Potęga Bożego szeptu

2011-01-01
9788361989622
Lucyna Wierzbowska
Bóg Duchowość Esprit Hybels Szept

Jak już wspomniano, autorem książki jest założyciel Willow Creek Community Church – bezwyznaniowego mega kościoła chrześcijańskiego na przedmieściach Chicago w Stanach Zjednoczonych.
Tym bardziej dziwi istniejący wpis imprimatur na odwrocie okładki. Przypomnę, że wyżej wymienione imprimatur („niech będzie odbite”) to w publikacjach kościelnych pozwolenie na druk książki, oficjalna aprobata władz kościoła katolickiego, wydawana zazwyczaj przez miejscowego biskupa lub generała/prowincjała zakonu. Może to szczegół, jednak…
Tak samo dziwi fakt, iż nie przekazano czytelnikom informacji o tym, z jakiej Biblii pochodzą cytaty, co w publikacji chrześcijańskiej powinno mieć miejsce.
Książka niewątpliwie zawiera wiele ciekawych myśli, zwraca czytelnika do przemyśleń, ustalenia odpowiedniej hierarchii wartości w życiu oraz zachęca do bliższego kontaktu z Bogiem. I to jest jej duży plus.
Nie mniej robi to w stylu typowo amerykańskim, „propagandowym”, bazującym na emocjach i natychmiastowych efektach. Oczywiście jest to tylko i wyłącznie moje zdanie. Po prostu mnie osobiście ten styl nie pasuje i powoduje wrażenie, że książka nie przystaje do otaczającej rzeczywistości.

Lubię tego Hybels'a.
Lubię ludzi, którzy są prawdziwi, odważni, spójni i którzy żyją tym co głoszą.
Lubię ludzi, którzy mieli wszelkie predyspozycje ku temu, by wieść dostatnie życie podporządkowane karierze i zawodowym sukcesom, a zdecydowali inaczej. A spotkali Boga i nie odwrócili się od Niego.
Imponują mi tacy ludzie i dlatego lektura gościa, który tak zrobił, jest dla mnie wiarygodna i dająca nadzieję.

Lubię tego Hybels'a.
Lubię ludzi, którzy są prawdziwi, odważni, spójni i którzy żyją tym co głoszą.
Imponują mi tacy ludzie i dlatego lektura gościa, który tak zrobił, jest dla...

Książkę tą zaczęłam czytać prawie rok temu, porzuciłam ją na tak długi okres i niechętnie do niej wracałam. A w sumie była całkiem dobra. Pomijając cytaty i wyjaśnienia do Biblii, którymi autor chciał wyjaśnić swoje podejście do życia i Boga. Mnie one przeszkadzały, najlepiej trafiły do mnie historie osób, które przedstawił w tej książce.
Chyba zacznę się wsłuchiwać w Boży szept. Kto wie, co mogę usłyszeć.

Chyba zacznę się wsłuchiwać w Boży...

Moja chęć do przeczytania tej książki zrodziła się zafascynowaniem tytułem. Chciałam się dowiedzieć czym jest tytułowy Boży Szept. I się dowiedziałam. Czytałam tą książkę bardzo długo. Jest ona poważną lekturą, nad którą trzeba się głęboko zastanowić. Książka była tworzona przez 35 lat i jest w niej wiele doświadczeń z całego życia autora. Nie jest łatwo przeczytać tą książkę szybko, ponieważ ogrom tego wszystkiego w pewnych momentach przytłacza. W takich momentach robiłam sobie przerwę i zastanawiałam się nad daną treścią.

Jestem nastolatką i wątpię, by dużo osób w moim wieku czytało tego typu literaturę. Sama też nie często sięgam po takie książki. Jednak czytając Potęgę Bożego Szeptu nie mogłam się w pewnych momentach oderwać. Z tej książki wyniosłam bardzo dużo. Czasem dobrze jej się zatrzymać i zastanowić nad własnym życiem. Właśnie tak działa ta lektura. Pobudza do refleksji nad sobą i własnym życiem. Może nawet je całkowicie zmienić.

Myślę, że do tej książki będę wracać i czytać fragmentami, które w danym momencie mi się przydadzą. Dlatego, że ta książka kryje w sobie wiele prawd i dobrych rad, które każdemu z nas się mogą przydać. Polecam tą książkę, ale nie radzę jej czytać zbyt szybko, bo wiele spraw może nam wtedy umknąć. Lepiej czytać wolno, ale wyciągnąć z niej jak najwięcej.

Dziękuję bardzo za tę książkę
wydawnictwu Esprit

Kolejna książka pastora B. Hybelsa, którą dane mi było przeczytać. Założyciel kościoła Willow Creek tym razem przedstawia nam znaczenie Bożego szeptu w życiu każdego chrześcijanina. Wraz z autorem stopniowo pokonujemy wędrówkę na szczeblach wiary, ucząc się, że w naszym życiu nie powinno być większego pragnienia niż „ucho Samuela”. Ciekawym dodatkiem do książki są emaile otrzymane od członków społeczności Willow Creek, którzy w sposób realny potwierdzają to wszystko co stara nam się przekazać autor. Równie interesująco wyglądają opisy początkowej wędrówki Billa z Bogiem, który w momencie wyostrzenia swojego słuchu na Słowo Boże postanowił zostawić swoje życie i założyć kościół w starym kinie, który na przestrzeni lat przeistoczył się w jedną z największych organizacji chrześcijańskich działających nie tylko w USA ale i na całym świecie.
Autor książek, Zbyt zajęci by się modlić, Kim jesteś gdy nikt nie patrz czy też Życie, które działa w sposób sugestywny inspiruje nas do rozpoczęcia naszej własnej wędrówki, podczas której nigdy nie jesteśmy sami.

„Ruszaj z Bogiem w kierowaną szeptem podróż, której nigdy nie zapomnisz”.

Bill Hybels przygotowywał się do napisania tej książki 35 lat, a więc w nasze ręce trafia dzieło będące dość obszernym fragmentem ludzkiego życia. Życia zwykłego człowieka, który tak jak każdy inny osobnik przeżywa zarówno chwile dobre jak i chwile złe. Czytając „Potęgę Bożego szeptu” czuje się duchowość i obecność Boga w naszym życiu, nareszcie jest się w stanie dostrzec Boże wskazówki, bo autor zmienia się w nauczyciela, umożliwiającego poznanie Najwyższego.
Na czym tak naprawdę polega potęga Bożego szeptu? W naszym życiu jest to umiejętność dostrzegania boskiej obecności. Potęga Bożego szeptu to wartość, której jednostką jest stopień naszej wiary. Wyznacznik poziomu zaangażowania w duchowe sprawy.

Książka w pewnym sensie mnie wzruszyła. Gdyby się głębiej nad tym zastanowić, „Potęga Bożego szeptu” jest całkowitą odskocznią od codzienności, dzięki której przestaję być ślepa na idące w parze z moim losem priorytety. Polubiłam prostotę i wrażliwość autora, który jako postać z ogromnym doświadczeniem opowiada o problemach rzeczywistości.

W każdej ciekawej książce znajduję taką stronę, którą odznaczam by często do niej powracać. Tutaj też takową znalazłam. Mianowicie dotyczy ona podziału ludności całego świata na trzy kategorie. „CN – Cierpienie Nadejdzie, CT – Cierpienie Trwa, CM – Cierpienie Minęło”… Do której ty należysz kategorii? Wzruszyło mnie wszystko to, na co wcześniej mimo tego, że jestem chrześcijanką nie zwracałam uwagi.

Bill Hybels w swojej książce umożliwia nam spotkanie z Bogiem poprzez Biblię, liczne cytaty i obecność Boga w życiu innych ludzi, którzy posłużyli jako naoczny przykład Jego miłosierdzia. Chwilami efekt działań pisarza może okazać się nazbyt moralizatorski, jednak mimo tego książka wzrusza i oddziaływuje na ludzkie emocje. W tej jednej książce zetkniesz się za całym światem, a jednocześnie z wieloma ludźmi z osobna. Cieszę się, że autor najpiękniejsze cytaty umieścił na końcu książki w dziale "Wersety do wyrycia w sercu" dzięki temu ciąglę mogę do nich powracać i utrwalać je.

Podsumowując, dużo łatwiej opisać swoje uczucia po przeczytaniu książki przygodowej, niż po przeczytaniu tak specyficznej literatury religijnej. Jeżeli ktoś spodziewa się po tej książce niezwykłej przemiany, burzy radości i fajerwerków uczuć może się przeliczyć. Jeżeli jednak chcesz zgłębić wiarę i przeczytać jaką Bóg ma moc prowadzenia ludzi przez życie, gdy tylko otworzysz na niego swoje zmysły, to sięgnij po „Potęgę Bożego szeptu” – nie pożałujesz.

Dziękuję za książkę Wydawnictwu Esprit

„Ruszaj z Bogiem w kierowaną szeptem podróż, której nigdy nie zapomnisz”.

Bill Hybels jest założycielem amerykańskiej wspólnoty Willow Creek i autorem wielu książek o duchowości chrześcijańskiej. Jego najnowsza książka "Potęga Bożego szeptu" jest najważniejszym dziełem w całym dorobku pisarza, do jej napisania przygotowywał się 35 lat.

Już sam tytuł wskazuje nam o czym będzie mowa. Bill opowiada o swojej przygodzie z duchowością, o tym jak zawierzył Bogu, posłuchał jego podszeptów i dzięki temu stał się tym kim jest dzisiaj. Mimo chwil słabości i licznych przeszkód nie zszedł ze ścieżki jaką wyznaczył mu Bóg i dzięki temu dzisiaj może nazywać siebie człowiekiem spełnionym i szczęśliwym.

Hybels nauczony własnym doświadczeniem daje nam wskazówki w jaki sposób komunikować się z Bogiem, jak słuchać by usłyszeć to co Pan ma nam do przekazania. Z dokładnością analizuje fragmenty Biblii, ukazując je w odrobinę innym, bardziej przystępnym świetle.
Książka jest tym ciekawsza, że nie zawiera jedynie świadectw samego autora, a jest zbiorem doświadczeń różnych ludzi, którzy mieli zaszczyt usłyszeć szept Boga.

Skąd mieć pewność, że to właśnie Bóg do nas przemawia? Jak nie pomylić głosu Pana z własnym sumieniem czy myślami? Tutaj Bill podaje konkretne rozwiązania, proponuje szczere odpowiedzenie na pięć nieskomplikowanych pytań, które nazywa filtrami, pozytywna odpowiedź na każde z nich jest znakiem, że to właśnie Bóg chce nam coś zakomunikować.

Książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Nie jest to zbiór nudnych wywodów przy których oczy same się kleją, wręcz przeciwnie. Pan Hybels potrafi zaciekawić, zmusić czytelnika do głębszej analizy poszczególnych fragmentów i zastanowienia się nad istotą swojego życia. Z prawdziwą szczerością opowiada o swoim życiu nie zatajając przy tym bardziej wstydliwych epizodów, co dodaje książce wiarygodności i czyni ją bardziej ciekawą.

Polecam wszystkim, którzy mają ochotę wysłuchać historii życia człowieka, który całe swoje życie zawierzył Bogu. Być może po lekturze i wam uda się usłyszeć podpowiedź jak rozsądnie pokierować swoim życiem i jakich wyborów dokonać gdy stoi się na rozdrożu.

Warto czasem zwolnić tempo życia, wyciszyć się i zastanowić, wsłuchać...
Przez to czasem dużo można zyskać.
Książka fajna, daje do myślenia, napisana prostym, zrozumiałym językiem. Polecam.

Warto czasem zwolnić tempo życia, wyciszyć się i zastanowić, wsłuchać...
Przez to czasem dużo można zyskać.

Większość książek, na temat rozwoju duchowego, relacji z Bogiem i drugim człowiekiem, które przeczytałem wyszły spod pióra pastorów protestanckich. Tak było i tym razem. To wyśmienita książka, o tym jak poszukiwać głosu Boga w codzienności.

Nie dałam rady.

Nie dałam rady.