Prezent

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Wydawnictwo: Burda Książki
The Gift
Marczewek

Uważaj, o co prosisz, bo możesz to otrzymać… Nigdy nie pozwolę ci odejść… Callie ginie w wypadku samochodowym, a niewyjaśnione okoliczności jej śmierci dodatkowo pogłębiają rozpacz zdruzgotanych rodziców… Tymczasem jej serce zostaje przeszczepione Jennie, która dostaje od życia drugą szansę. Wdzięczna za ten nieoceniony podarunek, Jenna nawiązuje kontakt z rodzicami dawczyni, jednak wkrótce odkrywa, że idealna rodzina Callie skrywa wiele mrocznych sekretów. Co tak naprawdę stało się z jej młodszą siostrą, Sophie, która podobno przebywa za granicą? Co ukrywa Nathan, były narzeczony Callie? Jak naprawdę zginęła kobieta, dzięki której Jenna nadal oddycha? Bohaterka postanawia odkryć prawdę za wszelką cenę, stawiając na szali relacje z bliskimi, zdrowe zmysły, a nawet własne życie.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 495

Serce ze wspomnieniami w pakiecie

Trzeba przyznać, że specjaliści od marketingu „Burdy Książki” wiedzą jak zrobić piorunujące pierwsze wrażenie. Przesyłkę dostarczył mi kurier. Zadowolona otwarłam jeszcze przy nim kopertę, a tu proszę, prezent! I to jaki – paczuszka wielkości książki, zawinięta w turkusowy papier, przewiązana czerwoną wstążką, z dołączoną karteczką. Pomyślałam, że to miłe, dopóki nie przeczytałam tekstu z karteczki. „Uważaj o co prosisz, bo możesz to otrzymać”… i jeszcze krwawy odcisk palca. Nie takiej przesyłki się spodziewałam. Szczerze się przyznam, że przeszły mnie ciarki i w pierwszej chwili miałam wielką ochotę oddać ten nieco niepokojący „prezent” speszonemu dostawcy, ale ten przezornie szybko się ulotnił i chcąc nie chcąc, musiałam go zachować. Po namyśle stwierdziłam jednak, że skoro już samo otrzymanie książki dostarczyło mi tylu wrażeń, to z pewnością czeka mnie więcej atrakcji w trakcie samej lektury. To nie do końca okazało się zgodne z prawdą, bowiem Louise Jensen nie posiada takiej zdolności kreowania napięcia jak choćby Sebastian Fitzek, ale to, co przytrafiło się głównej bohaterce, uważam za fascynujące zjawisko i doskonały motyw przewodni, wokół którego zbudowano bardzo ciekawą intrygę.

Ciężko chora Jenna otrzymuje od losu najwspanialszy dar, o jakim kiedykolwiek mogłaby zamarzyć: szansę na drugie życie. Jednakże w trakcie rekonwalescencji odkrywa, że wraz z sercem dawczyni, otrzymała także coś jeszcze, mianowicie jej cząstkowe wspomnienia. Jenna jest wstrząśnięta. Przecież taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca, bo przecież serce to tylko narząd, prawda? Jednakże z dnia na dzień zaczynają się dziać wokół niej coraz bardziej niewytłumaczalne rzeczy, przez co kobieta jest zmuszona zrewidować swoje poglądy i zacząć akceptować fakt, że jej ciało i umysł już nie należą tylko i wyłącznie do niej. I o ile teoria o pamięci komórkowej ma coraz więcej zwolenników w środowisku naukowym, to do tej pory nie udało się znaleźć racjonalnego wytłumaczenia doznań, jakich doświadczają osoby po przeszczepie.

Najbardziej w książkach Jensen podoba mi się to w jak umiejętny i naturalny sposób potrafi opisywać zwyczajnych ludzi w trudnych, ale jakże zwyczajnych sytuacjach. Przez to znacznie łatwiej czytelnikowi utożsamić się z bohaterami i wczuć w ich sytuację, a fakt, że nie zawsze postępują uczciwie, jest dodatkowym atutem. Jednak jak napisała autorka: Wszyscy mamy powody, dla których robimy to, co robimy, prawda? Kłamstwa, które opowiadamy. Każdy z nas jest mieszanką dobrego i złego i nie sądzę, by ktokolwiek mógł by całkowicie dobry albo zły. I chyba nie mogła wybrać lepszej puenty, bo któż z nas nie uczynił w swoim życiu czegoś, z czego niekoniecznie może być dumny i co raczej wolałby ukryć przed resztą?

„Prezent” to druga powieść w dorobku Louise Jensen, którą autorka potwierdza, że sukces „Siostry” nie był jedynie wynikiem skutecznej kampanii reklamowej czy też szczęściem debiutanta. Wprawdzie ani jednej ani drugiej pozycji nie można uznać za książki wybitne, bo bądź co bądź do arcydzieł to im sporo brakuje, ale zdecydowanie autorka ma zadatki na bardzo dobrego pisarza i jeśli tylko będzie się rozwijać, a nie trzymać zawzięcie utartych schematów jak co poniektórzy autorzy, to czeka ją świetlana literacka przyszłość.

Natalia Neisser

kryminalnakuchnia | 2017-09-28

MIAŁA BYĆ PETARDA, A BYŁ ZALEDWIE KAPISZON!

Jak powszechnie wiadomo dobra reklama, to połowa sukcesu, a że książka Louise Jensen, pod tajemniczym tytułem "Prezent", wyskakiwała niemalże z każdej lodówki, to zadanie marketingowców zostało wykonane z nawiązką.

Zastanawiający tytuł, intrygujące hasła bijące po oczach prosto z okładki, jedyne czego można chcieć więcej, to tak samo powalającej treści.

Absolutna petarda!Porywający, pełen napięcia thriller.

W ten oto sposób Wydawnictwo zachęca do zakupu. Niestety, ja też złapałam się na ten haczyk.

Petardy nie było, członków nie pourywało!

Książkę określiłabym bardziej mianem powieści sensacyjno psychologicznej, bo do thrillera trochę jej daleko.

Sam pomysł na książkę dobry, a nawet bardzo dobry, aczkolwiek odnoszę wrażenie, że gdzieś to już czytałam, albo oglądałam.

Louise Jansen posługuje się bardzo długimi zdaniami, co powodowało momentami mętlik. Nie czytało się tego płynnie, a kartki same się nie przewracały. Było...

mclena | 2017-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

"Prezent" to nowość na polskim rynku, która juz na pierwszy rzut oka krzyczy "Przeczytaj mnie!" - nie mogąc sobie odmówić, zabrałam się do lektury.
Jest to bardzo dobry thriller, który przez cała czas trzyma w napięciu, narracja jest przeprowadzona tak jak tego wymaga fabuła - racjonalnie z odrobiną chaotycznego szaleństwa. Były momenty kiedy nie do końca byłam pewna w która strone pójdzie akcja, ale zakończenie okazało się całkiem zaskakujące. Epilog był jednak dla mnie niewystarczający - kilka kwestii zostało niewyjaśnionych co częściowo nie pozwala mi w spokoju odłożyć tę powieść i zapomnieć.
Autorka porusza tutaj bardzo ciekawe zjawisko pamięci komórkowej, ktora jest naprawdę bardzo intrygująca i jest najlepszym elementem tej historii, co mnie jednak najbardziej uderzyło, to sam aspekt transplantacji. Czytając książki, artykuły, słysząc w radiu czy telewizji o przeszczepie nerki, płuc, serca wydaje nam się, że to jest rozwiązanie czyiś wszystkich problemów, w książkach...

Izabela Pycio | 2017-09-14
Przeczytana: 14 września 2017

"I to wtedy nabieram całkowitej pewności, że serce nie jest tylko narządem. Serce gromadzi sekrety i kłamstwa. Nadzieje i marzenia. To coś więcej niż mięsień. Wiem to na pewno. Serce pamięta."

Satysfakcjonująca przygoda czytelnicza, i chociaż generalnie przypuszczamy, w jakim kierunku rozwinie się akcja, to jednak nie przeszkadza nam to w intensywnym odbiorze mocnej intrygi, wzbogaconej o motywy kryminalne. Frapujący pomysł na fabułę, wykorzystanie odwołań do badań naukowych poświęconych pamięci komórek po przeszczepie narządów, znajdujących nierzadkie potwierdzenia, ale jednak wciąż pozostających w sferze dokładnych obserwacji i wielu niewiadomych.

Autorka wybornie opanowała sztukę przyciągania uwagi czytelnika, wciągania go w złożoną fabułę, podtrzymywania nastroju niepokoju i niepewności. Kilka razy dałam się sprytnie zwieść na manowce podczas snucia przypuszczeń i domysłów. Osoby, które wydawały mi się winne popełnienia przestępstw wychodziły obronną ręką wobec rzucanych...

zaczytanapatka | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Trzydziestoletnia Jenna sześć miesięcy temu otrzymała szansę na drugie życie. Po przebytej chorobie i ciągłym osłabieniu okazało się, że kobieta ma wirusowe zapalenie mięśnia sercowego i tylko przeszczep mógł ją wtedy uratować. Od tej pory Jenna nie jest sobą, jest oderwana od rzeczywistości. Zadręcza ją myśl kim był dawca. Udaje jej się spotkać z rodziną dawczyni, od której otrzymała tak wiele. Oprócz narządu Callie przekazała jej w prezencie coś jeszcze. Strach, panika i nawracające wspomnienia nie pozwalają Jennie normalnie funkcjonować. Ma wrażenie jakby Callie wciąż była w głębi niej i usilnie próbowała jej coś przekazać. Jenna pragnie odkryć co stało się w dniu wypadku jej młodej dawczyni i dlaczego znalazła się sama tyle kilometrów od domu.

Choroba zabrał już Jennie tak wiele. Szansę na założenie pełnej, szczęśliwej rodziny, dawną sprawność a teraz, po przeszczepie, towarzyszy jej ogromny lęk, brak kontroli nad tym co dzieje się wokół niej, nawiedzają ją niepokojące wizje i...

Jeżynka | 2018-01-08
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 08 stycznia 2018

"Prezent" Louise Jensen to kolejny świetnie sprzedający się produkt książkowy jakich ostatnio pełno na księgarskich półkach.
W dzisiejszych czasach książka nie musi być dobra aby zostać okrzykniętą mianem bestsellera. Od wartości literackich cenniejsza jest głośna promocja i kilka pochlebnych recenzji (najczęściej pisanych na zamówienie) aby trafić na wysokie miejsca w rankingach sprzedaży.
I pewnie zapomniałabym o niej od razu po przeczytaniu gdyby nie jeden istotny fakt: tematem tej książki jest transplantologia i tak zwana "pamięć komórkowa" - zjawisko arcyciekawe będące przedmiotem zainteresowania lekarzy, pacjentów i wszelkiej maści szarlatanów.

"Prezent" to historia Jennie która po niedoleczonej grypie potrzebuje przeszczepu serca. Kiedy sytuacja staje się dramatyczna okazuje się iż znajduje się organ ratujący jej życie.
W czasie rekonwalescencji bohaterka stara się nawiązać kontakt z rodziną dawcy (co jest niezgodne z przepisami) wynajmując do tego zadania prywatnego...

Jolka | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

Zaznaczam 10 gwiazdek,ponieważ to jest to czego szukam w książkach.Akcja,fabuła,wszystko dopracowane idealnie.Nie ma czasu na nudę ani na to by oderwać się od stron .To moje pierwsze spotkanie z L.Jensen i na pewno nie będzie ostatnie.Autorka w doskonały sposób dawkuje emocje,z każda strona uchyla rąbka tajemnicy by jeszcze bardziej podsycić czytelnicza ciekawość."Prezent" to na prawdę fantastyczny thriller z ciekawym i oryginalnym wątkiem.Przez cała powieść żyjemy życiem zmarłej tragicznie Callie ,oraz życiem Jenny,która otrzymuje serce zmarłej dziewczyny.Zbieramy informacje,kluczymy ,myślimy,że jesteśmy już na tropie a tu proszę kolejne niespodziewane wydarzenia,informacje,które wywracają całą założona hipotezę wypadku Callie. A zakończenie to już zupełnie rozwaliło mnie na łopatki..Nigdy bym się takiego nie spodziewała.

CoolBary | 2017-10-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 października 2017

Temat książki zapowiadał się jako temat "świeży", mogący zainteresować i wciągnąć bez reszty. Jednak po przeczytaniu mam mieszane uczucia, po pierwsze książka jest nierówna, na początku i końcu akcja jest wartka i zachęcająca do dalszego czytania. Pozostała część książki różnie, czasami zdarzało mi się ziewnąć. Zakończenie trochę mnie zdziwiło, ale może o to chodziło Autorce. Czegoś mi w tej książce brakowało.

joaśka | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Lipa i tradycyjne rozczarowanie w przypadku marketingowych przebojów. W takich sytuacjach jeszcze raz dziękuję za dar bibliotek :) Właściwie to nawet nie chce mi się wystukiwać więcej literek i napiszę tylko jedną rzecz: obecnie słucham 2 części "Skazańca" Krzysztofa Spadło i chociaż to inny gatunek to niejaka Jensen mogłaby się od pana Spadło uczyć sztuki literackiej. Tyle.

Edyta Zawiła | 2018-05-15
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Po niezłym debiucie Louise Jensen sięgam po obiecujący tytuł " Prezent "...
marketingowcy zachęcają tekstami :" ABSOLUTNA PETARDA!
PORYWAJĄCY, PEŁEN NAPIĘCIA THRILLER "
i dalej..."Nigdy nie pozwolę Ci odejść...", "...Uważaj, o co prosisz, bo możesz to otrzymać..."

"...Dociskam dłoń do piersi i czuję bicie serca Callie wewnątrz mnie.
Serce pamięta..."

Jenna ma swoje niemal uporządkowane życie, narzeczonego Sama, pracę w przychodni weterynaryjnej...im dalej w las to już irytacja, dwutorowa akcja, retrospekcja...powinniśmy przejść do obezwładniającej nas strachem, wszechobecnej paranoi, jakieś elementy się pojawiają, ale to nawet dzieci nie przestraszy, z petardy robi się kapiszonek...
Nuda i rozczarowanie.

Aniaczyanka | 2018-03-09
Przeczytana: 09 marca 2018

Bardzo fajna książka. Powiedziałabym, że to taki thriller obyczajowy (nie ścięło mi krwi w żyłach, ale przeczytałam z ogromną ciekawością). Narracja pierwszoosobowa poprowadzona w taki sposób, że naprawdę ciężko mi było się oderwać.
Główna bohaterka jest po przeszczepie serca. Doświadcza przeniesienia pamięci komórkowej, śni o wspomnieniach swojej dawczyni, czuje wpływ jej preferencji na swoje nowe życie. Co z tego okaże się prawdą, a co błędnymi przeczuciami? Jenna postanawia dowiedzieć się prawdy o tym, jak zginęła jej dawczyni. I tu zaczną się problemy.
Polecam! Bo czyta się naprawdę świetnie!