Śmierć

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Polska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
83-7052-625-X
modernizm, fin de siecle
Dąbrówka

Debiutancka powieść Ignacego Dąbrowskiego, wydana w 1893r. Umierający bohater uosabia tragizm bytu i modernistycznego "człowieka końca wieku".

książek: 1992

Moja rada, jeśli ktoś zechce (lub musi) czytać 'Śmierć' Ignacego Dąbrowskiego - niech tego nie robi wieczorem lub w nocy, ponieważ po tej lekturze jest ciężko zasnąć. Sama to zobaczyłam w praktyce.
Można być zdziwionym, że ta niewielka książeczka potrafi tak płynąć na psychikę. 'Śmierć' jest pamiętnikiem pewnego młodzieńca, który z każdym dniem zbliża się do śmierci (choruje na suchoty). Przez chorobę inaczej zaczyna postrzegać świat, otaczających go bliskich, ale istotna okazała się kwestią umierania. Jego przemyślenia od razu skojarzyły mi się z poglądami, z którymi można było się spotkać w okresie Młodej Polski. Czasem były dość ciężkie i chaotyczne, ale dzięki temu autor idealnie oddał sytuację młodej osoby, która jeszcze w pełni nie wykorzystała życia, a już musi się z nim żegnać.
Jeśli ktoś chce się trochę posmucić, to polecam 'Śmierć'.

martola | 2012-03-06
Przeczytana: luty 2012

Sto stron choroby i umierania narratora dla mnie jako czytelnika było dość męczące. Trudno jednak, by książka, której tematyką jest śmierć, była lekka i przyjemna. Bohater patrzy na świat z perspektywy łoża śmierci i chwilami irytuje swoim melodramatyzmem i megalomanią, jednak jego spostrzeżenia i refleksje są niekiedy zaskakująco trafne i nadal aktualne.

Sylwia Stargazer Melon | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Kocham Młodą Polskę. :D Przejmujące przemyślenia śmiertelnie chorego człowieka...

Aggathae | 2014-06-14
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Głębokie przemyślenia młodego człowieka w obliczu śmierci. Książka jest poruszająca i daje do myślenia. Chwilami trochę ciężko się czyta jednak bardzo polecam!

Wojtaszko | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Naturalistyczny wyciskacz łez. Książka jest relacją z życia umierającego na suchoty studenta.
Warto przeczytać.

Ania Skowron | 2015-08-09

Nie sięgnęłabym po Śmierć I. Dąbrowskiego, gdyby nie wymagały tego studia. Nie czyta się jej lekko, łatwo i przyjemnie - to dość wymagająca lektura, głównie ze względu na treść.
Przemyślenia młodego człowieka, który czeka na śmierć. Daje do myślenia..

anna | 2014-06-22

Czekałam, kiedy On w końcu umrze.

Kruszynka | 2014-10-20

Przeczytałam, bo musiałam, ale nie radzę robić tego, jeśli nie ma takiej potrzeby. Serio, nie wiem, po co ludzie piszą takie gorzkie żale...

Książka jest naprawdę męcząca i czasem bardzo naiwna. Dla przykładu: bohater coraz gorzej się czuje, jego przyjaciel ściska go więcej niż zwykle, okazuje mu o wiele więcej czułości, życzliwości i uwagi, czasami wybucha płaczem, siostra zalewa się łzami, wszyscy są zdołowani i pod żadnym pozorem nie chcą mu powiedzieć, o co chodzi, a bohater nie jest w stanie wpaść na to, że chodzi o jego zdrowie. No nie domyśli się... Porażka!

Po drugie, jak widzę pod koniec jednego z wpisów (powieść to fragment pamiętnika) tekst "ale po co ja to właściwie piszę?" to mam ochotę odłożyć książkę... No bo jeśli narrator pisze z nudów, to moim zdaniem, nie szanuje mojego czasu.

Podsumowując - książka może być ciekawa tylko jako przykład młodopolskiego podejścia do życia i wyraz nastrojów panujących w epoce... Ale sądzę, że są ciekawsze pozycje, które o tym...

Camille | 2016-11-12
Ophelia_Wilde | 2016-10-27