Rzeźnia numer pięć

1972-01-01
1983-01-01
Lech Jęczmyk
Inne

Okładka książki Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania Suzanne McConnell, Kurt Vonnegut
Zlituj się nad... Suzanne McConnell, ...
Okładka książki Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca Albert Monteys, Ryan North, Kurt Vonnegut
Rzeźnia numer ... Albert Monteys, Rya...

Książka klasyk, po której spodziewałem się czegoś zupełnie innego. Drezno sprzed i po bombardowaniu obecne tu jest tylko częściowo. Autor za to prowadzi nas przez nieco schizofreniczne życie nieudacznika jakim jest Billy Pilgrim - postać wzbudzająca politowanie i niechęć. Czytało się dobrze, ale mam mieszane uczucia. Zdarza się.

P.S. miało być 6/10, ale za rozważania nad upływem czasu i genialną scenę bombardowania odtworzoną od tyłu, jak to samoloty pochłaniają pożary i wybuchy, jest punkt więcej. Zdarza się.

P.S. miało być 6/10, ale za rozważania nad...

To moja ulubiona xiążka. Czytam ją co jakiś czas i wciąż uważam, że to najlepsza xiążka jaką przeczytałem.
Vonnegut ma niebywały dar pisania o rzeczach poważnych w sposób niepoważny. Jest niepowtarzalny gdy o rzeczach smutnych pisze w sposób śmieszny a o śmiesznych w smutny. Na przykład w wydaniu Rzeźni, które mam, na stronach 17 i 18 znajduje się najlepszy jaki przeczytałem opis wojny jako takiej i ludzkiej marności wobec niej. Nie do powtórzenia.
Dla mnie Rzeźnia to arcydzieło a Vonnegut to geniusz.

Strasznie dobrze się czyta, ciężko się oderwać. Zamówiłem więcej jego książek :-) Jedyne co mnie rozczarowało to trochę za mało akcji w Dreźnie, a za dużo wątków mniej kluczowych. Przez co w mojej opinii wcale nie taka ponura jak się zapowiadała.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Słabe, po pewnym czasie zaczęła mnie męczyć. Zakończenie nijakie. Przenosi się z miejsca na miejsce bez sensu. Straszna trauma bo był w obozie jenieckim, spróbował by obozu koncentracyjnego dla Polaków, to by miał traumę.

Ja chyba po prostu nie lubię Vonneguta. Wiele osób twierdzi, że książka jest absurdalna, ale dla mnie oprócz tego jest także infantylna. Głupawa. Najlepsza książka antywojenna? Bo? Większość tej książki to bohater który twierdzi że podróżuje w czasie i został porwany przez kosmitów. Ja się zawiodłem, liczyłem, że książka mną wstrząśnie a zapomnę o niej tak szybko, jak ją przeczytałem choć przyznam - książka miewa wybitne fragmenty ale to są akapity które zliczę na palcach jednej ręki.

Ciekawy sposób odreagowania wspomnień koszmaru wojny. W końcu nie wszystkie wojenne wspomnienia muszą być martyrologiczne.

Początkowo oceniłam tę książkę na 7, po kilku dniach już zmieniam ocenę, bo czuję, że nie zostanie we mnie na dłużej. Może to wina faktu, że jej słuchałam, a nie czytałam. W każdym razie totalnie zaskoczył mnie sposób pokazania problemu wojny. I przyznam, że pozytywnie. Bo poprzez sposób opisania wojna traci tu jakikolwiek aspekt do jakiego przyzwyczaił nas romantyzm czy wcześniej eposy rycerskie. Czy nasza współczesna mitologia superbohaterska i fantasy. Tu wojna jest okrutna, absurdalna i bezsensowna.

Nadanie do opisywanych wydarzeń pozornego dystansu przez przeskoki w czasie, absurdalny humor i sam opis głównego bohatera jako porwanego przez kosmitów i wykorzystującego fałdy w czasie wręcz potęguje przekaz. Bo jeśli opis zbombardowanego Drezna wstrząsa w tej konwencji, to czym byłby bez niej?

Książka napisana w ciekawy, niepowtarzalny sposób - słodko-gorzka i trochę dziwaczna. Nie spodziewałam się że momentami wywoła mój śmiech przez sposób w jaki autor przedstawił lub opisał pewne rzeczy. Świetne oddane emocje - a właściwie może ich brak?

Chaos, który pojawia się w tym dziele (rzucił mi się w oczy taki zarzut w którejś opinii :) ) - mamy ciągłe przeskakiwanie między różnymi latami - jak dla mnie jest metaforą tego co dzieje się w głowie weteranów wojennych - w końcu objawem PTSD, czyli stresu pourazowego, którego bardzo często doświadczają ludzie obecni na wojnie, jest między innymi ciągłe powracanie i przeżywanie na nowo traumatycznych wydarzeń, których świadkiem byli.
Ale tutaj warto wspomnieć, że historię opisaną w książce Kurta Vonneguta można rozumieć na różne sposoby - każdy będzie miał na jej temat różne przemyślenia i interpretacje.

Z drugiej strony książka w pewien sposób mnie zmęczyła - myślę że warto ją czytać stopniowo niż połykać w całości i tu mógł być mój błąd. Mimo to myślę że wrócę jeszcze do tego autora :)

Polskie spojrzenie na wojnę jest inne niż spojrzenie innych społeczeństw, które traciły głównie żołnierzy. Dla nas to straty w cywilach, infrastrukturze, życiu ...

Dla Niemców nie ma u nas litości. Może stąd słaba ocena tej wybitnej pozycji, która pokazuje absurd wojny. Bo wojna w lutym 1945 roku była prawie skończona, zniszczenie Drezna nie miało dla jej rozwiązania ŻADNEGO znaczenia.

Zginęło mnóstwo robotników przymusowych. Niewinnych ludzi, którzy liczyli na to, że kończąca się wojna pozwoli im wrócić do domu. Zaszczuto też młodych Niemców, którzy nie mieli często rodziców, a ich postawa wobec wojny była żadna.

Nie interesujesz się II WŚ, jeśli tego nie przeczytałeś!

"Zdarza się".

Autor sam będąc uczestnikiem drugiej wojny światowej przedstawia historię fikcyjnego żołnierza który "podróżuje w czasie".

Dla mnie był to opis tego że wojna towarzyszy w każdym momencie życia - wspomnienia Billego jako "cofanie się w czasie" gdy dzieje się w jego życiu coś co powoduje przypomnienie w czasach po wojennych o momentach na wojnie - czarno pomarańczowy namiot ślubny córki, jak chorągiewki na wagonie z jeńcami, leżenie w wagonie na łyżeczkę jak leżenie z żoną w łóżku - oraz także jego wspomnienia czasów dziecięcych gdy znajduje się na wojnie, co potem znów widzi jako kolejne podróżowanie w czasie.
Wszystko z strefy science-fiction które Billy przeżył ma bliskie powiązanie z książkami jakie czytał - książka o porwanych ludziach pokazywanych w zoo kosmitom, książka gdzie kosmici są podobni do Tralfamadorczyków.
To "podróżowanie w czasie" pomaga mu przeżyć wojnę, myśl o tym że wszystko już się wydarzyło i wszystkie chwile trwają na raz - dzięki temu nie musi tak bardzo przejmować się dziejącym się wokół niego chaosem wojny oraz tym co podczas niej przeżył.
Jednocześnie wszystko jest przedstawione wręcz obojętnie - bez większych emocji. Książka dążyła cały czas do momentu kulminacyjnego - bombardowania Drezna i byłam zdziwiona gdy w końcu fabuła dotarła do tego momentu, a autor opisał to tak sucho i po krótce. Odnoszę wrażenie, że wojna to był dla autora taki szok i takie przeżycie że nie umie tego ubrać w słowa, dlatego przekazuje to tak bez emocji, jako suche fakty.

Książka jest nieco szalona - zajęło mi chwilę by wszystko skleić w całość - jednak gdy opisane przeze mnie wyżej wnioski mi się nasunęły wszystko stało się jasne - jest to bardzo przykra opowieść, manifest antywojenny o tym jak wojna niszczy ludzkie życia - zarówno tych którzy końca wojny nie przeżyli - zdarza się - jak i tych którym się to udało i zamiast wywalczonego pokoju, horror wojny towarzyszy im każdego dnia.

"Zdarza się".

• Literatura amerykańska