Conan korsarz

Tłumaczenie: Andrzej Porzuczek
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 6)
Wydawnictwo: PIK
Conan the buccaneer
Krzysiek W

InnerSpirit | 2016-10-30
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 28 października 2016

Opowiadania napisane przez Cartera i de Campa to jedne z najsłabszych przygód o Conanie, są identyczne, napisane według tego samego schematu, jedno się niczym od następnego za bardzo nie różni. Głównym ich celem było połączenie chronologicznie opowiadań Howarda, co akurat było przeciwieństwem tego jak twórca Conana to widział (jako odzielne niezależne "opowiastki"). No ale taki był ich cel jako fanów, dzięki temu jest wersja chronologiczna i jak ktoś lubi może "po kolei" śledzić przygody Conana.
Tutaj Carter i de Camp postanowili napisać całą książkę, jest to co według nich najważniejsze, czyli nawiązania do pozostałych historii i łączenie wszystkiego w całość. Akcja dzieje się szybko w wielu miejscach z wcześniej poznanymi postaciami, napisane jest to wszystko prosto, wręcz dziecinnie, ale jako literatura rozrywkowa spełnia w miarę swoją funkcję, choć raczej tylko dla fanów Conana, którzy chcą "więcej".

Kern | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, Fantasy

To taka książka o której można powiedzieć wiele złego: że słaba fabuła, naiwna, niepoważna itd.
Ale autor posiada dwie kluczowe umiejętności, które sprawiają, że jego opowieści są niezwykle wciągające:
umiejętność kreowania alternatywnego świata (na równi z Tolkienem) oraz umiejętność prowadzenia akcji.
Jak zwykle w cyklach te pierwsze części są lepsze niż środkowe. Końcowe zaś są tylko cieniem.

Asti | 2017-06-19
jamakinson | 2017-06-07