Próchno

Okładka książki Próchno
Wacław Berent Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria I literatura piękna
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Biblioteka Narodowa: Seria I
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
8304044161
Tagi:
klasyka polska
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
546 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2446
2372

Na półkach:

UWAGA! BARDZO WAŻNA POZYCJA!!
Dostępna na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/berent-prochno/
Zacznę tym razem od końca tzn. od swoich trzech groszy, bo wielość powiedzianych słów o tym dziele przyćmi uwagi moje tj. biednego starego inżyniera. Przede wszystkim to książka dla miłośników Młodej Polski, a w szczególności demonicznego Przybyszewskiego (1868 – 1927) (w powieści Turkuł), który niewątpliwie był sam jedną z inspiracji autora, jak również jego książka pt „Synowie Ziemi” dostępna na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/synowie-ziemi-.html#anchor-idm139975751872896 . Resztę podaje Wikipedia – hasło „Próchno”, z której wyciągnę najistotniejsze zdania, lecz zacznę od autora.
Wacław Berent (1873 – 1940)…. (Wikipedia):
„…polski powieściopisarz i tłumacz okresu modernizmu, główny (obok Władysława Reymonta) przedstawiciel realizmu w literaturze Młodej Polski…. … W latach 1900–1907 był związany z założonym przez Zenona Miriama Przesmyckiego periodykiem „Chimera”. Wszedł na stałe do wąskiego grona jego najczęstszych i najważniejszych współpracowników. Na łamach pisma drukuje m.in. powieść polifoniczną o artystach, która pozwala mu wejść do grona pierwszoligowych twórców okresu modernizmu Próchno, przekład sztuki Dietriecha Grabbego Żart, satyra, ironia i głębsze znaczenie oraz fragmenty przekładu traktatu filozoficznego Tako rzecze Zaratustra. Okres współpracy z Chimerą był najpłodniejszy w całej literackiej karierze Barenta… … Krytyk haseł pozytywistycznych i modernistycznej filozofii polskiej i europejskiej bohemy, postulującej służebność wobec sztuki. Był przeciwnikiem romantyzmu. Mistrz erudycyjnej, pełnej metafor prozy i dopracowanej, swoistej stylizacji językowej…”.
Teraz omówienie książki, które warto przeczytać całe: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chno_(powie%C5%9B%C4%87)
„…Próchno – powieść Wacława Berenta, ukazująca się początkowo w odcinkach w 1901 roku w "Chimerze", opublikowana w formie książkowej w 1903 roku; zamyka i podsumowuje pierwsze dziesięciolecie Młodej Polski… … W powieści Próchno Wacław Berent nakreślił syntetyczny obraz życia ludzi. Akcja utworu rozgrywa się w środowisku cyganerii artystycznej. Główni bohaterowie – aktor, dziennikarz, muzyk, poeta, dramaturg i malarz – reprezentują prawie wszystkie dziedziny twórczości. Ich losy i postawy pokazane zostały na tle gorączkowego życia wielkiego miasta. Powieść składa się głównie z dialogów i monologów postaci. Berent zrezygnował z wprowadzenia narratora wszechwiedzącego.
Każdy z tych artystów jest skrajnym indywidualistą o wysublimowanych nerwach. Łączy ich przekonanie, że sztuka to jedyna ucieczka przed bezsensem rzeczywistości. Wszyscy jednak za wybór "życia sztuką" płacą cierpieniem, gdyż nie są w stanie w pełni osiągnąć twórczej satysfakcji. Aby odizolować się od innych, stwarzają sobie własny świat – zakładają maski i ciągle grają… … Krytyka była nieprzygotowana na przyjęcie Próchna… … Charakterystyczne dla końca XIX wieku jest połączenie w powieści dekadenckiej naturalizmu z modernizmem. Czytelnik takiej powieści sam musi wiele rzeczy odkrywać, jego wyobraźnia współpracuje z pisarzem. W Próchnie autor zastosował polifoniczną strukturę powieści Fiodora Dostojewskiego, nie ma tu narratora wszechwiedzącego (każda część posiada swojego bohatera), czytelnik sam musi wybrać po czyjej jest stronie…
Zdaniem Stanisława Brzozowskiego: „Próchno stanowi wotum nieufności wyrażone wobec nowoczesnej kultury. Demaskuje ponadto dwuznaczną postawę artysty, który odczuwając nienawiść wobec filistra, jednocześnie - powodowany zarówno próżnością, jak i neurotycznym lękiem przed odrzuceniem - zabiega o względy. Uznanie ze strony publiczności, aplauz widowni, sława i podziw to także swego rodzaju narkotyk, a niekiedy wręcz trucizna. ..”
Reasumując: wiele z Nietzschego, no i z Przybyszewskiego. Lektura wymagająca, lecz warta wysiłku czytelnika. 8/10

UWAGA! BARDZO WAŻNA POZYCJA!!
Dostępna na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/berent-prochno/
Zacznę tym razem od końca tzn. od swoich trzech groszy, bo wielość powiedzianych słów o tym dziele przyćmi uwagi moje tj. biednego starego inżyniera. Przede wszystkim to książka dla miłośników Młodej Polski, a w szczególności ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    980
  • Chcę przeczytać
    366
  • Posiadam
    50
  • Ulubione
    32
  • Literatura polska
    26
  • Studia
    24
  • Literatura polska
    16
  • Lektury
    15
  • Chcę w prezencie
    14
  • Polonistyka
    10

Cytaty

Więcej
Wacław Berent Próchno Zobacz więcej
Wacław Berent Próchno Zobacz więcej
Wacław Berent Próchno Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także