Rycerze Jezusa

eSPe
2023-01-01
2023-01-01
9788382011951

Okładka książki A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie Beata Agopsowicz, Renata Czerwińska, Daria Kaszubowska, Małgorzata Lis, Emilia Litwinko, Magdalena Mikutel, Natalia Przeździk, Katarzyna Targosz
A na niebie bl... Beata Agopsowicz, R...

Rycerze Jezusa" @wydawnictwo.espe to krótkie opowieści dla dzieci o... ŚWIĘTYCH 😇, a w każdą podróż z inną postacią zabierze Was mały Ignacy ⛪.

Bardzo wartościowa książeczka dla najmłodszych. Po przeznaczonych dla dziewczynek "Świętych księżniczkach" przyszła pora na coś dla chłopców. Autorka w intrygujący sposób przedstawia kolejne postaci. Dzięki tej książce dzieci mogą zaprzyjaźnić się ze świętymi i zobaczyć, jak bardzo ich życie było podobne do naszego. A co najważniejsze – że święci nie byli chodzącymi aniołami i mieli wady oraz dylematy jak każdy z nas.
Z humorem i bez lukru. Czego chcieć więcej?
Polecam z całego serca! :)

"Rycerze Jezusa" to pięknie wydana i zilustrowana książeczka dla dzieci, która przybliży młodym czytelnikom życiorysy świętych i błogosławionych Kościoła Katolickiego. Nie tylko tych bardzo znanych jak święty Ignacy Loyola, ale też tych mniej popularnych, jak na przykład błogosławiony Jan Benzym. Myli się jednak ten, kto sądzi, że to nudna hagiografia. Autorka przekazuje swoją wiedzę w tak sprytny, a przy tym dowcipny sposób, że czytelnik nawet nie orientuje się, kiedy zostaje wciągnięty w opowieść, a ważne fakty poznaje mimochodem. Wszystko widzimy bowiem oczami małego chłopca Ignasia, który podczas choroby bardzo się nudzi i który niespodziewanie poznaje świętych bohaterów. Dzięki temu dostajemy świętych jako zwyczajnych, choć ciekawych ludzi, a nie jako nieskalane osobistości w aureolach. Warto też dodać, że czytelniczka poniżej, która zarzuca książce, że znajduje się w niej m.in. święty Ignacy Loyola najwidoczniej nie zna jego historii, a to oznacza, że nie przeczytała bądź przeczytała bez zrozumienia "Rycerzy Jezusa". Sami musicie się przekonać, jak świetna jest to książka! Polecam serdecznie!

„Czas krótki, niepewny, świętość daleka, czyń, co czynisz”.

Maksymilian Maria Kolbe

Na przestrzeni wieków Kościół Rzymskokatolicki, wyniósł na ołtarze wielu zarówno zacnych i prawych ludzi, jak i tych, którzy wgłębiając się w ich historię, w ogóle na to nie zasłużyli. Skupiając się, jednak na tych naprawdę godnych uwagi, którzy swoją postawą wnieśli coś w życie innych, warto tutaj wspomnieć np. o Św. Maksymilianie Marii Kolbe, czy Andrzeju Bobolim.

Maksymilian Maria Kolbe, a właściwie Rajmund Kolbe, co myślę, że wiadomo nawet tym, którzy nie są z religią, rzymskokatolicka za pan brat, 29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin Maksymilian Kolbe zgłosił się, by dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka. Ten bohaterski czyn zasługuje na pamięć w kolejnych dekadach naszej polskiej historii. Jeśli zaś chodzi o Andrzeja Bobolę, jest on świętym odwiecznego sporu, a co za tym idzie niezwykle ciekawą postacią. Święty Andrzej Bobola – jezuita i kaznodzieja został zamordowany 16 maja 1657 roku. 17 kwietnia minęła zaś kolejna rocznica jego kanonizacji. Choć w dokumentach Kościoła katolickiego Andrzej Bobola przedstawiany jest jako niezłomny obrońca wiary, prawosławni uważają jego kult za wykwit polskiego nacjonalizmu i katolickiego prozelityzmu.

Książek o Świętych dla dzieci powstało bardzo wiele, kultura katolicka chce, aby najmłodsi brali przykład z postaci, które wpisały się w szczególny sposób na karty kościelnej historii i super. Faktycznie bohaterski czyn Kolbego, czy męczeńska śmierć za wiarę, jest godna pochwały i służy za przykład miłości do Boga i bliźniego.

W duchu tych wartości powstała pozycja Rycerze Jezusa Pani Renaty Czerwińskiej, którą przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Cóż tu dużo mówić, pozycja ta przedstawia opisy świętych, którzy przyczynili się do krzewienia wiary w Jezusa Chrystusa, o ile są tutaj nazwiska naprawdę zacne i godne uwagi jak np. o. Józef Kozłowski, o tyle już Ignacy Layola napawa mnie wstrętem i obrzydzeniem, całkowicie nie rozumiem, dlaczego znalazł się w książce dla dzieci, Autorka chyba nie zna związanych z nim krwawych historii.

Generalnie uważam, że bardzo fajnie czyta się publikacje dla dzieci, które zawierają w sobie wzór dla młodego czytelnika. Jeśli chodzi o książkę Rycerze Jezusa, mam ambiwalentne odczucia. Zestawienie postaci naprawdę zacnych z tymi, które kojarzą się tylko z brutalnym wyrzynaniem ludzi, myślących inaczej niż kościół rzymski kazał, jest nie dla mnie. Jeśli pominiemy te postacie, książka, jest naprawdę warta uwagi, jednak raczej mieszanie światła z ciemnością mi nie odpowiada.

Z całą pewnością jednak pozycja ta spodoba się głęboko wierzącym Katolikom, którzy nie znają historii np. Ignacego Loyoli.

zaczytanizkawa.blogspot.com

„Czas krótki, niepewny, świętość daleka, czyń, co czynisz”.

Maksymilian Maria Kolbe

• Egzemplarz papierowy