Belcanto

Wydawnictwo: Znak
Bel Canto
Muzyka, opera, podróż
Nelyt

Roxanne Coss, diwa operowa, przyjeżdża do jednego z ubogich państw Ameryki Południowej, by zaśpiewać na urodzinowym przyjęciu japońskiego przemysłowca. Lokalne władze pragną nakłonić go do wybudowania tu fabryki. Jednak Hosokawa zainteresowany jest przede wszystkim muzyką i piękną śpiewaczką. Gdy tylko Roxanne kończy swój występ, rezydencja staje się celem ataku terrorystów, którzy chcą...

Gdy tylko Roxanne kończy swój występ, rezydencja staje się celem ataku terrorystów, którzy chcą uprowadzić prezydenta. Ale prezydent został w domu, by obejrzeć ulubioną operę mydlaną… Atak zmienia się w wielotygodniowe oblężenie, a między gośćmi i terrorystami tworzą się więzi, które w innych okolicznościach nigdy by nie powstały.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Joanna | 2014-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Przyjęcie urodzinowe zorganizowane dla pana Hosokawy , potencjalnego inwestora w gospodarkę kraju pochłonęło olbrzymie środki finansowe. Zaproszono na nie ambasadorów, polityków, wpływowych biznesmenów . Gwiazdą uświetniającą wieczór była słynna diwa operowa Roxanne Coss – światowej sławy sopran liryczny . Zaplanowane ze szczególną dbałością przyjęcie w rezydencji wiceprezydenta kraju zgromadziło blisko dwieście osób. Kiedy nagle w rezydencji zgasły światła po odśpiewaniu ostatniego utworu przez gwiazdę nie wszyscy goście od razu zrozumieli, że osaczeni są przez grupę przestępczą. Licząca około dwudziestu młodocianych ludzi w wieku od czternastu do dwudziestu osób domagała się osoby prezydenta kraju, nie wiedząc, że w ostatniej chwili zrezygnował on z przyjęcia. Początkowo brutalni wobec ofiar ,z czasem ich przetrzymywania stają się bezradni. Niewykształceni, nieobyci , w większości analfabeci nie potrafiący odnaleźć się w innym scenariuszu sytuacji , jaką przewidywali . Kiedy...

Nelyt | 2016-01-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Pan Hosokawa - japoński biznesmen obchodzi 53 urodziny. Pewne państwo w Ameryce Południowej pragnie pod pretekstem urządzenia mu przyjęcia urodzinowego doprowadzić do tego, żeby solenizant otworzył nową fabrykę właśnie w tym kraju. Hosokawę nie obchodzi wcale ten kraj, ani budowa fabryki, zgadza się na udział w przyjęciu tylko ze względu na występ śpiewaczki operowej Roxane Coss, której jest wielkim wielbicielem. Po występie, do rezydencji wiceprezydenta przedostaje się grupa terrorystów. Jest to grupa nastawiona na przeprowadzanie reform, czyli nieszczególnie groźna, chcą porwać jedynie prezydenta, który nie pojawił się na przyjęciu.
Jak się można domyślić zakładnicy (grupa mężczyzn i Roxane) dość szybko zaprzyjaźniają się z terrorystami. Zaczynają doceniać to co przynosi im życie - wszyscy są różnego rodzaju biznesmenami i dyplomatami, którzy nie mają zbyt wiele czasu na przyjemności. Jedynymi ludźmi, którzy są zajęci są Gen i wiceprezydent. Gen - tłumacz Hosokawy - goście...

książek: 1965
Wojciech Gołębiewski | 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015

Patchett (ur. 1963) wydała "Belcanto" w 2001 i otrzymała nominację do National Book Critics Circle Award oraz nagrodę Orange Prize i PEN/Faulkner Award. Jest to s z k o d l i w e czytadło, o sympatycznych terrorystach i dlatego jest s z k o d l i w e. Bo usypia czujność ludzkości wobec plagi terroryzmu, której ofiarą może być każdy bądź jego najbliżsi. Terrorysta jest wrogiem publicznym Numer 1 i tak ma być, a dyrdymały o ich pociągu seksualnym do eleganckich kobiet są żałosne.
Gadanie w dzisiejszych czasach o tzw syndromie sztokholmskim jest równie nieodpowiedzialne. A w ogóle snucie głupot o nawiązującej się sympatii między miłośnikami opery a prymitywną terrorystyczną młodzieżą najlepiej inteligentom sprawdzić przez kontakty z dziczą polskich kiboli. Kto jest innego zdania niech zweryfikuje swoje stanowisko przez pójście na mecz piłkarski.

Amerykanka Patchett,...

Nicość | 2014-08-05

Ta powieść jest strasznie nudna. Brakuje w niej wielu rzeczy, które powinny się w niej znaleźć, aby uczynić ją ciekawą.

PrzyAromacieKawy | 2012-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2012

Każdemu, kto chce przeżyć wzruszające chwile przy książce, polecam i polecać będę Belcanto ! Te kilkaset stron i ten czas spędzony podczas czytania, to było niesamowite przeżycie. To jedna z tych książek, które chcesz przeczytać jednym tchem, ale jednocześnie dawkujesz sobie, bo nie chcesz pozwolić, żeby się skończyła. Urzekła mnie oczywiście historia (o niej za chwilę), ale przede wszystkim niezwykły był dla mnie przepiękny sposób napisania tej książki. Wiele momentów było bardzo wzruszających i trzymających w napięciu. Ponadto już dawno nie czytałam lepszych opisów rodzącego się uczucia i scen miłości. Bardzo przemawiające, pobudzające, trzymające w napięciu.
Krótko o historii. Belcanto to opowieść o grupie zakładników i porywaczy, którzy spędzają ze sobą blisko pięć miesięcy w niewoli zafundowanej przez tych drugich. Nie do końca jest to taka niewola, jakiej się spodziewamy. Z biegiem czasu musztra zostaje poluzowana a między porywaczami i porwanymi zawiązują się więzi i rodzą...

izabela81 | 2014-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2014 rok
Przeczytana: 30 września 2014

Książka była nudna i ciągnęła się jak przysłowiowe "flaki z olejem", myślałam że nie dotrwam do końca. Jedynym plusem jaki dostrzegłam, był opis sztuki i jej wpływu na emocje, a co za tym idzie, na ludzi. Sprawiło to, że niemal słyszałam w głowie kolejne arie, wykonywane przez Roxanne Coss... Ale to zdecydowanie za mało, oczekiwałam czegoś więcej.

Sugerując się opisem na okładce spodziewałam się thrilleru psychologicznego, dostałam niezamierzoną parodię tego gatunku będącą jednocześnie wątpliwej jakości romansem.

Podczas przyjęcia urodzinowego wydanego na cześć japońskiego biznesmena w jednym (nienazwanym) z państw Ameryki Łacińskiej występuje światowej sławy diwa operowa. W imprezie bierze udział kilkaset osób: lokalne elity polityczne, przedstawiciele zagranicznej finansjery,duchowni. Sielankowa atmosfera zostaje przerwana, gdy do willi, w której odbywa się raut, wkraczają terroryści.

Autorka inspirowała się wydarzeniami z lat dziewięćdziesiątych XX w., kiedy to członkowie organizacji im. Tupaca Amaru zaatakowali ambasadę Japonii w Peru i przez wiele tygodni przetrzymywali zakładników. W „Belcanto” próżno jednak szukać jakiejkolwiek sensownej analizy psychologicznej czy socjologicznej tych wydarzeń. Jest natomiast problematyka syndromu sztokholmskiego podana w karykaturalnej formie, bo przecież w każdym terroryście...

Gdy wybrzmią ostatnie jej dźwięki, po książce zostaną: specyfika zamknięcia czy odcięcia od świata, a także świat w świecie, pewna „pudełkowość”; nieprawdopodobny Gen – chodzący Google Translator; wprawdzie nieobecny prezydent, który jednak zapisał się na tych stronach jako wielbiciel oper mydlanych; język „Czechoslovakian”, ciekawy aspekt nowo zdobytej bezczynności ludzi dotychczas zajętych przez całe dnie; w większości czułe chwile, stworzone za sprawą sporego talentu i liryzmu Patchett, które ostatecznie zostały zdeptane topornym finałem – najbardziej chyba rozczarowującym zakończeniem w literaturze czasów współczesnych! Zagrzmiałam.

Katarzyna | 2012-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2012

Bel canto znaczy dosłownie piękny śpiew i jak się dowiedziałam szukając jego dokładnego znaczenia jest terminem muzycznym dotyczącym techniki wokalnej i stylu w muzyce. Jednak w obu tych znaczeniach sprowadza się do tej najważniejszej części w sztuce - piękna. Jeśli nie ludzkiego głosu to muzyki.

Ann Patchett jak dotąd była mi nieznaną pisarką, a o jej książkach zbyt wiele nie słyszałam. Dlatego bardzo mnie cieszy to ciekawe odkrycie, bo choć książka nie wciągnęła mnie od razu, była warta poświęconych jej minut.

Zaczyna się ciekawie i nietypowo - od pocałunku. Ale nie byle jakiego pocałunku zakochanego podlotka, ani nie pocałunku zakochanej pary. Pocałunek zaskakuje pocałowaną zaraz po tym, gdy zgasło światło. Brzmi całkiem romantycznie? A jednak prowadzi do wydarzeń niekoniecznie romantycznych, choć i takich wątków tu nie zabraknie.

Pan Hosokawa prowadzi uporządkowane życie biznesmena. Nie byle jakiego biznesmena, bowiem jest założycielem i prezesem największej japońskiej...

Michał Kuziemski | 2018-03-31
Przeczytana: 31 marca 2018

Z pozoru to zwykła książka, z ciekawą, choć może nie na 400 stron, historią. Jednak to tylko iluzja. Autorka, po prostu, strona po stronie, przyzwyczaja nas do tej niecodziennej sytuacji, żeby nam, tak samo jak bohaterom, zaczęła się ona wydawać naturalna. Kiedy przychodzi nieoczekiwany koniec, musimy odtworzyć wszystko na nowo. Niemal zastanowić się o co tak naprawdę chodziło. Przecież wszystko było dobrze. Dodatkowo wyjątkowo gorzki Epilog dodaje jeszcze większej goryczy całej opowieści. Oczywiście, mamy tu do czynienia z pewnymi uproszczeniami czy wręcz niewiarygodnymi zbiegami okoliczności, ale zawsze służą one umocnieniu przekazu płynącemu z książki. Bardzo wartościowa i godna polecenia powieść.