Czy Chiny zbawią świat?

Można wyczuć że autor jest zafascynowany Chinami i nawet tego nie ukrywa. Ciekawa pozycja z przytaczanymi faktami, wykresami i danymi

Widać zafascynowanie autora gospodarką chińską, jak stała się jedną z prężniejszych gospodarek w świecie. Brakowało mi całościowego podejścia, przecież Chiny są na bakier np. z prawami człowieka czy ekologią. Później przyszła refleksja, że autor to ekonomista i pisze o tym, na czym się zna.
Najbardziej przemówiły do mnie analizy nt., demografii.

Najbardziej przemówiły do mnie analizy nt., demografii.

Choć lubię słuchać prof. Kołodki mimo moich liberalnych gospodarczo poglądów, to ta książka jest irytująco jednostronna. Praktycznie zdanie po zdaniu miałem wrażenie, że jest to opłacana przez Chiny płatna propaganda opiewająca w sposób bezkrytyczny mniej lub bardziej prawdziwy sukces gospodarczy Chin. Prof. Kołodko znany jest ze swojego ogromnego krytycyzmu co do wydatków na zbrojenia. Praktycznie ciągle gani poprzednie i obecne władze Polski za wydatki zbrojeniowe. Na 200 stronach książki nie ma nawet jednego zdania na temat ogromnych wydatków Chin na zbrojenia!! Autor nie pisze nic o zaanektowanym Tybecie , o 1mln Ujgurów więzionych w obozach koncentracyjnych dla niepoznaki nazywanych edukacyjnymi, nie pisze nic o wsparciu Chin dla budowy broni nuklearnej przez Pakistan itp itd. Książka ta to tak naprawdę niewyszukana intelektualnie apoteoza Chin i pogardliwa krytyka USA i całego Zachodu. Tylko jakoś dziwne, że globalna imigracja kieruje się do tych upadających gospodarek Zachodu, a nie do Chin. Widać imigranci lepiej dostrzegają złożoną rzeczywistość świata i lepiej potrafią ocenić czy ich przyszłość lepiej będzie się miała na Zachodzie czy w dzisiejszych Chinach.

Prof. Kołodko jak zawsze w ciekawy i przekonujący sposób przedstawia swoje poglądy. Książkę warto przeczytać by zrozumieć co zmienia się w wędrującym świecie. To co było nie jest już aktualne, a świat nie lubi próżni i szuka nowych rozwiązań, które często idą w kierunku miejsc, które mają nadwyżki finansowe. W tym miejscu są obecne Chiny. Z każdym rokiem mają coraz mocniejszą pozycję na światowych rynkach zarówno jako eksporterzy coraz lepszych produktów jak i inwestorzy zagraniczni. Jako swoisty minus dodam, że profesor piszę o ekologii, ale nie piszę o różnych, nie uwzględnia w swojej prelekcji problemów natury np ekologicznej, które pojawiają się w Chinach. Książka jest mocną pozycją, jako jedna z wielu, do zapoznania się i zrozumieniem pewnych mechanizmów ekonomicznych oraz odpowiedzi na nurtujące pytania o kształcie globalizacji w XXI wieku. Kiedy, globalizacja, jest dobra, a kiedy zła ? Polecam książkę bo to dobra pozycja, ale polecam po przeczytaniu książki rozwinąć jej przemyślenia.

W publikacji zabrakło całego rozdziału, bądź dwóch dotyczących szczegółowej analizy niematerialnych kosztów galopującego wzrostu gospodarczego. Warto dokładnie omówić fabryki wylewające chemikalia do rzek (bo tak taniej),zatrute powietrze, zatrute wody gruntowe, skażone gleby, na których przez dekady już nic więcej nie wyrośnie.

Kto był w Chinach, wie o czym piszę. Kto nie był, niech wpisze w Google "Jangcy pollution", by zobaczyć co zrobili z jednej z największych rzek, by "janusze" za parę groszy kupowali rzeczy "made in China", bo "made in Poland" kosztuję złotówkę czy dwie więcej.

Kto był w Chinach, wie o czym piszę. Kto...

• Ekonomia
  • Polityka/politologia

Dodaj cytat z książki Czy Chiny zbawią świat?