Życie, które działa. Jak znaleźć drogę do prawdziwej mądrości

Okładka książki Życie, które działa. Jak znaleźć drogę do prawdziwej mądrości Bill Hybels
Okładka książki Życie, które działa. Jak znaleźć drogę do prawdziwej mądrości
Bill Hybels Wydawnictwo: Esprit poradniki
poradniki
Making Life Work
Esprit
2008-01-01
2008-01-01
Ryszard Zajączkowski
poradnik religia mądrość szczęście

W zeszłym miesiącu sięgnęłam po książkę Billa Hybels’a „Życie, które działa. Jak znaleźć drogę do prawdziwej mądrości”, ponieważ ‘pewien Pan’ dwukrotnie prosił mnie, po przez portal „Lubimy czytać”, abym mu ją wysłała. Stwierdziłam, więc, że musi być coś w niej niesamowitego skoro ‘pewien Pan” tak bardzo chciał ją przeczytać… tak bardzo, że prosił o jej wysłanie, twierdząc, że po przeczytaniu mi ją odeśle i zwróci koszt wysyłki. Wszystko byłoby ślicznie, pięknie tylko, że moja
wiara w ludzi nie sięga, aż tak daleko

Ale wróćmy do książki, która ma nas przybliżyć do Boga i ludzi oraz nauczyć jak żyć… I w tym momencie wychodzi, że jestem wierząca ale nie praktykująca – w
końcu nie zaufałam bliźniemu, a o tym też pastor Hybels mówi. Ot, mała dygresja!

W swojej książce, Pastor pokazuje nam, czego potrzebujemy, by żyć szczęśliwie. Odsyła nas do Biblii (głównie Księgi Przysłów),z której powinniśmy czerpać życiową mądrość. Wg niego jest ona jedynym sprawdzonym źródłem informacji, aktualnym po dzień dzisiejszy po przez swoją uniwersalność.

Duszpasterz pokazuje na licznych przykładach, że w życiu należy działać! I to najlepiej tu i teraz! Dowiadujemy się zatem, jakie czynniki są istotne dla osiągania przez nas celów życiowych oraz jak znajdować prawdziwych przyjaciół. Hybels opowiada również dlaczego w pewnych sytuacjach, tak trudno nam zaufać ślepo Bogu. Uczy jak stawiać sobie wymagania i cele oraz jak panować nad gniewem. Pokazuje jaki jest zaskakujący rezultat udzielania pomocy innym. A na koniec, radzi jak zbudować sobie solidne podstawy finansowe.

Książko - poradnik czyta się bardzo dobrze. Sądzę, że każdy się w niej odnajdzie. Być może pójdzie za radą Hybelsa i zmieni swoje życie. Mnie osobiście wiele rzeczy dotknęło, poczułam bowiem, że nie daję z siebie wszystkiego.Czytając słowa pastora człowiek chce się zmienić.

Jedyne co mi się osobiście nie podobało w kazaniach Hybels’a, to odrzucenie ludzi, którym nie umiemy pomóc, aby nas nie pogrążyli, w myśl przysłowia „kto z kim przystaje, takim się staje”. Druga sprawa to wybór małżonka, z tym też się nie zgadzam. Ale co ja tam wiem… człowiek małej wiary ze mnie. Ale sądzę, że o to w tym właśnie chodzi – książka daje do myślenia i potem tkwi, gdzieś tam głęboko w nas.

Bill Hybles jest pastorem i założycielem kościoła w Willow Creek na przedmieściach Chicago. Zyskał sławę i uznanie jako autor kilkunastu książek – poradników dotyczących życia w duchu chrześcijańskich wartości. Książka „Życie które działa” powstała na podstawie kazań inspirowanych starotestamentową Księgą Przysłów, które głoszone były cyklicznie w parafii pastora.
Księga Przysłów jest zbiorem porad jak mądrze postępować w życiu. Jej autorstwo przypisuje się zwykle królowi Salomonowi. Jednak do jej powstania przyczyniło się wielu pisarzy, których praca została zebrana przez nieznanego autora w V w. p.n.e. Cechą charakterystyczną przypowieści jest ich poetycka forma - najczęściej są to dwuwiersze. Ich przekaz jest nieskomplikowany i prosty w interpretacji. Co najważniejsze przez ponad dwa i pół tysiąca lat przysłowia te nie straciły na aktualności.
Bill Hybles przekonuje, że zamiast obwiniać wszystko i wszystkich za swoje niepowodzenia należy przejąć inicjatywę i zacząć działać. Nie można zwlekać i odkładać wszystko na później. Ponadto warto zaufać komuś większemu i mądrzejszemu od nas samych. Bo przecież: „Wszyscy mamy dobre intencje, ale w zamieszaniu, jakie stwarza codzienne życie, czasem wpadamy na siebie, na skutek czego powstają bolesne siniaki”. Niby banalna sprawa, ale oczywiście łatwo powiedzieć, a trudniej wykonać. Trzeba mieć odwagę, aby podjąć ryzyko i zacząć zmieniać swoje życie. W swojej książce pastor próbuje udowodnić, że odrobina wysiłku wystarczy, aby życie zaczęło działać jak dobrze naoliwiony mechanizm. Pomocne w tym będą następujące wskazówki:
- w życiu kieruj się mądrością, a nie tylko inteligencją,
- walcz z własnym lenistwem,
- bądź dobry,
- bądź prawdomówny,
- wybaczaj,
- ostrożnie wybieraj przyjaciół,
- znajdź odpowiedniego małżonka,
- bądź odpowiednim małżonkiem,
- dbaj o rodzinę,
- bądź wrażliwy na krzywdę innych,
- zaufaj.
Duszpasterz z wielką swobodą i humorem podejmuje trudne tematy. W prosty i przejrzysty sposób analizuje najważniejsze aspekty życia. Stawia mnóstwo pytań, jednak niczego nie narzuca, a jedynie prowokuje do myślenia. Przy tym wszystkim przytacza niezliczone przykłady z własnego, prywatnego życia oraz takie, z którymi zetknął się w ciągu trzydziestu lat pracy duszpasterskiej.
Na zakończenie zamieścił autor pytania uszeregowane zgodnie z jedenastoma rozdziałami w książce, które mają służyć do dyskusji, lub samodzielnej refleksji. Uważam że warto się z nimi zapoznać i przeanalizować w ciszy własnego sumienia.
Drogi czytelniku, jeśli lubisz wartościowe książki, które w nienachlany sposób omawiają prawdziwie istotne życiowe kwestie, to ta pozycja jest właśnie dla ciebie. Wiem, że jeszcze nie raz do niej wrócę, czego i tobie życzę.

Księga...

Książka, która od dłuższego czasu stała na mojej półce. Już kilka stron po sięgnięciu po nią stwierdziłam, że warto. Dla szukających uniwersalnych prawd w codziennym zabieganiu.

• Z Bogiem na co dzień
  • Transformation Mastery

Dodaj cytat z książki Życie, które działa. Jak znaleźć drogę do prawdziwej mądrości