Cień Anioła Śmierci

Okładka książki Cień Anioła Śmierci Karl Edward Wagner
Okładka książki Cień Anioła Śmierci
Karl Edward Wagner Wydawnictwo: Phantom Press Cykl: Kane (tom 4) Seria: Fantasy & SF fantasy, science fiction
Kane (tom 4)
Fantasy & SF
Death Angel's Shadow
Phantom Press
1991-01-01
1991-01-01
Cień Anioła Śmierci

To już czwarta książka o przygodach naszego nieśmiertelnego bohatera Kane. Mamy tutaj trzy opowiadania umiejscowione w różnych rejonach wykreowanego przez autora świata. W pierwszym opowiadaniu pt. „Miraż”, Kane po przegranej bitwie ucieka do starożytnej puszczy i starożytne ruiny zamku, w której mieszka wiekowa władczyni. W opowiadaniu „Zimne Światło” Kane jest ścigany przez grupę mścicieli sprawiedliwości. Chcą oni go ukarać, za podłości jakich się dopuszczał przez kolejne wieki. Kane ukrywa się w opuszczonym i zapomnianym mieście. Jedynie kilka osób w nim mieszka w tym wyjątkowa niewidoma dziewczyna obdarzona mocą. W ostatnim opowiadaniu „Chłód mego serca” po wyjątkowo trudnej burzy śnieżnej nasz bohater dostaje się do zamku na końcu „świata”. W tym samym czasie wilki zaczynają zorganizowanymi stadami atakować zamek i ich mieszkańców. Wszystko wskazuje na to, że jedna z osób na zamku jest….wilkołakiem. Zaczyna się w takim razie polowanie.
Książki Wagnera przypadły mi do gustu a postać antybohatera można nawet polubić. Wszystkie te opowiadania mają wartką akcje oraz ciekawą fabułę. Momentami ciężko sobie wyobrazić, że Kane dokonał tak wiele okrutnych czynów.

Książka zawiera dwa opowiadania: "Miraż" oraz "Zimne światło". Drugie znacznie bardziej rozbudowane. Dla fanów fantazy - pozycja obowiązkowa : )

Trzy dobrze napisane historie uzupełniające uniwersum Kane'a.

Trzy dobrze napisane historie uzupełniające uniwersum Kane'a.

Plus za to, że to opowiadania. Są lepsze i jedno gorsze, ale przez to się nie dłuży. Uwielbiam kreowany świat i bohatera. Dużo zaskoczeń

Urzeka mnie mroczny klimat świata stworzonego przez Wagnera. Gdy czytam kolejne opowieści o demonicznym Kanie, to za każdym razem wraca mi na myśl komiks "Ponad krainą cieni" z cyklu o Thorgalu. Wyludnione miasta, bagniska, pustynie i oczywiście przeklęty główny bohater, który prowadzi swoją beznadziejną walkę ze światem lub ukrywa się gdzieś na skraju świata... "Cień anioła śmierci" to zbiorek krótki, ale to żadna wada.

Pierwsze opowiadanie takie sobie, za to drugie genialne.

Pierwsze opowiadanie takie sobie, za to drugie genialne.

Na początku nawiąże do zarzutów, że napisane jest to topornie - Phantom Press "zasłynął" tym, że książki w ich wydaniach były tłumaczone szybko i bez poprawek przez co czasami widać błędy, kalki językowe czy też banalność słów.

Jednak sama przygoda to klimaty zbliżone do historii Conana Barbarzyńcy (Wagner sam napisał jedną z nich). Jest on główny bohater, wojownik idealny, strateg, filozof, mag - tak ideał bohatera. Od Conana odróżnia go to, że nie jest dobry bo Kane zdradza, oszukuje, manipuluje dla własnych korzyści.

Drugi zbiór opowiadań o przygodach Kane. Tym razem trzy bardziej rozbudowane historię. Może jedynie epilog (dokładnie jedno zdanie) ostatniego opowiadania robi efekt WOW.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Znów opowiadania, drugie najlepsze, bo polowanie dostarcza napięcia czytelnikowi, ostatnie z kolei ma fajny setting i postać pieśniarza. Ogólnie przyzwoicie, ale nic odkrywczego.

Mój entuzjazm z powrotu do serii Kane'a po latach opadł. Może to dlatego, ze "Pajęczyna utkana z ciemności" jest lepsza a może to kwestia sentymentu. W każdym bądź razie "Cień Anioła Śmierci" nie podobał mi się tak bardzo. To zbiór 3 opowiadań, tym razem jakże typowych dla heroic fantasy. Mroku jest zdecydowanie mniej. Wagner wciąż błyska dobrymi pomysłami ale fabuła... dość przewidywalna, nazbyt ckliwa. I te pompatyczne przemowy sir Gaethaa. To brzmiało niemal jak pastisz. Rozumiem zamysł autora ("wszyscy walczą o pokój aż się leje krew") ale wyszło to dość sztucznie. Nie znaczy, że jest to słaba książka. Zwyczajnie wyrosłem (ha ha :( ) z tego typu opowieści. Na pewno będzie się podobać miłośnikom fantasy... lub po prostu młodszym czytelnikom.

• Mam
  • SF, Fantasy i Horror