Ewa Dąbrowska

- Pisze książki: literatura piękna, poradniki, kulinaria, przepisy kulinarne, rozrywka, zdrowie, medycyna
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
Dr med. Ewa Dąbrowska – wieloletni pracownik Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie pracowała do roku 1999 na stanowisku adiunkta w Klinice Chorób Wewnętrznych. Przeprowadziła badania naukowe z zakresu immunologii uzyskując w roku 1978 tytuł doktora nauk medycznych. W roku 1992 napisała pracę “Znaczenie zaburzeń immunologicznych w porfirii późnej skórnej”, która miała stanowić podstawę rozprawy habilitacyjnej.
Jednakże w tym czasie do rozprawy nie doszło, gdyż wnioski wypływające z tej pracy nakierowały wówczas jej uwagę na niedocenianą jak dotąd priorytetową rolę żywienia w leczeniu chorób cywilizacyjnych, którą należało rozwinąć i potwierdzić naukowo i w praktyce. Wynikiem tych badań było opracowanie nowatorskiej diety warzywno – owocowej odtruwającej i wspomagającej własne, samoleczące mechanizmy.
Inspiracją stały się publikacje doc. dr Kingi Wiśniewskiej – Roszkowskiej dotyczące głodówek zdrowotnych. Zachęcające wyniki uzyskane dzięki tej diecie skłoniły ją do upowszechnienia tej metody w praktyce.
"Samoleczące mechanizmy" w środowisku naukowym znane są pod nazwą "autofagia".
Słowo to pochodzi z języka greckiego, gdzie „auto”, oznacza „samo”, zaś "phagein" – „jeść”. W dosłownym tłumaczeniu: „samozjadanie”.
W 2016 r. japoński naukowiec Yoshinori Ohsumi otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie: Medycyna.
"Odkrycie Yoshinori Ohsumi dotyczy mechanizmów autofagii.
Dzięki niemu wiemy, w jaki sposób komórka pozbywa się odpadów, dokonując recyklingu białek."
- czytamy w artykule na www.medonet.pl
Na przestrzeni 30 lat doświadczenia w leczeniu mechanizmami autofagii, dr Ewa Dąbrowska jest autorem 50 prac naukowych i ponad 100 doniesień naukowych.
Jest żoną Wojciecha Dąbrowskiego, autora książki "Na siedem kontynentów. Notatnik podróżnika", są rodzicami 2 synów.
- 412 przeczytało książki autora
- 293 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Mądrość organizmu jest wielka.
Mądrość organizmu jest wielka.
Post stanowi formę ekspiacji za naruszoną sprawiedliwość. Apeluje ona do umysłu i serca. Prowadzi do zrozumienia głodnych, dzielenia się z nimi posiadanym dobrem, pomaga w odzyskiwaniu zdrowia ciała i ducha. O znaczeniu postu uczy Ewangelia i doświadczenie wielu pokoleń. Potwierdza to także współczesna epoka. Mimo wielkich zdobyczy w dziedzinie techniki, tak bardzo ludziom daleko do osiągnięcia prawdziwego pokoju, którego egoistyczna konsumpcja zapewnić nie może.
Post stanowi formę ekspiacji za naruszoną sprawiedliwość. Apeluje ona do umysłu i serca. Prowadzi do zrozumienia głodnych, dzielenia się z n...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE