Odzyskać utracone

Okładka książki Odzyskać utracone Katarzyna Kołczewska
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Odzyskać utracone
Katarzyna Kołczewska
7,4 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kobiety to czytają! powieść historyczna
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Kobiety to czytają!
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2017-07-04
Data 1. wyd. pol.:
2017-07-04
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380971608
Tagi:
II wojna światowa literatura polska Polska Rzeczpospolita Ludowa PRL rozrachunek z przeszłością służby specjalne śmierć Wojsko Polskie
Inne
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
466 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
414
414

Na półkach:

"Odzyskać utracone" Katarzyny Kołczewskiej to - jak czytamy na okładce - inspirowana rodzinnymi wspomnieniami historia konieczności dokonywania dramatycznych wyborów, walce o przetrwanie i tragicznych skutkach podejmowanych działań.

Miranda już jako dorosła kobieta wraca po 10 latach zsyłki na Sybir do rodzinnego domu na przedmieściach Białegostoku. Nic już nie jest takie samo jak w 1941 roku...
Dom znajduje się w zupełnie innym miejscu, bo w dawny trafiła bomba. Ukochany ojciec (Emil) nie żyje, a matka (Maria) wychowuje 6-letniego Januszka, synka z poważną wadą serca. W okolicy brak wielu znajomych, również pochodzenia żydowskiego. Zmienia się też sytuacja polityczna w Polsce. Żeby coś załatwić, trzeba uciekać się do łapówek, a żeby je mieć, trzeba kolaborować. Wszyscy wydają się nie tylko pogodzeni z losem, ale nawet zadowoleni i pozbawieni wspomnień z dawnego życia z pewną klasą, wartościami i godnością.
Miranda nie rozumie tego i nie potrafi się pogodzić z tym, co jej rodzina utraciła. Do tego przez te wszystkie lata żyła w przeświadczeniu, że ona, jej siostra i bliscy zostali wywiezieni z Polski z winy matki, której nie może tego wybaczyć i często odnosi się do niej z nienawiścią. Czytelnik poznaje wcześniej prawdziwą wersję, rażąco inną od zdania Mirandy.
Podczas jednej z kłótni matka uświadamia córce, że nie tylko ona przeszła tragedię. Po rozmowach z rodziną do dziewczyny dociera, że życie na Syberii było trudne, ale niekoniecznie trudniejsze od życia w Polsce opanowanej najpierw wojną, a potem komunizmem.
Nikt nie chce rozmawiać z Mirandą na temat przeszłości. Z czasem udaje się jej poznać skrywaną rodzinną tajemnicę związaną z ojcem.
Matka z kolei próbuje na wszelkie sposoby pomóc córce w powrocie do normalności i dostosowania się do nowej rzeczywistości. Nie jest to łatwe ze względu na chorobę Januszka i rozbieżne wspomnienia matki i córki na temat Emila.

Autorka pokazuje zderzenie dwóch osób, które przeżyły ostatnie 10 lat w dwóch różnych kulturach i równie trudnych rzeczywistościach. Każda z nich ma inne wspomnienia z tego czasu, w przypadku wspomnień Emila - diametralnie różne. Maria twardo stąpa po ziemi, potrafi dużo załatwić swojej rodzinie i znajomym, mając świadomość, że wyświadczając ludziom przysługi, może liczyć na to, że w dowód wdzięczności kiedyś oni i jej się przysłużą. Miranda z kolei żyje wspomnieniami z dzieciństwa, z kochającej i wspierającej się dużej, wielopokoleniowej rodzinie inteligenckiej.
Czytelnik śledzi zmianę zachodzącą w Mirandzie i historię odnalezienia utraconego porozumienia i dobrych relacji między matką i córką. Czasem ma się wrażenie, że już już kobiety zbliżą się do siebie, a tymczasem jakieś słowo czy gest powoduje kolejny przypływ niezgody, a nawet nienawiści.
Jak w życiu...

To dobra, choć smutna książka na długie, jesienne wieczory.

"Odzyskać utracone" Katarzyny Kołczewskiej to - jak czytamy na okładce - inspirowana rodzinnymi wspomnieniami historia konieczności dokonywania dramatycznych wyborów, walce o przetrwanie i tragicznych skutkach podejmowanych działań.

Miranda już jako dorosła kobieta wraca po 10 latach zsyłki na Sybir do rodzinnego domu na przedmieściach Białegostoku. Nic już nie jest takie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    812
  • Przeczytane
    568
  • Posiadam
    68
  • 2018
    34
  • Teraz czytam
    17
  • Ulubione
    16
  • 2019
    11
  • 2017
    9
  • Z biblioteki
    7
  • Literatura polska
    7

Cytaty

Więcej
Katarzyna Kołczewska Odzyskać utracone Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także