Sztukmistrz z Lublina

Tłumaczenie: Krystyna Szerer
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Der Kunzenmacher fun Lublin
Ag2S

Tę książkę miliony czytelników na całym świecie od lat umieszcza na liście lektur, które odmieniły ich życie. Wybitna powieść, jedno z najlepiej znanych dzieł noblisty Izaaka Bashevisa Singera, powraca w nowym wydaniu. Jasza Mazur, choć tylko sztukmistrz, uchodził za majętnego i szczęśliwego człowieka - miał wierną żonę, romans z asystentką i kochanki w kilku miastach. Potrafił pozyskać...

Jasza Mazur, choć tylko sztukmistrz, uchodził za majętnego i szczęśliwego człowieka - miał wierną żonę, romans z asystentką i kochanki w kilku miastach. Potrafił pozyskać życzliwość każdego, kogo spotkał i - przekonany o własnej wyjątkowości - zdawał się drwić z Boga swoich przodków. Poważnym moralistom, którzy usiłowali go sprowadzić na drogę cnoty, odpowiadał zawsze: "Kiedy byliście w niebie? Jak wyglądał Bóg?". Jednak w pewnym momencie Jasza, nawykły do brania wszystkiego w posiadanie jednym gestem, poznaje w Warszawie Emilię - pierwszą kobietę, która zdaje mu się być twierdzą nie do zdobycia. Sztukmistrz zaczyna tracić rezon i spoglądać z innej perspektywy na swoje walące się w gruzy życie.
Wolna od zbędnej ckliwości historia o buncie i akceptacji, o wahaniu poprzedzającym wybór właściwej drogi i o zmaganiach z własną tradycją. Singer przekonuje, jak nieodzowne jest stawianie sobie pytań, nawet jeśli nie ma na nie poprawnej odpowiedzi.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Gapcio | 2018-01-14

Znakomita powieść o zmianie.
O tym, że bycie jest nieustającym stawaniem się, poszukiwanie własnej tożsamości kończy się dopiero z wydaniem ostatniego tchnienia, i nawet źródło stałości w ludzkim życiu, czyli porządkująca je siła, może wyschnąć i zmusić człowieka do zaczerpnięcia z innego.
Do tego cudownie wskrzesza Singer świat żydowskiej społeczności w dziewiętnastowiecznej Polsce, kreując klimat tajemnicy i odrębności, ale i nie stroniąc od humoru, dzięki czemu czyta się „Sztukmistrza” szybko, a zapomina powoli.

hanterkaa | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

Jest to druga książka Singera,którą przeczytałam i podobnie jak "Spuścizna" jest dla mnie skarbnicą wiedzy o kulturze żydowskiej.Singer zauroczył mnie nade wszystko klimatem swojej powieści.Drobiazgowo opisał zwyczaje,tradycję,kulturę,religię,a przede wszystkim mentalność żydowskiego społeczeństwa końca XIX wieku.Autor nie tylko skonstruował ciekawą historię,ale sprawił,że bohaterowie są bardzo wiarygodni.Oprócz tego pokazał,że warto zadawać sobie pytania,nawet jeśli zdarzy się nam czasem pobłądzić.Tylko wtedy możemy odnaleźć siebie.

zosia_bm | 2019-03-02
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 02 marca 2019

„Sztukmistrz z Lublina „ Isaac Bashevis Singer

Książkę wysłuchałam w wykonaniu Krzysztofa Machalicy. Dobry aktor i dobre wykonanie.

Tytułowy bohater to sztukmistrz Jasza Mazur. Cyrkowiec, iluzjonista
i akrobata. Prowadzi życie beztroskie, unikając odpowiedzialności, zaspakajając własne wybujałe ego. Wędruje dając występy w prowincjonalnych teatrach. Rozkochuje kolejne kobiety nie myśląc, że krzywdzi żonę i kolejne partnerki.

Pewnego dnia zaczyna mieć wątpliwości do własnego postępowania, ale nie potrafi z niego zrezygnować. Okoliczności i źle podjęte decyzje powodują szereg dramatycznych wyborów prowadzących do tragicznych wydarzeń. Ich przyczyn szuka w deklarowanym ateizmie i zdradzie wiary przodków, a nie we własnym złym postępowaniu. Aby poskromić pokusy w przyszłości, Jasza postanawia pozbawić się wolnej woli. Zamyka się w specjalnie wybudowanej celi, fizycznie uniemożliwiając grzeszenie. Własne sumienie zastępuje rozważaniem świętych ksiąg i staje się autorytetem dla...

beata | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Jestem po lekturze trylogii A. Wojdowicz „Niepokorne”. Jedną z bohaterek trylogii jest żydowska dziewczyna, która musiała odpowiedzieć sobie na wiele pytań dotyczących własnej tożsamości. To nie była opowieść wybitna, moim zdaniem, mimo kilku wątków, za których poruszenie dziękuję autorce, były to pozycje raczej przeciętne. I dlatego zapragnęłam przeczytania czegoś dobrego, autentycznego o kulturze żydowskiej… Trafiłam na „Sztukmistrza z Lublina”, dzieło „polskiego i amerykańskiego pisarza żydowskiego tworzącego głównie w języku jidysz” (za Wikipedią), noblisty w dziedzinie literatury. Lepiej trafić nie mogłam:)

Piękny język. Wiedza z „pierwszej ręki”. Niebanalna opowieść. Niezwykły klimat. Świetnie nakreślone postaci bohaterów.

I. B. Singer jest dla mnie jednym z tych mistrzów słowa, którzy piszą obrazami. Odtworzył nieistniejący świat żydowskiej kultury, tradycji i zwyczajów drugiej połowy XIX wieku, z jego kształtami, kolorami, zapachami… Dostałam więc prawdziwy „żydowski...

Shimik | 2016-05-21

Cóż spodziewałem się wiele, a dostałem niewiele, przynajmniej w moim mniemaniu. W książce są postawione dość istotne pytania nad którymi warto się zastanowić. To jest niezaprzeczalnym plusem książki. Jednak poza tym historia o sztukmistrzu jest dość nudna, ma żonę, która jest mu wierna, a on tego nie docenia i w każdym mieście ma kochankę i prowadzi coraz to nowe podboje miłosne. Może to mnie do niego zraziło. Poza tym zajmowanie się kuglarskimi sztuczkami jest dość nie poważne, a bohater właśnie tym się para. Wydaje mi się, że jest on po prostu dziecinny, nie dość, że się bawi zamiast normalnie pracować to jeszcze chce mieć wszystko co zobaczy, w tym wypadku kobiety. Duże dziecko, tak oceniam tego bohatera.

Katarzyna Bartnicka | 2015-10-11
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 11 października 2015

Jasza Mazur - magik i sztukmistrz jest niewierzącym Żydem, który prowadzi podwójne lub potrójne życie. Żyje niczym marynarz od portu do portu, od kobiety do kobiety.
Do swojej żony powraca w przerwach miedzy występami z okazji świąt, których i tak nie spędza tak jak nakazuje tradycja. Bo "czym jest Bóg? Czy widział ktoś duszę?" -
pyta powołując się na zdrowy rozsądek. Ale staje się coś co sprawia, że nasz bohater zaczyna odczuwać jak chora jest jego dusza. Lecz jak ma wyleczyć coś co nie istnieje? Singer napisał powieść, która pokazuje nie tylko pokusy na jakie narażony jest człowiek i potem przemianę jaka się w nim dokonuje, który dostrzega swoją niegodziwość i słabość, ale przybliża też czytelnika w niezwykle klimatyczny świat pełen symboliki, obrzędów i kultury żydowskiej.

cymelium | 2018-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Jedyne co mogę napisać - literacki majstersztyk. Czysta przyjemność czytania. Opowieść wręcz magiczna, a do tego napisana przepięknym językiem.
Z każdą przeczytana książką moja miłość do Singera rośnie, a zachwyt nie mija.
Polecam

książek: 2065
Ewa | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

Magicznie opisany świat, który bezpowronie przeminął. Świat Lublina, Warszawy i prowincji, gdzie ludność żydowska współistniała z polską. Świat pełen symboliki, obrzędów i kultury żydowskiej, w której nie może odnaleźć się główny bohater.
Rozdarty między świeckością a religijnością. Zadający sobie pytania filozoficzne o sens istnienia: jak można godzić rozwój nauki z dogmatami religijnymi, "miłość chrześcijańską z ziemską nienawiścią", czy istnieje Bóg i dusza, "kto stworzył dobre i złe uczynki" .
Jasza, niepraktykujący Żyd, noszący się z zamiarem przejścia na katolicyzm, kuglarz pracujący w cyrku, balansował między dobrem i złem, łamał niemal wszystkie przykazania. Mający w każdym mieście kochankę, każdą kochał i zdawał sobie sprawę, jaką krzywdę im wyrządzał. Miał również marzenie, marzenie, które doprowadziło do tragedii ale także do Jego przemiany duchowej.
Uczuciowe perypetie bohatera i delikatnie zaznaczony erotyzm powoduje, że powieść jest bardzo klimatyczna...

Renax | 2014-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Książka ma formę - narrację, fabułę - tradycyjną, dziewiętnastowieczną, jeśli można tak powiedzieć. Mnie kojarzy się z naturalizmem, taką np. 'Tessą d'Urbelville'. I to mi troszkę przeszkadzało, bo lubię prozę współczesną. No, ale to wybór pisarza, jego inspiracji artystycznych, i ma to świadome podstawy artystyczne, nie będę z tym dyskutować.
Po tę książkę sięgnęłam ze względu na Lublin, w którym dzieje się część akcji. Jestem z Lubelskiego, i to część tradycji mojego regionu. Jeszcze cebularze zostały, jeszcze tlą się wspomnienia dziadków. Uznałam, że trzeba to przeczytać.
Miałam dwa wrażenia, podczas czytania książki.
Po pierwsze, przez całą powieść nabudowywała się i oddziaływała na mnie - czytelnika - atmosfera izolacji głównego bohatera, izolacji, która tkwiła w jego duszy, duszy filozoficznej, zadającej pytania, ale i duszy zdezorientowanej, poszukującej tożsamości. Bardzo ciekawa sprawa. Moim zdaniem, jedna z najciekawszych w książce, ciekawsza niż problematyka moralna,...

Zuell_Zuell | 2018-05-04
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane