Cezar

83-7301-539-6
rzym, republika, cezar, historia
historyczna
Lukas

Niewiele jest postaci tak sławnych jak Gajusz Juliusz Cezar - zwycięski wódz, uwielbiany przez tłumy znakomity polityk, świetny mówca, kochanek Kleopatry i wielu innych kobiet oraz mężczyzn, zarazem wykształcony i przenikliwy mąż stanu sięgający myślą w przyszłość. To Cezar stworzył cesarstwo rzymskie, które miało przez następne wieki panować nad światem. I to od jego imienia pochodzi słowo cesarz, choć on sam nigdy nie został koronowany. Książka Maxa Gallo pozwala czytelnikowi śledzić z bliska życie Juliusza Cezara od najwcześniejszych lat, gdy był chłopcem z patrycjuszowskiej rodziny, potem zręcznym politykiem umiejącym zdobyć poparcie rzymskiego ludu, a wreszcie genialnym wodzem, który nie tylko potrafił wygrywać bitwy, idąc w pierwszym szeregu do boju, ale także wiedział, jak ich unikać. Poznajemy codzienne rozterki, zmagania z przeciwnościami, a wreszcie dramat człowieka, który po długiej walce zdobywa władzę, by paść ofiarą spisku zapatrzonych w przeszłość republikanów. Pasjonująca książka wnikliwego badacza dziejów pozwala nam zajrzeć za kulisy wielkiego spektaklu historii.

Kalissa | 2014-03-03
Przeczytana: marzec 2014

Choć znam historię życia Cezara bardzo szczegółowo - to i tak, nie umiałam odmówić sobie przyjemności, ponownego zagłębienia się w jego losy:) Max Gallo napisał dobrą i interesującą powieść, obejmującą całe życie Cezara. Gdyby nie fakt, że imię Cezara każdy zna z historii - można by go uznać za bohatera fikcyjnego:)- niezwykłego, bardzo odważnego, niemal idealnego bohatera!

Autor każe nam widzieć świat Republiki Rzymskiej oczami Cezara:)- czyli znowu nieobiektywnie, znowu jednostronnie. Ale rozumiem Maxa Gallo:) - kto nie chciałby stać po stronie wielkich i nadzwyczajnych zwycięstw, jakie były udziałem Cezara:) Po co utożsamiać się z przegranymi:)!! Zresztą jest to zrobione bardzo sprytnie - bo autor nie wyraża swoich ocen czy myśli, ale jest po prostu myślami samego Cezara, a tym samym nie mogę mu wprost zarzucić stronniczości.

Uważam jednak, że nie jest to do końca dobra historyczna biografia Cezara, a w każdym razie – o wiele bardziej cenię biografie Cezara, napisane przez...

Jacek Wesołowski | 2015-10-09
Przeczytana: 09 października 2015

Pół na pół w ocenie, bo to pół na pół książka historyczna - w dużej części czyta się jak mity rzymskie ;-)

e2tomw | 2016-10-12
mateussz7 | 2016-05-23