Teresa z Ávili. Mistyczka z temperamentem

eSPe
2017-01-01
2017-01-01
Teresa z Ávili biografia miscytyzm

Okładka książki A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie Beata Agopsowicz, Renata Czerwińska, Daria Kaszubowska, Małgorzata Lis, Emilia Litwinko, Magdalena Mikutel, Natalia Przeździk, Katarzyna Targosz
A na niebie bl... Beata Agopsowicz, R...

Książkę czyta się dobrze, szczególnie początek. Niestety im dalej w las tym ciut gorzej. To jest biografia, jednak kiedy są opisy zakładania nowych klasztorów to jest to dość powtarzalne i czasem nic nie wnosi do historii. Wydaje mi się, że autorce nie udało się w jakiś konkretny sposób oddać całego charakteru bohaterki. Książka jest bardzo dobra, ale ma swoje wady i końcówkę czyta się dość ciężko i wolno.
Mimo wszystko polecam, ale jako wstęp do dzieł świętej, które są zwyczajnie piękne i pożyteczne dla duszy.

Powściągliwa biografia świętej. Teresa z Avila jest jedną z moich ulubionych świętych. Mimo pięknej okładki - Teresa była nie tylko piękną duszą ale i fizycznie piękną kobietą. Chociaż nie wiem skąd pochodzi ten wizerunek ? To jednak po lekturze muszę stwierdzić, że nie zaspokoiła ona mojego głodu wiedzy. W czasach Teresy panował kryzys życia zakonnego - z powodu rozluźnienia i braku ducha zakonnego w klasztorach. 8 jej braci wyjechało do Ameryki - a święta traktowała ich niemal jak apostołów, dopóki nie dowiedziała się na czym polegała konkwista. Jesteśmy fundamentem dla tych, którzy po nas przyjdą. Teresa pod Bożym natchnieniem przeprowadza więc reformę zakonu karmelitów. Nie obyło się przy tym bez prześladowań czy nawet kłopotów z Inkwizycją- wywołanych fałszywym donosem - Inkwizycja jednak w końcu staje po jej stronie. Ciekawe są historie powołań do Karmelu - np. siostry Beatrycze. Warto też zapoznać się z dziełami świętej - jak Księga życia, Twierdza wewnętrzna czy Droga doskonałości - będąca rozważaniem nad modlitwą Ojcze Nasz. Jak jednak rozumieć Objawienie Matki Boskiej w Fatimie - jako Matki Boskiej Karmelitańskiej?
- jako zapowiedź nawrócenia narodu żydowskiego? - Zarówno Teresa, jak święty Jan z Avila, Edyta Stein czy oczywiście prorok Eliasz byli pochodzenia żydowskiego. Czyli 4 z 6 - poza Teresą z Lisieux i siostrą Łucją z Fatimy najbardziej znanych postaci Karmelu.
- zwycięstwo nad doktrynami nie-katolickimi, w szczególności protestanckimi, czy wręcz pogańskimi.
- wzmożenie kultu świętego Józefa?
- odnowienie życia duchowego, zakonnego czy wręcz pustelniczego?
- Karmel oznacza ogród - Rajski?
- Karmel znajduje się koło Megiddo.
etc.
To oczywiście tylko gra skojarzeń. Bo nie jestem egzegetą.

• Męczennicy i święci
  • Religijne