Epos: Płomienny ptak

Okładka książki Epos: Płomienny ptak Adam Blade
Okładka książki Epos: Płomienny ptak
Adam Blade Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Na tropie bestii (tom 6) fantasy, science fiction
Na tropie bestii (tom 6)
Epos the Flame Bird
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-01-01
2008-01-01
2015-05-15
Iwona Michałowska-Gabrych

Ostatni tom serii za mną - bardzo pozytywne zaskoczenie. Od pierwszej części historia nieco dojrzała i nadaje się też dla starszych. Dobrym pomysłem jest przeczytanie wszystkich tomów jako jedna, cała powieść - pojedyncze książki to około 30 min czytania.

Na półkach: , , , , , ,

Po pierwszym tomie, pobiegłam do biblioteki po kolejne. Udało mi się wypożyczyć tylko cztery z pięciu, ale i tak jest świetnie. Historia wciąga, książki są ze sobą połączone, ale nie odczułam wielkiego braku bez piątej części. Jeden tom można przeczytać w niecałą godzinę, lub szybciej. Jednak cyklowi nic nie brakuje, akcja jest wartka, historia ciekawa. Dla mnie bomba!

Kolekcja książek ok, w sam raz dla dzieci, tylko każdy kolejny tom jest prawie identyczny.

Królestwo Avantii rozkwitało pod rządami króla Hugona, a jego mieszkańcy wiedli szczęśliwe życie. Jednakże wszystko uległo zmianie w momencie, w którym to zły czarodziej Malvel rzucił okrutną klątwę na sześć Odwiecznych Bestii. Pod jej wpływem zamiast chronić rozległe królewskie krainy oraz ludność je zamieszkującą, siać zaczęły chaos i zniszczenie. W Pradawnych Księgach napisano, że pewnego dnia narodzi się bohater, który uwolni te legendarne stworzenia spod złego czaru, a tym samym uratuje całą Avantię. Wybrańcem okazał się niepozorny chłopiec o imieniu Tom, którego ojciec Taladon Zręczny niegdyś służył królowi, a o którym słuch zaginął krótko po narodzinach jego syna. Tom, nie bacząc na grożące mu śmiertelne niebezpieczeństwo, podjął się misji uwolnienia Bestii spod rzuconego na nie zaklęcia. Dzięki pomocy swych wiernych przyjaciół - dziewczyny o imieniu Elenna, rączego rumaka Pioruna oraz oswojonego wilka Srebrnego, udało mu się zwrócić wolność już pięciu Bestiom: ognistemu smokowi Ferno, wężowi morskiemu Sepronowi, górskiemu olbrzymowi Arccie, centaurowi Tagusowi oraz śnieżnemu potworowi Nanookowi. Ostatnim, a zarazem najgroźniejszym ze wszystkich jego przeciwników, jest Epos, płomienny ptak. Podobno przebywa on na dalekim wschodzie, a jego gniazdo mieści się w pobliżu wygasłego wulkanu. Jednakże kiedy Tom i jego dzielna drużyna przybywają na miejsce okazuje się, że ów wulkan za sprawą Eposa przebudził się i zaczął zagrażać nie tylko mieszkańcom wioski znajdującej się u jego stóp, ale również całemu królestwu Avantii. Czy Tomowi uda się uwolnić ostatnią z Bestii pozostającą pod urokiem złego czarnoksiężnika, a tym samym z powodzeniem wypełnić całą misję? I czy w końcu dowie się czegoś więcej na temat swego ojca?

Cała historia utrzymana jest w baśniowym klimacie. Mamy królestwo z zamkiem, odważnych rycerzy, nadwornych magów oraz odwieczne, tajemnicze, magiczne stworzenia, które posiadają moce pozwalające im panować nad żywiołami. Nie zabrakło również prawdziwego bohatera, w którego rolę wcielił się chłopiec, który mimo tego, iż jest zaledwie nastolatkiem, odznacza się wielką wewnętrzną siłą, niezmierzoną odwagą i honorem godnym prawdziwego rycerza. Z pomocą niezwykłych darów otrzymanych zarówno od nadwornego maga Aduro oraz od uwolnionych spod klątwy Bestii, a także dzięki wiernym przyjaciołom u jego boku, nie boi się stawić czoła wyzwaniom, które wielu by przerosły. Wierzy, że póki istnieje choć maleńka szansa na powodzenie misji, warto się jej podjąć i próbować zwyciężyć. Przez cały czas myśli o swym zaginionym ojcu. Ma nadzieję, że ten byłby dumny z syna, z tego, że podjął się tak trudnego zadania i mimo wielu trudności nie poddał się.

"Epos. Płomienny ptak" jest szóstą częścią wielotomowej serii przygodowo – fantastycznej dla dzieci i młodzieży pt „Na tropie Bestii”. Poszczególne historie pisane są przez różnych autorów, lecz wszystkie one sygnowane są wspólnym pseudonimem literackim: Adam Blade. Do pierwszych trzech tomów serii dołączone były na skrzydełkach okładki specjalne karty do wycinania, dzięki którym można było pograć z dzieckiem w grę zwaną memory. Od czwartego tomu w ramach dodatku mamy również karty, ale do kolekcjonowania. Każda z nich zawiera informacje o którejś z Bestii oraz wyjątkowych magicznych darach, które otrzymał Tom po pomyślnym zakończeniu danego etapu misji. W tej części są to karty związane z centaurem Tagusem oraz tytułowym Eposem, płomiennym ptakiem. Książka opatrzona została czarno – białymi ilustracjami uzupełniającymi treść opowieści. Użyta czcionka jest na tyle duża, że ułatwi dzieciom próby samodzielnego czytania.

"Na tropie Bestii" to seria, którą polecam nie tylko chłopcom (ze względu na motyw młodego rycerza),ale wszystkim dzieciom szukającym książek, które zabiorą je w prawdziwą podróż pełną przygód, ciekawych bohaterów, magii oraz legendarnych istot o niezwykłych mocach. Przy książkach wchodzących w jej skład nie sposób się nudzić, naprawdę, możecie mi wierzyć. Zwróćcie więc Waszym pociechom uwagę na tę serię, podarujcie im jej pierwszy tom, dajcie im możliwość rozpoczęcia wielkiej przygody u boku Toma oraz jego wiernych przyjaciół - Elenny, Pioruna i Srebrnego.

Moja ocena: 5/6

Książkę można przeczytać bardzo szybko, kierowana raczej dla młodszych czytelników. Przeciętna.

Seria Adama Blade'a liczy sobie ponad 70 tomów. Ja przeczytałam na razie 6, jednak wciąż mam ochotę na więcej. Seria z pewnością znajdzie swoich zwolenników.

Owen wszedł wgłąb jaskini, choć było to zakazane. Wydawało mu się, że wewnątrz znajdowało się jakieś zwierzę. Chciał mu więc pomóc, jednak nigdy w życiu nie spodziewałby się, że znajdzie tam Eposa, najgroźniejszą z Bestii. Czy udało mu się przeżyć? Tymczasem Tom i Elenna szukali tego ptaka, jednak to on znalazł ich.

Pierwszy cykl tej serii bardzo mi się spodobał. Pochłonęłam go wręcz błyskawicznie. Dawno nie czytałam tak porywającej serii fantastycznej przeznaczonej dla młodszych czytelników. Niesamowicie spodobała mi się fabularnie. Styl także jest prosty, duża czcionka przyśpiesza czytanie. Pozycja zawiera także dość sporo ilustracji oraz karty do gry do kolekcjonowania. Pierwszy cykl zakończył się tym tomem, jednak ja już czekam na zakończenie kolejnego. Najlepiej czytać tę serię cyklami, gdyż pojedyncze książki są dość krótkie.

W tym ostatnim tomie autor chciał nam przekazać, abyśmy uwierzyli we własne siły. Choć czasami może nam się wydawać, że sobie z czymś nie poradzimy to wcale nie musi tak być. Może odnaleźć w sobie moc i siłę, aby stawić czoło przeciwnościom losu. Wszystko jest zakodowane w naszej psychice i to tylko d nas samych zależy, czy pokonamy swoje słabości, czy pozostaniemy bierni. Życzę, aby była to ta pierwsza ewentualność.

,,Na tropie Bestii. Epos, płomienny ptak" to już szósty tom serii, a zarazem ostatni cyklu. Warto się z nim zapoznać, gdyż jest naprawdę warty uwagi. szczególnie spodoba się tym, którzy lubią magiczne stworzenia i wierzą, że dobro zawsze zwycięża. Ja jestem tą serią zachwycona!

Moja ocena: 6/6

• ☆ Literatura zagraniczna