Zobaczyć Lankmar i umrzeć

Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
Cykl: Przygody Fafryda i Szarego Kocura (tom 1)
Wydawnictwo: Solaris
Ill Met in Lankhmar
piotrex

Pierwszy tom cyklu o przygodach Fafryda i Szarego Kocura. Fafryd i Szary Kocur byli dla fantasy odkrywczą rewelacją. Stanowili sympatyczną i ożywczą przeciwwagę zarówno dla dotychczas znanych i lansowanych przez gatunek typów bohaterów: tępawych rębajłów pokroju Conana, świętych Aragornów bez skazy ni zmazy i melancholiczno-tragicznych Elrików Albinosów. Zamiast "kanonicznych" klisz dał nam...

Pierwszy tom cyklu o przygodach Fafryda i Szarego Kocura.

Fafryd i Szary Kocur byli dla fantasy odkrywczą rewelacją. Stanowili sympatyczną i ożywczą przeciwwagę zarówno dla dotychczas znanych i lansowanych przez gatunek typów bohaterów: tępawych rębajłów pokroju Conana, świętych Aragornów bez skazy ni zmazy i melancholiczno-tragicznych Elrików Albinosów. Zamiast "kanonicznych" klisz dał nam oto Leiber parę awanturników rodem z powieści łotrzykowskiej, najmujących się za pieniądze do różnych "zadań specjalnych".

"Tym, czym najbardziej i najszerzej zasłynął Fritz Leiber, za co uwielbiają go tysiące fanów jak świat długi i szeroki, jest cykl o Fafrydzie i Szarym Kocurze. Sympatycznym duecie bohaterów z magicznej krainy Newhon."
Andrzej Sapkowski.

"Mistrzowskie opanowanie przez Leibera barwnego języka - oszczędnego, prześmiesznie ironicznego i poetyckiego - gwarantuje przy lekturze Przygód nieustającą rozkosz. Opowieści płynnie przechodzą od dowcipów, żartów i często rubasznych docinków do mocnych scen pełnych niebezpieczeństw i grozy."
Terry Pratchett.

Tom ten zawiera dwie pierwsze części (Book One: Swords and Deviltry, Book Two: Swords Againts Death) cyklu Przygód Fafryda i Szarego Kocura.

Zawiera:
Andrzej Sapkowski - Thank You, Fritz
Fritz Leiber - Przedmowa

- Kobiety ze śnieżnego klanu (The Snow Women)
- Jądro nienawiści (The Unholy Graal)
- Zobaczyć Lankmar i umrzeć (Ill Met in Lankhmar)
- Zaklęte koło (The Circle Curse)
- Klejnoty w lesie ( The Jewels in the Forest)
- Dom złoczyńców (Thieves House)
- Puste brzegi (The Bleak Shore)
- Wyjąca wieża (The Howling Tower)
- Zatopiony ląd (The Sunken Land)
- Siedmiu czarnoskórych kapłanów (The Seven Black Priests)
- W szponach bogini (Claws from the Night)
- Cena wytchnienia (The Price of Pain-ease)
- Sklep pełen dziwów (Bazaar of the Bizarre)

actagaudi | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

"Zobaczyć Lankmar i umrzeć" to zbiór opowiadań o Fafrydzie i Szarym Kocurze, ale powiązanych luźno ze sobą fabułą. Opowiadania są klasycznym łotrzykowskim fantasy, w którym przygody dwóch głównych bohaterów przypominają trochę scenariusze do gier fabularnych. Mnie osobiście trochę lektura zmęczyła, może lepiej dawkować stopniowo opowiadania, wtedy schematyczność nie rzuca się tak mocno w oczy. Niezaprzeczalnym atutem książki jest język, bogaty,ale nie barokowy, sprawnie opisujący świat.

Niestety w przypadku tego wydanie nie można nie wspomnieć o szacie graficznej książki. Niestety okładka jest tragiczna, należąca do jednej z najgorszych okładek, jakie miałam okazje widzieć. Grafika jest tak koszmarna, że najprawdopodobniej czarna okładka z tytułem i autorem w zupełności by wystarczyła, a z pewnością byłaby lepsza od tego szkaradzieństwa. Niestety użyto również zbyt małej czcionki i interlinii, które utrudniają czytanie, a przynajmniej powoduje, że robi się ono nużące. Na koniec...

rad | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Gdybym miał ze 20 lat mniej, może bym przetrwał do końca. Banalna książeczka, wręcz prymitywna.

foxtrout | 2011-03-03

Jakoś mało dopracowane okładki ma ten cykl. Szkoda, bo to klasyka.

nati02andi | 2012-08-26
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Bardzo przyjemna pozycja z typowo łotrzykowskim klimatem;) na plus dwójka tak różnych od siebie, odmiennych bohaterów, chociaż... Kocur jest bez wątpienia najmocniejszym punktem w książce F. Leibera - wesoły, kiedy trzeba ironiczny, polegający nie na sile fizycznej, lecz sprycie, prawdziwy książę złodziei. Za to Fanfryd irytuje, i to dosyć mocno - dla mnie to taki przemądrzały, zarozumiały mięśniak.
Poziom nie jest równy - wśród paru perełek zdarzają się też nudniejsze momenty, ale jeśli ktoś lubi niesztampowe, brudne, "miejskie" fantasy to niech bierze w ciemno.

Jarod | 2012-05-06
Przeczytana: 02 maja 2012

Całkiem miłe zaskoczenie - co prawda począkowe opowiadania przedstawiające pochodzenie bohaterów nie powalają, to jednak całościowo zbiór się broni - stylem i językiem, humorem, bezpretensjonalnością i świetnymi, pomysłowymi opisami walk. Szkoda, że w tym tomie stosunkowo mało było klimatów "miejskich", na jakie liczyłem zasiadając do lektury - ale w tomach następnych podobo jest lepiej pod tym względem.

DifferentWorld | 2016-08-14
Cegła | 2016-03-07