Głębia. Freediving, zbuntowani badacze i co ocean mówi o nas samych

Tłumaczenie: Patrycja Przełucka
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Deep: Freediving, Renegade Science, and What the Ocean Tells Us about Ourselves
ocean, nurkowanie,
literatura faktu
beata

Poznaj niezgłębione tajemnice oceanu i ludzkiego organizmu! Nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył: pewien człowiek zanurkował na jednym oddechu na głębokość 93 metrów, po czym wrócił po czterech minutach na powierzchnię cały i zdrowy. James Nestor nie miał pojęcia, czym jest freediving. Ale wiedział już, że musi zbadać sekrety tej fascynującej dyscypliny sportu. Właśnie tak powstała „Głębia”,...

Poznaj niezgłębione tajemnice oceanu i ludzkiego organizmu!

Właśnie tak powstała „Głębia”, książka o tajemnicach oceanu i absolutnych granicach ludzkiego organizmu. O płucach zmniejszających się do wielkości piłeczki baseballowej. O sercu, które bije wolniej niż u osoby w śpiączce. O ludziach, którzy wstrzymują oddech na ponad pięć minut. I o wielorybach, które rozmawiają z innymi wielorybami oddalonymi o setki kilometrów.

Pracując nad tą książką, autor rozmawiał z freediverami, badaczami i naukowcami. Postanowił na własnej skórze przekonać się, jak nurkowanie swobodne zmienia człowieka. Dzięki temu poznał prawdę o naturze, oceanie i samym sobie. A także o fenomenie najniebezpieczniejszego ekstremalnego sportu świata, który każdego roku pochłania dziesiątki ofiar.

źródło opisu: Wydawnictwo SQN, 2017

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Izabela Pycio | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

"Lazurowa kula, którą widzimy z kosmosu, to tylko ładna okleina. Nasza planeta nie jest tak naprawdę błękitna; nie jest pełna źdźbeł trawy, chmur, kolorów i światła. Jest czarna."

Czy życie na Ziemi mogło rozpocząć się nie na otulanej przez promienie słoneczne powierzchni planety, lecz we wrzących toksycznych wodach oceanicznych głębin? Z wnętrza kominów hydrotermalnych, podwodnych wulkanów zamieszkiwanych przez dziwaczne zwierzęta, mikroorganizmy, biliony mnożących się komórek. James Nestor zabiera czytelnika w niesamowitą podróż w coraz głębsze strefy oceaniczne, do środowiska znikomo dotąd poznanego, z mnóstwem zaskakujących morskich zagadek, czekających na zrozumienie i wyjaśnienie przez naukowców. Interesujące poznawanie tajemnic oceanów, odkrywanie siedmiu nowych gatunków na godzinę, odnajdywanie pierwotnej więzi łączącej człowieka z oceanem. Zajmująca przygoda czytelnicza, łatwo wciągamy się w jej porywające opowieści, przybliżane zadziwiające historie, świadectwa...

Shetani | 2017-08-25

„Co roku dziesiątki, jeżeli nie setki, nurków ulegają tragicznym, nierzadko śmiertelnym, wypadkom. Ci ludzie najwyraźniej pragną śmierci.”
Bardzo, naprawdę bardzo rzadko sięgam po książki z gatunku reportażu. Z czego to wynika? Tego chyba nie jestem w stanie wyjaśnić, ale zawsze postrzegałam reportaże jako książki bardzo poważne, wręcz wyniosłe, przy których prędzej zasnę, niż naprawdę przyjdzie mi z ich lektury coś dobrego. Ale gdy trafię na reportaż, który wyjątkowo wpasuje się w moje zainteresowania, albo po prostu przemówi do mnie tak mocno, że będę musiała po niego sięgnąć, bo inaczej będzie mnie prześladował na każdym kroku, to po prostu postanawiam się z nim zaznajomić. Może nie zaprzyjaźnić, ale dać szansę. I tak było w przypadku nowości wydawniczej, jaką jest Głębia Jamesa Nestora.
Głębia jest przede wszystkim książką o freedivingu, czyli nurkowaniu na wstrzymanym oddechu. Nurkowie nie używają akwalungów, jednak mogą się wspomagać różnego rodzaju sprzętem, na przykład...

Matylda Saresta | 2017-07-07

Nie oceniam, bo to nie moja bajka, ale fani tego rodzaju opowieści powinni być zachwyceni. To jest raczej felieton z rodzaju National Geografic, z wieloma ciekawostkami nt istot głębinowych i nie tylko, łącznie z ludźmi, tzw. freediving'owców:)

Polecam pasjonatom tematu i morskiej fauny i flory:)

bananowakrowa | 2017-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2017

Wprost czułam klaustrofobię, zanurzając się coraz głębiej w tekst. Ciężko się było oderwać. Jak dla mnie - niesamowita.

agabla | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Czytałam na wstrzymanym oddechu. Jak dla mnie, wielbicielki wszystkiego, co morskie i oceaniczne, zafascynowanej podwodnym życiem - niesamowita gratka i ogromna przyjemność z czytania. Już w połowie lektury żałowałam ogromnie, że nie będę mogła znów przeczytać tej książki pierwszy raz.

Baron | 2017-09-11
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Na świecie jest coraz mniej miejsc, o których moglibyśmy powiedzieć, że jeszcze nigdy nie stała na nich ludzka noga. Człowiek ma w sobie naturalną chęć poznawania świata, mimo, iż często wiąże się to ryzykiem, gdyż chce wiedzieć, jakie były jego początki. Cofając się miliardy lat wstecz, życie wykształciło się w oceanie, krainie, która do dzisiaj skrywa wiele tajemnic i którą wiele osób starać się poznać. Życie w oceanie wciąż wiąże się z wieloma pytaniami, na które bardzo trudno znaleźć odpowiedź. Zmienić to usiłują freediverzy, czyli osoby uprawiające najniebezpieczniejszy sport na świecie!

W połowie 2017 roku, na polskim rynku wydawniczym, dzięki wydawnictwu SQN, pojawiła się książka Jamesa Nestora "Głębia". Autor stara się wyjaśnić czytelnikom, że ocean to tak naprawdę wielka nieodkryta kraina, w której toczy się fascynujące życie. Zwierzęta mieszkające tam pomagają zrozumieć nam, jak wyglądały początki człowieka. Książka w znacznej mierze opiera się na obcowaniu z...

RealAnia | 2017-07-04

Czy człowiek może zanurkować na głębokość ponad 90 metrów i wrócić na powierzchnię na jednym oddechu, bez sprzętu? Trudno to sobie wyobrazić, a jednak to możliwe. Ludzie, którzy potrafią „wyczyniać takie cuda” to freediverzy. Uprawiają oni jeden z dwóch najbardziej niebezpiecznych sportów ekstremalnych na świecie.

Freediving to dyscyplina, o której słyszało niewielu. Tak samo było w przypadku Jamesa Nestora. Wszystko zaczęło się, gdy otrzymał on polecenie zrelacjonowania mistrzostw we freedivingu - wydarzenia sportowego, o którym nie miał pojęcia. To przypadkowe spotkanie z dotąd nieznaną dyscypliną rozbudziło w dziennikarzu tak wielką ciekawość, iż później przemierzył on tysiące kilometrów, rozmawiał z freediverami, naukowcami i badaczami. Co więcej sam poszedł nawet na kurs freedivingu. Wszystko po to, aby poznać tajniki ekstremalnego sportu, a także by zgłębić sekrety oceanicznych wód i ich mieszkańców. O swojej niezwykłej przygodzie James Nestor opowiada w książce „Głębia....

Głębia oceanów, które są na kuli ziemskiej do dzisiaj jest dla nas tajemnicą. Pomimo wypraw w głąb wód w poszukiwaniu nowego życia oraz zbadania podwodnego świata, pełnia barw oceanów jest dla nas nieznanym lądem.

Są też tacy, którzy odkrywają wodny świat na własną rękę, przechodząc treningi oddychania oraz medytując, aby poznać swoje możliwości. Igrają z ogniem pływając z rekinami, bądź delfinami jak równy z równym i sprawdzają swój organizm nurkując na bezdechu do 100 metrów i więcej.
I co ciekawe... mimo iż freediving jest niebezpieczny, wcale tak dużo ludzi od niego nie zgineło.

„ Morze – ostateczna granica. Tam na dole nie ma żadnych telefonów komórkowych, żadnych e-maili, żadnych tweetów, żadnego twerkigu, żadnych kluczy od samochodu, które można zgubić, żadnych ataków terrorystycznych, żadnych urodzin, o których można zapomnieć, żadnych kar za opóźnienie w spłacie karty kredytowej i żadnej...

Green | 2017-09-13
Przeczytana: 2017 rok

Zdobyłam tę książkę przez przypadek i bardzo mnie wciągnęła od pierwszej do dostatniej strony. Nie wiedziałam kompletnie nic o freedivingu, a tym bardziej nie wiedziałam jak reaguje ludzkie ciało głęboko w wodzie, jak zmieniają się narządy i ich praca, co czują nurkowie dotykając tajemnic głębi, czy istnieje różnorodne życie w czerni oceanów, kiedy i jak ludzkość zdobywała kolejne metry głębi...
A może człowiek ma więcej wspólnego ze środowiskiem wodnym, niż nam się wydaje?
Jak to możliwe, że człowiek na jednym oddechu może pokonać 100 metrów i więcej? I czy rzeczywiście w starożytności nurkowano aż 15 minut?
I choć na początku wydawać się może, że to ekstremalny sport dla szaleńców, rozmowy z freediverami w książce pokazują nam piękno pokonywania własnych słabości i użyteczność takiego nurkowania w ochronie zagrożonych morskich gatunków zwierząt.
A wszystko to dobrze napisane i wciągające niczym powieść;)

nieczytelnik | 2018-10-05
Przeczytana: 02 października 2018

Glębia freedivingu jest książką specyficzną. Czytając ją na początku przeżywamy emocje trochę tak jak odbiera je autor czyli dramatyzując. Następnie wciąga nas trochę głębiej i opowiada swoja historię i zmagania z własnym odbiorem. Jest to dobra pozycja dla tych którzy chcą dowiedzieć się czym jest freediving ale nie jest ona idelanym źródłem wiedzy oraz nie może być jedyną pozycją którą na ten temat się przeczyta ponieważ pierwsze rozdziały budują pewnego rodzaju pryzmat autora który nie do końca odzwierciedla rzeczywistość.