Między niebem a Lou

Seria: Gorzka Czekolada
Wydawnictwo: Media Rodzina
Entre ciel et Lou
Ag2S

Szczęśliwe życie małżonków na francuskiej wyspie Groix przerywa niespodziewana śmierć Lou. Jej pogrążony w rozpaczy mąż, emerytowany lekarz, musi uporać się ze stratą, ale i ze zwykłym życiem. Paradoksalnie pomocą jest list pozostawiony u notariusza, w którym Lou wyznacza mu zadanie dotyczące ich dzieci. Joseph, zwany Jo, stopniowo odkrywa, że nigdy nie jest za późno na zainteresowanie bliskimi, a wszystkie problemy mogą być rozwiązane dzięki sile rodzinnej miłości.

"Między niebem a Lou" to mocno zanurzona w kulturze celtyckiej, bretońskiej i francuskiej opowieść obyczajowa z miłością w tle, miłością w każdej postaci - od rodzicielskiej po małżeńską, od zdradzonej po odnalezioną, od miłości jako pasji po miłość jako patriotyzm nie tylko lokalny - a do tego przepełniona ogromną wiarą w lojalność, uczciwość i przyjaźń.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 761

Miłość, żałoba i listy w butelce

Po śmierci żony Joseph zostaje sam z rozpadającą się rodziną: obrażonym synem, córką pocieszającą się w chorobie kolejnymi mężczyznami, skłóconymi wnuczkami i ze swoją żałobą. Lekiem na nią ma być ostatnia misja, powierzona mu przez Lou – trudna misja przywrócenia rodzinie szczęścia i miłości. Tylko jak przywrócić innym szczęście, stojąc na skraju załamania? Jak zbliżyć się do tych, którzy nas odtrącają? Jak naprawić swoje i cudze błędy?

„Między niebem a Lou” Lorraine Fouchet w pełni zasłużyła na miejsce na francuskiej liście bestsellerów. W przeważającej części ma formę rozmów ze zmarłą Lou, każdy z bohaterów zwierza się jej ze swojej tęsknoty, problemów, radości i smutków. Książka jest napisana językiem miłości. Jest ciepła i wzruszająca, ale dzięki pewnej dawce humoru i ironii nie wydaje się ckliwa. Mówi o radzeniu sobie z żałobą, chorobą, samotnością, problemami małżeńskimi i rodzinnymi. Co prawda rozwiązania problemów i tajemnic okazują się mimo wszystko dość przewidywalne, ale przez to nie mniej prawdziwe i ważne. Fragmenty opisywane z punktu widzenia kolejnych bohaterów pozwalają się wczuć w sytuację każdego z nich.

Ważnym elementem powieści jest główne miejsce akcji, francuska wyspa Groix. Jak opisuje ją autorka: „Taka właśnie jest wyspa Groix. Nie ma tu sentymentalizmu, są uczucia, nie ma tanich gadek, jest działanie, nie ma samotności, jest solidarność. Ludzie się rodzą, umierają, a między tymi dwoma momentami żeglują, kochają, łowią ryby, biją się, między niebem a morzem.” To miejsce kuszące swoją autentycznością, surowym pięknem przyrody, zapachem morza, otwartością ludzi, a książka doskonale to oddaje. Sama wyspa i jej mieszkańcy są nieco wyidealizowani, ale widocznie jest to tak wspaniałe miejsce, że nie dostrzega się jego wad.

Oprócz ciekawych bohaterów, wspaniałej atmosfery wyspy i kolejnych fal uczuć, autorka zalewa czytelników też falami muzyki. Prawdopodobnie polski czytelnik nie zna większości wspominanych utworów, jednak może się z nimi zapoznać kierując się zamieszczoną na końcu książki listą. Widać, że muzyka jest ważnym elementem życia bohaterów, podobnie jak lokalne smakołyki, których też możemy skosztować dzięki załączonym przypisom. W ten sposób książka oddziałuje na różne zmysły i wywiera tym silniejsze wrażenie. A przede wszystkim daje nadzieję, że miłość pomoże przetrwać najtrudniejsze chwile.

Agnieszka Kruk

Northman | 2017-08-27
Na półkach: Współpraca
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Mały, literacki list w butelce... Chwytająca za serce, świetna, porywająca książka... to jedna z najlepszych rzeczy do czytania, jakie miałem ostatnio w rękach...

O czym jest ta książka?... Dla mnie przede wszystkim o pustce i o stracie... Strata kogoś najbliższego sercu to straszna rzecz. Zostaje pustka... Żal, rozpacz... Powstaje pytanie, jak tę pustkę zapełnić, żeby po prostu nie oszaleć? Świetne pytanie... Czasem, w życiu, to niewykonalne... w tym jednak literackim przykładzie mamy pewne rozwiązanie... Podaje je swojemu mężowi sama zmarła Lou, zostawiając mu list u notariusza... List,w którym wyznacza mu misję uratowania tego, co pozostało z ich rodziny... przede wszystkim ma na myśli ich dzieci: córkę, pocieszającą się w chorobie kolejnymi facetami, obrażonego na cały niemal świat (a na ojca w szczególności) syna, wnuczki... Tak, to może być cel - nawet dla kogoś, kto przeżywa tak ciężką żałobę jak Joseph. Tylko, czy mu się uda? ... Czy szereg nieporozumień, żalów, zerwanych...

tajemniczeksiazki | 2017-07-13
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 13 lipca 2017

Piękna okładka i intrygujący tytuł. Po raz kolejny to zestawienie skusiło mnie do sięgnięcia po kolejną książkę. Czy słusznie?

Lou i Jo od kilkudziesięciu lat tworzą udane małżeństwo, żyjąc na francuskiej wyspie Groix. Ich rodzinne szczęście zaburza jednak niespodziewana śmierć Lou, z którą ani jej mąż, ani jej rodzina nie potrafią sobie poradzić. Jednakże, wszystko zaczyna zmieniać się za sprawą tajemniczego listu, jaki zmarła kobieta pozostawiła swojemu małżonkowi - od tej chwili wszystko zaczyna nabierać nowego sensu... Pytanie tylko, czy nie jest już na to za późno?

Lorraine Fouchet to absolwentka medycyny, której od lat wielką pasją i marzeniem jest pisanie. Do grona jej przyjaciół zaliczali się między innymi : Antonie de Saint-Exupery, czy Andre Malraux. Obecnie jest autorką kilkunastu różnych publikacji, w tym nagradzanej wielokrotnie powieści "Między niebem a Lou", która z marszu stała się bestsellerem we Francji.

"Między niebem a Lou" to bez wątpienia bardzo...

Katherine Parker | 2017-08-19
Na półkach: Przeczytane w 2017
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Książka Lorraine Fouchet opowiadam nam historię pewnej francuskiej rodziny. Choć tak właściwie chyba można powiedzieć że tym głównym bohaterem jest sam Jo, czyli głowa rodu, to jednak książka dotyczy tak na prawdę wszystkich. My poznajemy ich akurat w momencie, gdy zmagają się ze śmiercią najukochańszej i najważniejszej osoby w rodzinie, czyli tytułowej Lou. Kobieta była bardzo kochana przez swoje wnuczki (choć powinnam raczej powiedzieć, że głównie przez jedną), dzieci i przede wszystkim męża. Śmiało można stwierdzić, że to ona spajała razem wszystkich członków swojej rodziny, a teraz, gdy jej zabrakło, zaczyna się ona nieco kruszyć. Jo otrzymuje od ukochanej jedno tajemnicze zadanie, o którym wie tylko on - ma poznać swoje dzieci i spróbować nawiązać z nimi więź, której nie był w stanie wypracować przez rozwijającą się karierę lekarską. I dopiero, gdy to mu się uda otrzyma tajemniczy list w butelce z wiadomością od Lou.

Jak mówiłam, na początku nie byłam do tej książki...

HankaU | 2017-06-30
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: czerwiec 2017

"Między niebem a Lou" autorstwa Lorraine Fouchet, swoją premierę we Francji miała 10 marca 2016 roku.

W Polsce ta powieść ukazała się 12 czerwca 2017 roku w tłumaczeniu Iwony Banach.

Lorraine Fouchet - urodzona w Neuilly-sur-Seine, pisać chciała już od dzieciństwa. Swoje życie dzieli między Rzym, Yvelines i pięknie opisaną w powieści wyspę Groix.

"Między niebem a Lou" jest pierwszą z osiemnastu powieści Autorki (wydanych w latach 1990 - 2017) przetłumaczoną na język polski. Jak już wspomniałam, tłumaczenia podjęła się Iwona Banach, która książkę opatrzyła bardzo przydatnymi przypisami.

Jo nie może pogodzić się ze śmiercią ukochanej żony Lou. Mała wyspa, na której małżonkowie spędzili całe swoje życie, przypomina mu na każdym kroku o tej bolesnej stracie. Emerytowany lekarz kardiolog podczas odczytywania testamentu dowiaduje się, że żona zostawiła mu niezwykle ważną misję do spełnienia.

"Gdy na wybrzeżu zapada noc, ktoś tam na skrzypcach jeszcze gra, ale w Beudeff jest...

ZielonyGandalf | 2017-07-06

Niepozorna z wyglądu książka, może sprawić że stracisz całą noc, aby ją przeczytać.

„Między niebem a Lou” to książka, która przyszła do mnie kiedy najmniej jej się spodziewałam. Przyszła i poleżała na stosie, a gdy już ją wzięłam do rąk... zawładneła moim sercem i duszą po pierwszym rozdziale.

Tytułowa Lou... coż, nie będę ukrywać nie żyje. Tę informację wyczytacie w sumie z opisu samej książki, ale nie o to tutaj chodzi. Kobieta, zostawia swojemu mężowi, Josephowi misję. Misję, która ma pogodzić ich rodzinę i ocalić związek jego syna. Misję, której nagroda jest osobista, bowiem Lou zostawia po sobie butelkę z jej głosem i listami.
Głosem, który słyszy tylko jej mąż.
Joseph stara sie zrozumieć, dlaczego jego dzieci są nieszczęśliwe i jak im pomóc, żeby spełnić testament swojej ukochanej, w której zakochał się od pierwszego wejrzenia.
Mamy okazję spotkać się z wnuczkami Lou, jej...

Marta Tadych | 2017-07-20
Na półkach: 2017
Przeczytana: 16 lipca 2017

Lubię odkrywać zupełnie nowych dla mnie pisarzy, szczególnie zaś uwielbiam te przypadki, kiedy odkrywaniu takiemu towarzyszy zachwyt nad tym, że udało mi się trafić na czytelniczą perełkę. Taką właśnie perełką okazała się powieść „Między niebem a Lou” francuskiej pisarki, Lorraine Fouchet. Książka ta, która we Francji stała się bestsellerem i zdobyła kilka nagród literackich, to pierwsza powieść tej autorki, jaka została wydana w Polsce. Czym zatem pani Fouchet zdobyła moje serce?

Joseph właśnie stracił żonę. Lou była jego światełkiem, które zaczęło powoli gasnąć pół roku temu. Zawsze pomocna, zawsze uśmiechnięta, pełna klasy – można rzec, że była ideałem, gdyby nie fakt, że kompletnie nie umiała gotować. Jo nigdy nie wyobrażał sobie życia bez niej, teraz jednak będzie musiał stawić czoła nowej rzeczywistości, pozbawiony swojej drugiej połówki.
Kiedy jeszcze była w stanie, Lou napisała do niego list, który po jej śmierci odczytuje mu notariusz. W liście tym zwraca uwagę mężowi na...

RudaDama | 2017-10-13
Przeczytana: 13 października 2017

Kiedy dwa tygodnie temu wróciłam z ponad miesięcznego pobytu w szpitalu, mój najmłodszy 6-cio letni synek powiedział:
- Mamusiu, fajnie, że jesteś, ale już nie tęskniłem. Tęskniłem bardzo na początku, a teraz się przyzwyczaiłem, że jesteś w szpitalu.
Ucieszyłam się, szczerze, że życie, normalność wygrało, że pokonało tęsknotę.

Recenzowana książka jest właśnie o tym - żałobę zastępuje życie. Ono wciąga, ono się toczy i jest to zwyczajna kolej rzeczy.
Lou była niezwykłą kobietą. Wszyscy bliscy tęsknią, każdy na swój sposób.
Tęsknota jednak mija, bo zastępuje ją życie.

Jak ja się cieszę, że tak jest.
Dzięki temu jest mi łatwiej patrzeć w przyszłość.
Poradzą sobie.
Życie ich uratuje.

A książkę bardzo polecam :) Napisana jest w sposób niekonwencjonalny, lekko i z humorem, choć traktuje o sprawach bardzo poważnych. I "wciąga" :)

Blue_Valentine | 2017-10-12
Beata | 2017-10-09