978-83-7469-712-5
Ewa

„Wędrujący świat” to dzieło wielowątkowe i niezwykle barwne, zaskakujące rozmachem, a zarazem ujmujące żywym i przystępnym językiem, dzieło tyleż naukowe, co literackie. To fascynująca wędrówka, w której przekraczamy granice między dziedzinami nauki, kontynentami i pokoleniami. Wykraczamy także poza tradycyjny tekst, książkę bowiem uzupełnia powiązany z nią serwis internetowy www.wedrujacyswiat.pl.

„Wędrujący świat” to frapujący przewodnik po współczesności i wskazówka na przyszłość, otwierająca oczy i umysły książka dla wszystkich ciekawych prawdy o świecie, w którym żyjemy.

Michał Matyszczak | 2010-12-20
Na półkach: 2011, Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 26 czerwca 2011

„Rzeczy dzieją się tak, jak się dzieją, ponieważ wiele dzieje się naraz.” Ta maksyma prof. Kołodki wyraża najprościej całą prawdę o dzisiejszym świecie, który nieustannie wędruje. Profesor jakże zasłużony i o wielkim autorytecie, postanowił zająć się edukowaniem rodaków na temat ekonomi, globalizacji oraz polityki świata. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje nie tylko za oknem Twojego domu, ale mieć większy obraz to ta książka jest dla Ciebie. Prof. Kołodko opowiada o świecie językiem zrozumiałym, często zmienia wątki nie skupiając się tylko na kwestiach ekonomicznych, ale także opisując życie ludzi, których poznał w Nigrze czy w Szwajcarii, opowiadając o festiwalu filmowym w Burkina Faso, czy zachęcając do czytania powieści Johna le Carre. Książka posiada nawigator na stronie internetowej - www.wedrujacyswiat.pl na której możemy znaleźć tabele, wykresy i mapy oraz wiele danych ilustrujących zjawiska i procesy, o których mowa na kartach książki. Pan profesor stworzył...

sharifa | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Książka ciekawa, ale jednocześnie trochę męcząca. Po pierwsze język - niekiedy przeintelektualizowany; zdarza się, że autor opisuje stosunkowo łatwe do zrozumienia zjawiska, ale utrudnia ich pojęcie nadużywając trudnych słów. Po drugie - dygresje. Nie powiem, porównania do innych dziedzin i naukowe ciekawostki są interesujące, ale książka jest nimi przeładowana; znacznie bardziej odpowiadają mi pozycje pozbawione informacji jedynie pośrednio powiązanych z tematem. Główne idee można było zmieścić na dwustu zamiast czterystu stronach. Po trzecie - słowne opisywanie wykresów i tabelek; to wcale nie ułatwia czytania, choć autor, jak zaznaczył we wstępie, jest innego zdania. Pomimo wymienionych wad, znalazłam w książce kilka ciekawych spostrzeżeń i dałabym jej nawet dziewięć gwiazdek, gdyby była trochę krótsza.

Robert | 2013-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Początek książki zachwycił mnie dopieszczonymi zdaniami. Przyjemne uczucie widzieć że autor taki wysiłek wkłada w swoją pracę.
Widocznie jednak zauważył on że zabiera nu to zbyt dużo czasu i dosyć szybko zrezygnował ze szczegółowego analizowania tego co pisze.
Po początkowym zachwycie następuje zawód, gdy czytelnik musi przebijać się przez dosyć toporny, niechlujny język. Szkoda, bo książka ma coś do przekazania.
Autor zrezygnował z tabelek, wzorów i wykresów. Jednak zamiast rozjaśnienia, zaciemnia to temat i utrudnia lekturę.
Co z tego że nie ma tabelek, skoro książka jest naszpikowana treściami które muszą być przedstawione w tabelach, inaczej są one nieprzejrzyste.
Po co opisywać jak wygląda dany wykres, skoro można go pokazać?
To samo dotyczy wzorów. To że ich nie ma w książce, a raczej są "ukryte w treści" tylko zaciemnia obraz.
Jak się chce pisać o ekonomii dla "bystrzaków", należy zrobić to zupełnie inaczej.

luska | 2013-05-03

jak dla mnie zbyt mało konkretnych rzeczy, zbyt dużo się z niej nie dowiedziałam, nic mnie nie zaskoczyło

gothicsheep | 2012-06-29

dla tych, którzy lubią ekonomię. Ciekawe tłumaczenia z życia wzięte.

radekW666 | 2013-05-28
Na półkach: Przeczytane, Fajne

książkę polecam tym co dziwią się że jest kryzys

Agnieszka | 2016-10-17
Piotr Dubicki | 2016-10-05