Piratika

Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Wydawnictwo: Jaguar
Piratica
978-83-60010-90-7
morze, pirat, ocean, okręt, akcja
przygodowa
Afrodyta

Niezwykła, przewrotna i inna, niż mógłby to sugerować tytuł, książka bestsellerowej autorki Tanith Lee, pełna szaleńczego humoru i akcji, prawdziwie morska opowieść pod piracką banderą. Drżyjcie oceany! Drżyjcie piraci! Nadchodzi Artemisia Fitz-Willoughby, dla przyjaciół Art., szesnastoletnia córka legendarnej piratki, sławy mórz, pogromczyni morskich potworów, wspaniałej, niezapomnianej...

Drżyjcie oceany! Drżyjcie piraci! Nadchodzi Artemisia Fitz-Willoughby, dla przyjaciół Art., szesnastoletnia córka legendarnej piratki, sławy mórz, pogromczyni morskich potworów, wspaniałej, niezapomnianej Molly. Przez ostatnie lata Art. nie miała pojęcia, kim naprawdę jest. Wiedziała, że nijak nie pasuje do szkoły dla dobrze urodzonych panienek, nikt jednak nie sądził, że wreszcie sobie PRZYPOMNI. Wybuch działa na flagowym okręcie pozbawił ją pamięci, ale oto amnezja prysła i Art., nie mogąc znieść zarówno nudnych koleżanek, jak i okropnego ojca, zwiewa ze szkoły, by kontynuować dzieło Molly.

Problem w tym, ze od czasu zatopienia statku wiele wody upłynęło w rzekach i sytuacja na pirackim rynku pracy uległa zmianom… Załoga, wciąż ta sama, niegdyś gromada budzących szacunek i postrach kamratów, teraz zarabia na życie w branży reklamowej. Art. nie ma ochoty zachwalać kawy, pływając w kółko jakąś starą mydelniczką Art. chce wracać na morze! Harda, twarda i zdecydowana, zmusza dawnych podwładnych Molly, by na poważnie zajęli się pirackim rzemiosłem. Sława jest na wyciągnięcie ręki!

witcherrie | 2016-01-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nudziło mi się.
Znacząco ocenę poprawiło zakończenie książki. Było takie...typowo pirackie. Głównodowodzący ma zawisnąć na stryczku, a załoga próbuje go odbić. Oczywiście planu brak!
Poza tym, było...dziwnie. To znaczy, sam pomysł na książkę jest dobry, a nawet bardzo dobry. Ale z realizacją jest już gorzej. Nie podobał mi się styl pisania autorki, był jakiś taki...nie zachęcał o przewracania stron. Mimo to, spróbuję przeczytać drugą część książki, może mnie zachwyci.

15Beka | 2015-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2015

Historie o piratach znamy chyba wszyscy na wylot.
No cóż nie jest to książka zbyt oryginalna, ale czy przez to musi być od razu na straconej pozycji? Ja uważam, że nie.
Czytając ją miałam wrażenie, ze wróciłam do przygód Piratów z Karaibów czy innych podobnych, ale kompletnie mi to nie przeszkadzało.To było po prostu miłe doświadczenie. Nie miałam momentów tak zwanej "zawieszki" i chęci odłożenia jej na bok. Wszystko zostało opisane dość barwnie i ciekawie.
Pomysł z małą zmianą nazw niektórych miejsc czy postaci nie jest taki zły-łatwo pozwala nam się zanurzyć w świat przedstawiony w tej powieści. Książka zyskuje też na wartości dzięki niebanalnemu wątkowi miłosnemu.
Myślę, że jeśli chce się oderwać od zawiłych i ciężkich dających w kość książkach to warto sięgnąć po tę, nieco lżejszą powieść.

Scarlettrose | 2016-01-20
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Wszyscy piraci na statek! Właśnie ruszamy! Czas zacząć przygodę...
Każdy zna opowieści o piratach, tych bezwzględnych łotrów okradających statki, zabijających bezlitośnie załogę pechowego statku.
Tu jednak mamy inny typ pirata, pirata, którego jesteśmy w stanie polubić.
Oto ona, Piratika, kapitan piratów, Art Blastside. Ma ona kodeks honorowy, odziedziczony po matce, również piratce - kapitanie Molly, pierwszej piratiki.
Rabuje, atakuje lecz nigdy nie zabija, nie zatapia nie zabiera pamiątek rodzinnych. Butna, nieustraszona, nieprzyjmująca do wiadomości, że czego się nie da - dająca polubić bohaterka.
Jej załoga? O ci są okrutni, bezlitośni ..... aktorzy, którzy (z małym wyjątkiem ) nie byłi nigdy na morzu.
I tak dziewczyna, która myślała, że matka była piratką podbiła z grupą aktorów statek i zaczęła swą przygodę.
Jak na prawdziwą historię przystało jest oczywiście i mapa skarbów, oraz inni piraci co chcą ową mapę zdobyć.
Jakie przygody przeżyli nasi piraci i jak...

aAtlanta | 2013-12-15
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013
Przeczytana: listopad 2013

Mi się książka nie podobała. Na samym początku zapowiadało się dobrze, Boże Narodzenie, ucieczka, spotkanie piratów rozwożących drogą morska kawę i jej reklamowanie... Później coś zaczęło się psuć... Nie umiem tego opisać. Ksiazka nie wciągała mnie, nie mogłam sie przy niej skupić, świat jaki tworzyła autorka był dla mnie nie jasny. Choć bardzo lubię fabułę o piratach ta mnie nie zachwyciła. Nie przeczytała jej do końca. I dalej nie zamierzam.

Scylla | 2013-07-15

Czytałam ją już dość dawno. Podobała mi się i to bardzo. Polubiłam autorkę za jej świat, który niezupełnie pokrywa się z naszym i to jest czarujące!

Można liczyć na zabawne momenty i zaskakującą fabułę. Dobra na ciężkie dni i smutek, stres, zdenerwowanie. Działa jak leczniczy balsam, który można przyłożyć do siebie w każdy, najtrudniejszy dzień.

Lucy-chan | 2015-10-27

Bardzo przyjemna lektura, pełna dobrego humoru i świetnych zwrotów akcji jakich byśmy się nie spodziewali...
Polecam ją wszystkim którzy chcą odetchnąć i przeczytać coś lekkiego :D
Drugiej części na pewno nie ominę! :D <3

Secret | 2015-11-26

Co ja mogę powiedzieć o książce? Jest pełna absurdów. Szesnastoletnia dziewczyna ogłasza się kapitanem ot tak, a cała reszta dorosłych mężczyzn się jej słucha i realizuje jej zwariowane pomysły, tylko dlatego, że przypomina ona swoją matkę, którą szanowali?! Czy tylko ja widzę, że to jest absurdalne?! Zachowanie głównej bohaterki mnie nie dziwi, ale ta banda mężczyzn, którzy robią wszystko co ona chce, to mnie przeraża! Może ze mną jest coś nie tak, ale ja czegoś takiego nie chcę tolerować! Lubię historie o piratach i takie, w których występuje silna kobieta, która wie co robi i co chce. Ale ta książka, choć zapowiadała się naprawdę fajnie mnie totalnie zawiodła.
Ja osobiście nie polecam, ale to tylko moja skromna opinia :)

ChoiYoona | 2010-10-12
Przeczytana: 12 października 2010

Książka ta opowiada o losach szesnastoletniej dziewczyny, która podczas codziennych ćwiczeń nagle dostaje olśnienia i przypomina sobie kim była jej matka. Art to córka piratki, a jak później się okazuję ... córka aktorki wcielającej się w piratkę.

Po sześciu latach odnajduję "załogę " statku swojej matki i postanawia wrócić do dawnego życia. Wraz z innymi rabuje statki i postanawia odnaleźć skarb....

Piratika to bardzo sympatyczna opowieść o marzeniach i wierze w swoje przekonania. Główna bohaterka mimo iż nie wie jak to na prawdę wygląda życie pirata, zostaje nim i dzięki temu przeżywa wiele ciekawych przygód.Art to miła i zabawna dziewczyna, która pokonując wszystkie przeciwności losu chce dokończyć w rzeczywistości co jej matka rozpoczęła na scenie... Ciągle przypomina sobie co jej matka zrobiłaby w danej sytuacji i naśladuję ją idąc przez świat z podniesioną głową ;)

Ksiązka jest niezwykła, śmieszna i zaskakująca. Tanith Lee wprowadza nas w świat inny niż wszystkie. Mimo iż...

Julia | 2016-12-01

Uwielbiam tą książkę! Piratika była dokładnie taka, jaka ja w przeszłości marzyłam, by być. Tak marzyłam o tym, by zostać piratką, by zasiać strach wśród wszystkich pływających po morzu. No a przede wszystkim była silną kobietą. W końcu wszyscy na pokładzie jej słuchali. Kiedy byłam mała właśnie chciałam być kapitanem okrętu, zwłaszcza pirackiego. Bardzo mnie kręciła możliwość posiadania władzy, co jest dość naturalne dla człowieka. Do teraz taka jestem. I to bardzo przyciągało mnie do tej postaci, nasze podobieństwo. Dlatego ośmielę się powiedzieć, że jest to jedna z moich ulubionych książek. Głównie też dlatego, że bardzo lubię "pirackie" klimaty, a w zasadzie to ogółem morskie klimaty :) Polecam bardzo gorąco :)

fantazja123 | 2011-08-02

Trzy razy zaczynałam. Za trzecim się udało.