klasyka polska,
literatura piękna
Mateusz

W powieści Próchno Wacław Berent nakreślił syntetyczny obraz życia ludzi. Akcja utworu rozgrywa się w środowisku cyganerii artystycznej. Główni bohaterowie – aktor, dziennikarz, muzyk, poeta, dramaturg i malarz – reprezentują prawie wszystkie dziedziny twórczości. Ich losy i postawy pokazane zostały na tle gorączkowego życia wielkiego miasta. Powieść składa się głównie z rozmów i ich monologizacji. Berent zrezygnował z wprowadzenia narratora wszechwiedzącego.

Każdy z tych artystów jest skrajnym indywidualistą o wysublimowanych nerwach. Łączy ich przekonanie, że sztuka to jedyna ucieczka przed bezsensem rzeczywistości. Wszyscy jednak za wybór "życia sztuką" płacą cierpieniem, gdyż nie są w stanie w pełni osiągnąć twórczej satysfakcji. Aby odizolować się od innych, stwarzają sobie własny świat – zakładają maski i ciągle grają.

Wojciech Gołębiewski | 2019-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2019

UWAGA! BARDZO WAŻNA POZYCJA!!
Dostępna na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/berent-prochno/
Zacznę tym razem od końca tzn. od swoich trzech groszy, bo wielość powiedzianych słów o tym dziele przyćmi uwagi moje tj. biednego starego inżyniera. Przede wszystkim to książka dla miłośników Młodej Polski, a w szczególności demonicznego Przybyszewskiego (1868 – 1927) (w powieści Turkuł), który niewątpliwie był sam jedną z inspiracji autora, jak również jego książka pt „Synowie Ziemi” dostępna na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/synowie-ziemi-.html#anchor-idm139975751872896 . Resztę podaje Wikipedia – hasło „Próchno”, z której wyciągnę najistotniejsze zdania, lecz zacznę od autora.
Wacław Berent (1873 – 1940)…. (Wikipedia):
„…polski powieściopisarz i tłumacz okresu modernizmu, główny (obok Władysława Reymonta) przedstawiciel realizmu w literaturze Młodej Polski…. … W latach 1900–1907 był...

isia M-a | 2018-05-11

Książka ma specyficzny język. Czyta się ją dość ciężko, lecz warto. Po lekturze takiego dzieła sztuka jawi nam się w zupełnie innych barwach, odsłania swoje tajemnice na wszelkich płaszczyznach.

Annalynne | 2017-03-10

Ale ja się wymęczyłam...
Gdy omawialiśmy, to było "fajne", ale żeby to przeczytać? Ile ja w to wysiłku włożyłam.

Aleksandra | 2017-02-06

"Próchno" jest powieścią trudną, ale na całe szczęście nie wszyscy czerpią przyjemność wyłącznie z książek prostych i niewymagających skupienia. Wacław Berent doskonale przedstawił środowisko młodopolskiej cyganerii artystycznej. Świetny materiał do uzmysłowienia sobie, jak w tamtych czasach funkcjonowała bohema, a także jak postrzegana była sztuka - a spojrzeń na nią i pojedynczych "przypadków" mamy w "Próchnie" kilka. Szczególnie jedna postać zapadła mi w pamięć - Jelsky, którego losy w powieści obrazują upadek cynika.

Fantom | 2017-01-19
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Z Wacławem Berentem miałem już styczność przy okazji książki „Tako rzecze Zaratustra” – on był autorem przekładu. Teraz przyszła kolej na jego pełnoprawne dzieło.

Akcja „Próchna” dzieje się w okresie Młodej Polski, czasu dekadentyzmu, czasu kiedy jednym z głównych haseł ówczesnego pokolenia artystów było „sztuka dla sztuki”. I tymże artystom jest poświęcona ta powieść.

Grono bohaterów jest standardowe – mamy aktorów (ojca i syna), dziennikarza, malarza, dramaturga, poetę, muzyka, a nawet doktora. Do nich też należy głos w tej powieści. Od nich dowiadujemy się jak wygląda życie bohemy artystycznej, z jakimi problemami się mierzą, jakie idee są u nich na topie.

Sensem ich życia jest życie twórcze, życie dla sztuki, inne rzeczy ich nie interesują (no może poza spotkaniami-libacjami w kawiarniach). Dowodem na to jest choćby ucieczka aktora-syna Borowskiego z dramatopisarzem Turkułem. Młody Borowski tak tęsknił za sceną, że wolał porzucić swoją żonę Zochę i udać się z dramaturgiem w...

Marcin | 2016-11-28

Tytuł powieści nawiązuje ponoć do fragmentu "Bez dogmatu" Henryka Sienkiewicza i w pewnym sensie utwór Wacława Berenta stanowi rozwinięcie zaprezentowanej tam niezgody na "bezdogmatowość", bezduszny nihilizm i alienację człowieka, którego cywilizacyjny i kulturowy rozwój pozbawiły nagle sensu życia, skazały na automatyzm, a nawet nauczyły w tymże automatyzmie szukać antidotum na cierpienie biorące się z jałowej pustki świata pozbawionego stwórczej mocy ducha. Na tle sportretowanego przez Berenta polsko-niemieckiego środowiska artystycznej bohemy toczą się wysublimowane spory z użyciem argumentów zaczerpniętych z arsenału nietzscheanizmu i buddyzmu, jednak ugoru duszy zranionej przez "śmierć Boga" (F. Nietzsche)nic już, żadna retoryka zaspokoić nie zdoła. Wypaleni do cna bohaterowie z trudem szukają dla siebie jakiegokolwiek uzasadnienia, czegoś co ich codziennym zmaganiom nadałoby choćby tylko najbardziej ulotny pozór sensu.Tak zobrazowany ludzki los nie może obejść się bez...

yootsuu | 2016-07-19
Przeczytana: 10 lipca 2016

trzeba wiedzieć naprawdę sporo na temat realiów społecznych i środowiska artystycznego tamtych czasów, by móc w pełni cieszyć się lekturą 'Próchna'. o ile sama fabuła niezbyt mnie wciągnęła [chociaż miała swoje momenty!], to jest to świetny obraz swojej epoki, wartości, postaw i emocji, jakie przeważały w naszej bohemie.

Berent pozwala swoim bohaterom przemawiać własnym głosem, snuje swoją opowieść bardzo naturalnie, a dialogi są pełne życia.

Aleksandra | 2016-06-19
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Z Próchnem jest ten problem, że trudno powiedzieć o czym właściwie jest. Powieść przedstawia urywek życia kilku postaci.W większości artystów, ale nie tylko. Kilka dni i nocy, w ciągu których poznajemy z ich opowieści trochę wspomnień, trochę uzasadnień decyzji, które właśnie podejmują. Tylko tyle i aż tyle.

To nie jest łatwa powieść, to nie jest powieść, którą da się przeczytać w kilka godzin przed snem. Przeciwnie - wymaga skupienia, analizy wielu elementów - postaci, wydarzeń, słów, obrazów. Bez tego będzie po prostu niezrozumiałym bełkotem bez przesłania, bez sensu, bez czegokolwiek, co czyniłoby książkę wartościową. A Próchno wartościowe jest, tylko że trzeba się w nie bardzo dobrze wczytać. Pokazuje wiele postaw ludzkich, ich podejście do życia, do świata i sztuki. Pod kątem czasu, przestrzeni i stylu życia bohaterowie są nam bardzo dalecy, ale to nie przeszkadza w tym, by ich zrozumieć i by ich przemyślenia oddziaływały na dzisiejszego czytelnika.

Interesujące w Próchnie...

Ledarg1916 | 2016-04-22

Czytałem dość dawno temu, ale wspominam ją jako ciekawą pozycję, choć spotkałem się z opiniami, że nudna i nieciekawa. Pozwolę sobie mieć inne zdanie. Godna polecenia!

Alex | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Powieść Berenta ma zdecydowanie specyficzny klimat.. Na trzeźwo raczej trudno przez to przebrnąć. Ciężko mi było się odnaleźć w tym wszystkim i niestety nie wiele zrozumiałam z lektury. To była jedna z najgorszych książek jakie dane mi było przeczytać do tej pory na studiach (gorszy są chyba tylko takie dzieła jak: Joyce "Ulisses" i Proust "W poszukiwaniu straconego czasu" ).