Naruto: Tajemna historia Shikamaru - Chmury w mrocznej ciszy

Tłumaczenie: Anna Piechowiak
Cykl: Naruto Hiden (tom 2)
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
シカマル秘伝 闇の黙に浮ぶ雲
Shikamaru, Naruto, Sakura, Temari, Ino, Sai, Kakashi
Kyoko909

Kiedy tak właściwie przestał mówić, że wszystko jest „upierdliwe”…? Od Wielkiej Wojny Świata Shinobi minęły dwa lata. Shikamaru, jako osoba ważna dla Osady Ukrytej w Liściach, nie ma ani chwili spokoju i jest wiecznie zajęty. Pewnego dnia dociera do niego informacja, że z innych osad zaczęli znikać shinobi. Przepadł również Sai. Okazuje się, że zaginieni trafili do tajemniczego państwa –...

Kiedy tak właściwie przestał mówić, że wszystko jest „upierdliwe”…?

Od Wielkiej Wojny Świata Shinobi minęły dwa lata. Shikamaru, jako osoba ważna dla Osady Ukrytej w Liściach, nie ma ani chwili spokoju i jest wiecznie zajęty. Pewnego dnia dociera do niego informacja, że z innych osad zaczęli znikać shinobi. Przepadł również Sai. Okazuje się, że zaginieni trafili do tajemniczego państwa – Kraju Ciszy…

Shikamaru będzie musiał stawić czoła cieniom nowej ery, by ochronić wszystko to, co jest mu bliskie.

źródło opisu: J.P.Fantastica, 2016

źródło okładki: www.mangarden.pl

Gaja | 2017-09-26

Pierwsze strony tej książki już mi powiedziały, że ten tom będzie o wiele lepszy od trzeciej części. A mianowicie widać różnice w stylu pisania obydwóch pisarzy. Pan Yano ma o wiele ciekawszy styl pisania. Od razu książka zaczyna wciągać.

Natomiast nie rozumiem czemu usilnie każdy stara się w paru zdaniach zrobić opis ponad 60 tomów komiksu. Nawet jeśli opowie się czytelnikowi czemu dana osoba umarła to i tak nie zastąpi mu to całej historii, która była z tym związana. Nie oszukujmy się nowelki są dodatkami i dalszymi losami do głównej fabuły, ale nie sądzę by osoba która zaczęła przygodę od tych książek wiedziała o co tak naprawdę tutaj chodzi. Więc uważam, że rozpisywanie, że ktoś tam gdzieś poszedł do kogoś, a ten ktoś to był taki, a taki jest po prostu bez sensu. Również może to być skrót przypominający osobom już wtajemniczonym, ale nie sądzę by nie dało się pamiętać takich szczegółów. Ale oczywiście mogę się mylić.

Również dziwne dla mnie było to, że pod sam koniec postać...

Kosz_z_Książkami | 2017-06-16

Wydawnictwo J.P.F. kontynuuje wydawanie light novel ze świata Naruto. Tym razem pora na postać, która wszystko uważa za upierdliwe. Jako druga na liście znalazła się Tajemna historia Shikamaru. Chmury w mrocznej ciszy, której autorami są Masashi Kishimoto i Takashi Yano.

Akcja dzieje się dwa lata po Czwartej Wielkiej Wojnie Shinobi. Sojusz Pięciu Kage zmienił się w Unię, która miała kierować shinobi – przyjmować zlecenia i rozdzielać je sprawiedliwie pomiędzy wioskami. Duży wkład w jej stworzenie i zarządzanie miał właśnie Shikamaru. Mimo jego oporów stał się właściwie niezbędny do jej funkcjonowania. Jednak liczba zleceń zaczyna niepokojąco maleć, na dodatek coraz częściej dochodzi do zaginięć. Podjęte śledztwo prowadzi do małego Kraju Ciszy. Również Sai wysłany tam z misją zwiadowczą znika, pozostawiając tajemniczą wiadomość. Shikamaru postanawia zbadać sprawę osobiście, aby sprawa nie nabrała rozgłosu.

Ciekawym w nowelkach z tego cyklu jest to, że Naruto jest tylko postacią...

Ivi | 2017-03-31
Przeczytana: 28 marca 2017

Uwielbiam Naruto i mam do niego wielki sentyment więc wszystko z tego uniwersum będę łykać ile się tylko da. To co zostało zekranizowane lekko się różni od tego co jest tutaj więc warto sobie zobaczyć różnice. I ShikaTema, jestem na tak <3. Poza tłumaczeniem nie mam się do czego przyczepić. Tłumaczenie BOLI.

Namu12 | 2016-11-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy

Tomik zawiera 4 rozdziały. Jedną kolorową stronę z wizerunkiem Shikamaru, pod obwolutą znajdują się kadry z mangi.

Lepiej mi się czytało poprzedni tom, który miał więcej (krótszych) rozdziałów.

Jak to bywa u Shikamara, tomik przedstawia jego przemyślenia co do świata i jaką wybrał dla siebie pozycję w wiosce. Ukazana jest tu też relacja Shikamaru z Naruto oraz jak ważna jest ich przyjaźń dla dobra Kanohy. Również fani Shikamaru i Temari będą mieli coś dla siebie.

Sama akcja opiera się w sumie na podobnych elementach co tom z Kakashim. Czyli uratowanie konkretnych osób.

Znajdziemy tu też wątek z Sai'em, ale był on dla mnie trochę wymuszony i ogólnie mnie zdziwił.

Tak jak poprzednio Naruto stał się w tych novelkach postacią poboczną, jest to ciekawa odmiana od mangi :).

Dominika | 2017-03-28

Bardzo przyjemna i niestety krótka nowelka. Nie oczekiwałam cudów i to też otrzymałam. Shikamaru jest niewątpliwie jedną z najciekawszych postaci z całego uniwersum Naruto więc skupienie się na nim w tej historii to w moim odczuciu świetny zabieg. Sama fabuła jest prosta jednak jako fan Naruto byłam w stanie przymknąć oko na te szczegóły. Co najbardziej mnie ucieszyło to wróg korzystający z technik iluzji. W główniej serii ta tematyka nie jest za specjalnie rozwijana i omawiana (poza klanem Uchiha lub Kurenai temat nie jest poruszany), a w tej nowelce jest okazja zobaczyć jak ciężka jest walka właśnie z genjutsu. Miło jest również przeczytać jak ostatecznie rozwinęły się relacje kanonicznych par. Shikamaru i Temari mają tak naturalną chemię, że nic w Naruto nie było tak oczywiste jak to, że ta dwójka skończy razem.
No i oczywiście wszystkie gwiazdki na świecie za cytat o "jako takim" życiu. Potrafię się w tym odnaleźć jak mało kto.

Akari | 2016-10-25
Na półkach: Przeczytane, Novelki
Przeczytana: 25 października 2016

Po nowelce o Shikamaru nie oczekiwałam cudu i wielkiej akcji. Czytałam już nowelkę o Kakashim i wiedziałam, czego się spodziewać i to dostałam. Ale zaczynając od początku. O czym jest Tajemna Historia Shikamaru? Opowiada historię osadzoną w czasie po Czwartej Wielkiej Wojnie Shinohi i skupiającą się na Shikamaru. Nara jest bardzo ważnym człowiekiem w nowo powstałej Unii i nie ma chwili wytchnienia, mimo tego podejmuje się ważnej misji zbadania sprawy znikających shinobi. Takim sposobem trafia do Kraju Ciszy.
Nowelka nie jest pisana przez autora mangi Naruto, więc historię tutaj zawartą radzę potraktować jak miły filler. Fabuła jest miła, przyjemna oraz lekka. Jakoś wyjątkowo nie wciąga, ale jak na filler trzyma względny poziom. Co prawda nie oczekujmy, że nowy zły nagle wpadnie na lepszy pomysł niż rządzenie światem i zniewolenie innych w imię wyższych celów. Standardowy motyw musi zostać odhaczony. Co jeszcze mogę napisać o fabule? Raczej nie wiele, miła przyjemna, szybka, niezbyt...

Inga | 2017-10-19
nati010 | 2017-10-13