Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki

2021-04-07
2021-04-07
Patrycja Przełucka
oddech oddychanie

Książka o oddychaniu, co samo w sobie jest bardzo ciekawe (ile znasz książkek o oddychaniu? Ja żadnej). Z jednej strony naukowo i interesująco, a z drugiej...oddychania trudno uczyć się ze słowa pisanego!

Bardzo ciekawa pozycja. Myślę, że dla wszystkich. Ponieważ każdy z Nas chce mieć dobre samopoczucie, odporoność, jakość życia. W tej ksiażce możemy znaleźć bardzo dużo informacji popartych badaniami na temat głównie zwiazany z oddechem, aczkolwiek jest też sporo informacji o wpływie oddechu na inne strefy życia, które nie sa oczywiste. Autor na poczatku wprowadza Nas przez eksperyment dotyczacy wpływu oddechu przez usta na różne wskaźniki życia człowieka. Jaki jest wynik eksperymentu? Musicie to sprawdzić ;) W dalszej części znajdziemy ogrom danych ewolucji człowieka i jak niestety siedzacym, stresujacym stylem życia nieświadomie sobie szkodzimy.

Na ogormy plus dodatek znajdujacy sie na końcu ksiażki opisujacy techniki oddechowe, w jaki sposób je wykonywać oraz na co maja wpływ. W zasadzie w tym dodatku mamy w pigułce opisane różne możliwości poprawy swojego oddechu.

Polecam tę pozycje!

Lepiej oddychać, by lepiej żyć. Ciężko się czyta, ale to bardzo dobra książka.

Lepiej oddychać, by lepiej żyć. Ciężko się czyta, ale to bardzo dobra książka.

Żeby dwiedziec się, co mówi dr X muszę wpierw przeczytać, jakim poci agiem jechał do niego Autor, gdzie się spotkali i w co obaj byli ubrani... Dla niektórych sprawia to, że lektura jest lżejsza, ja jednak wole bardziej skondensowaną literaturę faktu. Ponadto nie zgłębiałam się zanadto w naukowe źródła, ale nie do końca wierzę w niektóre stwierdzenia Autora - serio, jak zacznę oddychać przez usta, to wydłuży mi się głowa? :O

Jako osoba która ma do czynienia ze zdrowiem na codzien sięgnąłem po ta pozycje i naprawdę jestem miło zaskoczony w świetny sposób napisane co się fantastycznie czyta myślę, że to dalej mnie popchnie do głębszego kopania tego tematu bo oprócz jedzenia to jest druga bardzo ważna rzecz. 🙂

Świetna książka dla początkujących w tym temacie. Można dowiedzieć się o różnych technikach oddechowych i zainspirować do dalszego zgłębiania tematu.

Autor punkt po punkcie ukazuje jak nieudolność w wykonywaniu najprostszej czynności jaką jest oddychanie doprowadziło Nas przez lata ewolucji z pozycji niezwyciężonego łowcy do nieudolnego kanapowca. Na szczęście możemy wiele zmienić, wystarczy zacząć... oddychać.

Rewelacyjna lektura, która powinna być czytania w szkole, a praktyki wdrażane już w młodym wieku by uniknąć przykrych konsekwencji.

Merytoryczna, z bogatym reasearchem i wyczerpującymi adnotacjami, a przy tym łatwa w odbiorze, pozytywna, z dozą humoru.

Poza świetnie zebranym materiałem dotyczącym roli oddechu w różnych kulturach na przestrzeni wieków, autor razem ze znajomym poddają się eksperymentowi oddechowemu, prezentując bardzo interesujące wyniki.

Jest też sekcja z opisami wybranych technik oddechowych, które polecam spróbować każdemu! W oddechu MOC!

Zachęcona "Głębią" Jamesa Nestora, sięgnęłam po "Oddech", który okazał się równie wybitnym dziełem. Reportaże autora wciągają od pierwszych stron, są oparte na rzetelnie przeprowadzonym researchu i badaniach, a jednocześnie uzupełnione własnym doświadczeniem i relacjami ze spotkań z fascynującymi ludźmi. Polecam każdemu!

Oddech, niby nic takiego każdy z nas oddycha, ale czy oddychamy prawidłowo? Na jak wiele dolegliwości poprawny oddech może być lekarstwem? Jakie są metody oddechowe i na co pomagają ? Na te i inne pytania możecie znaleźć odpowiedzi w bardzo ciekawej książce Jamesa Nestora pt. “Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki.” Autor ze względu na swoją specyficzną przypadłość zaczął poszukiwać wszystkiego co związane z oddechem, najpierw żeby ulżyć sobie potem natomiast oddech stał się jego pasją. Wraz z innymi ludźmi których nazywa pulmonautami ( tak nazwani są ludzie którzy sami poszukują oddechowych ciekawostek) testuje na własnym organizmie metody oddechowe i bada reakcje swojego organizmu. Książka jest napisana bardzo przystępnie i mnie osobiście bardzo wciągnęła. Ogromnie polecam ją każdemu bo jak się okazuje oddech to nie taka prosta sprawa. Miłej lektury 🙂

• Zdrowie
  • Popularnonaukowe