Pypcie na języku

Okładka książki Pypcie na języku
Michał Rusinek Wydawnictwo: Agora językoznawstwo, nauka o literaturze
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2017-05-17
Data 1. wyd. pol.:
2017-05-17
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326825521
Tagi:
język polszczyzna poprawność językowa eseje anegdoty

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Ocena 7,7
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Makabreski Sebastian Kudas, Michał Rusinek
Ocena 8,6
Makabreski Sebastian Kudas, Mi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
1437 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , ,

Krakowski filolog wydał zbiór felietonów poświęconych naszej mowie ojczystej. Czyta się to znakomicie, autor prezentuje krakowską klasę i dyskretne poczucie humoru. Wśród felietonów trafiają się prawdziwe perełki, np. o naszej twórczości ogłoszeniowej czy anglicyzmach wpychających się do polszczyzny. Typuję Rusinka na następcę Miodka czy Bralczyka na polu popularyzacji wiedzy o języku polskim.

Krakowski filolog, długoletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, wydał zbiór felietonów na temat języka polskiego pisanych pierwotnie dla krakowskiego wydania GW. To miła, elegancka książka, w takim starym krakowskim stylu, napisana z klasą, pewnym dystansem do świata i ludzi i dyskretnym poczuciem humoru. Przychodzi na myśl profesor Tutka (ktoś go jeszcze pamięta?) i Kabaret Starszych Panów. Poza tym ma Rusinek absolutny słuch językowy, tropi paradoksy, błędy, dziwne skojarzenia z nieomylnym wyczuciem.

Z wielkim humorem pisze Rusinek o naszej radosnej twórczości ogłoszeniowej. Nie mogę nie przytoczyć tu jednego cytatu, który wprawił mnie w wielkie rozbawienie, oto napis na drzwiach toalety: „Toaleta nieczynna. Proszę załatwiać się na własną rękę.” Przytacza też nazwę wrocławskiej przychodni dentystycznej: 'Den't Worry' (widziałem ten szyld na własne oczy!). Mogę jeszcze dorzucić, że kiedyś we Wrocławiu działał 'Pub piwny'.

Boleje Rusinek na zalewem anglicyzmów, które zamiast ubogacać (słowo którego nie znoszę, Rusinek zresztą też), psują nasz język. Na przykład w biurze podróży nikt nie powie o 'celu wycieczki', każdy mówi o 'destynacji'. Już nie wspomnę o zalewie anglicyzmów w mediach społecznościowych. Ale to chyba to proces nieodwracalny niestety.

Uderza też autor w tony poważniejsze, gdy analizuje zwrot 'Polacy gorszego sortu' i jego konsekwencje. Odsyłam do świetnego felietonu na ten temat.

Książka jest nierówna, obok felietonów znakomitych trafiają się i słabe, nudne, które błyskawicznie uciekają z pamięci. I tak felieton poświęcony słowotwórczej inwencji związanej z piciem alkoholu, moim zdaniem jest zbyt powierzchowny. To samo mogę powiedzieć o artykule omawiającym radosną twórczość komentatorów sportowych, zabrakło mi w nim na przykład nieśmiertelnej frazy niezapomnianego Bohdana Tomaszewskiego: „Szurkowski to cudowne dziecko dwóch pedałów”.

Mimo tych zastrzeżeń uważam, że Rusinek umie pisać o naszej mowie ciekawie i lekko, co wcale nie jest łatwe. To dla mnie naturalny następca prof. Bralczyka i Miodka na polu popularyzacji wiedzy o języku. Świetnym przykładem wartości książki jest dla mnie to, że po przeczytaniu zacząłem zwracać większą uwagę na to co mówią ludzie wokół mnie. I oto ostatnio jakimś zebraniu dwie osoby użyły słowa 'fokusuję się', brr... cóż za okropny anglikanizm... Co, już nasze 'koncentruję się', nie pasuje?

Krakowski filolog wydał zbiór felietonów poświęconych naszej mowie ojczystej. Czyta się to znakomicie, autor prezentuje krakowską klasę i dyskretne poczucie humoru. Wśród felietonów trafiają się prawdziwe perełki, np. o naszej twórczości ogłoszeniowej czy anglicyzmach wpychających się do polszczyzny. Typuję Rusinka na następcę Miodka czy Bralczyka na polu popularyzacji...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 781
  • Chcę przeczytać
    709
  • Posiadam
    286
  • 2018
    74
  • Ulubione
    53
  • 2019
    47
  • 2021
    40
  • Audiobook
    40
  • Teraz czytam
    39
  • Audiobooki
    34

Cytaty

Więcej
Michał Rusinek Pypcie na języku Zobacz więcej
Michał Rusinek Pypcie na języku Zobacz więcej
Michał Rusinek Pypcie na języku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także