Replica

Wydawnictwo: Hodder & Stoughton
angielski
illyrian

Lyra's story begins in the Haven Institute, a building tucked away on a private island off the coast of Florida that from a distance looks serene and even beautiful. But up close the locked doors, military guards, and biohazard suits tell a different story. In truth, Haven is a clandestine research facility where thousands of replicas, or human models, are born, raised, and observed. When a surprise attack is launched on Haven, two of its young experimental subjects - Lyra, aka number 24, and the boy known only as 72 - manage to escape.

Gemma has been in and out of hospitals for as long as she can remember. A lonely teen, her life is circumscribed by home, school, and her best friend, April. But after she is nearly abducted by a stranger claiming to know her, Gemma starts to investigate her family's past and discovers her father's mysterious connection to the secretive Haven Institute. Hungry for answers, she travels to Florida, only to stumble upon two replicas and a completely new set of questions.

While the stories of Lyra and Gemma mirror each other, each contains breathtaking revelations critically important to the other story. REPLICA is an ambitious, thought-provoking masterwork.

źródło opisu: https://www.hodder.co.uk/

źródło okładki: https://www.hodder.co.uk/

justynka1987 | 2018-08-23

"Replika" to powieść przedstawiająca dwie całkiem różne nastolatki, dwa odmienne światy i dwie historie przeplatające się z sobą, a mające wspólny finał.
Zakończenie nie do końca spełniło moje oczekiwania, a mianowicie myślałam, że więcej spraw zostanie wyjaśnionych i miałam nadzieję, że się to troszkę inaczej zakończy.
"Replika" Lauren Oliver to według mnie dobra młodzieżówka. Nie czytałam innych książek Autorki, ale chętnie to nadrobię w przyszłości.

,,Ludzie, których powinniśmy znać najlepiej, okazują się obcy, a ci niemal obcy nagle stają się jak rodzina.''

,,Replika'' to jedna z tych książek, które miały skuteczną reklamę i pomysł 'na siebie'. Każda strona okładki to inna bohaterka - na jednej mamy Gemmę, na drugiej zaś Lirę, dzięki czemu książkę możemy czytać aż na 3 sposoby:
- na początku część opisywaną przez Gemmę, a następnie przez Lirę
- zaczynając od Liry, a kończąc na Gemmie
- czytając jeden rozdział Gemmy na zmianę z jednym rozdziałem Liry

Tuż przed rozpoczęciem historii autorka informuje nas, że (cytując bezpośrednio z tekstu): ,,Drobne różnice w powieści odzwierciedlają przekonanie, że nie istnieje coś takiego jak obiektywny ogląd zdarzeń. Nie ma dwóch ludzi, którzy postrzegają sytuację dokładnie w ten sam sposób, o czym może zaświadczyć każdy, kto kłócił się z bliską osobą. Z tej perspektywy naprawdę stajemy się twórcami własnego doświadczenia. A prawda przypomina tworzenie fikcji.''
Pięknie powiedziane, lecz...

izabela81 | 2017-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 02 lipca 2017

To, co najbardziej zaskoczyło mnie, gdy wzięłam do ręki tę książkę, to jej podwójna okładka. Z czymś takim jeszcze się nie spotkałam. Wnętrze jest oryginalnie skonstruowane, że można czytać na trzy sposoby. Osobiście musiałam się zastanowić z jakiej strony "ugryźć" tę powieść. Postanowiłam zacząć od Gemmy.

Gemma to zakompleksiona dziewczyna, która od zawsze była bardzo chorowita i sporo czasu spędziła w szpitalach. Nie ma przyjaciół, szkolne koleżanki jej dokuczają, a rodzice przejawiają wobec niej nadopiekuńczość. Gdy pojawia się możliwość wyjazdu na wycieczkę na Florydę, Gemma widzi w tym szansę na oderwanie się od swoich problemów i zasmakowania życia. Niestety w ostatniej chwili rodzice zakazują jej wyjazdu. Dziewczyna podsłuchując ich rozmowę dowiaduje się o tajemniczej klinice w Heaven, która znajduje się niedaleko docelowego miejsca wycieczki. Gemma ucieka z domu, by sprawdzić o co w tym wszystkim chodzi. Będzie ryzykować swoje życie, ale czy to ryzyko się opłaci? I czy...

dwor_ksiazek_i_slow | 2017-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2017

Przeczytałam i zawiodłam się na tej książce. Miałam co do niej większe oczekiwania.
"Replika" porusza temat klonowania ludzi i przeprowadzanych na nich eksperymentów, ale również mówi o samoakceptacji i o tym że, każdy zasługuje na szczęście. Pokazuje że tą samą sytuację każdy odbiera w inny sposób i budzi w nim inne odczucia.

Uwagę przyciąga ciekawa okładka i to, że Książka jest podzielona na pół, przez co można ją czytać na trzy sposoby: zaczynając od historii "Gemmy" lub "Liry", a nawet czytając na przemian obie historie. Ale sposób wydania książki nie rekompensuje nam jej treści.

Pomysł na książkę świetny, ale sam pomysł to za mało, liczy się wykonanie które wyszło raczej słabo. Akcja i jej tempo pozostawia wiele do życzenia.
Fabuła chwilami ciągnie się tak, że mamy ochotę odłożyć książkę na bok - zwłaszcza w historii "Gemmy". Jedyny plus to to, że możemy, dzięki podziałowi książki, poznać dwa różne punkty widzenia danej sytuacji. Spojrzeć na wydarzenia oczami obu różnych...

Shetani | 2017-07-31

Lauren Oliver to autorka, którą naprawdę dobrze wspominam. Polubiłam jej sagę delirium, a kolejne powieści, jakie wyszły spod jej pióra, były równie przyjemne. Choć jej książki są skierowane typowo dla młodzieży, a ja już nie zawsze się odnajduję w tego typu literaturze, to do tej pory właściwie z każdą potrafiłam się w taki czy inny sposób zżyć. Chwilowo, bo chwilowo, ale nie jest mi to dane w przypadku każdej powieści młodzieżowej. Chętnie sięgnęłam po jej najnowszą powieść, Replikę, która jest nie tylko zwykłą młodzieżówką, bowiem niesie ze sobą elementy genetycznego science-fiction, a jest to motyw, który po prostu uwielbiam w literaturze!
Gemma to zakompleksiona i ograniczana przez rodziców dziewczyna. Matka i ojciec od dzieciństwa trzymają ją pod kloszem, gdyż od narodzin Gemma była bardzo chorowita, często lądowała w szpitalach, ma nawet potężną bliznę po jednej z takich wizyt. Nie jest zbyt lubiana wśród rówieśników, którzy nazywają ją Frankensteinem, koleżanki wiecznie jej...

Kate | 2017-07-19

Jest to zdecydowanie dobra powieść kierowana do młodzieży. Jednak moim zdaniem nie aż tak wciągająca, jak wcześniej powstałe powieści L.Oliver.

Część dotycząca Liry przemówiła do mnie bardziej niż ta dotycząca Gemmy.

Niestety zakończenie pozostawiło wiele wątków bez odpowiedzi i było zbyt optymistyczne w stosunku do całej akcji powieści.

Zachęcam do przeczytania w ramach relaksu, czy rozrywki :)

FOCZKA | 2018-01-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Replika to klon, który w przyszłości jest masowo "produkowany". Czytając tą książkę poznajemy historię 2 kobiet, których przeszłość okazuje się makabryczną tajemnicą. Gemma i Lira czują się "odmieńcami" w swojej otoczeniu, dzięki przypadkowi postanawiają poznać prawdę na temat swojego pochodzenia. Co kryje się w miejscu niedostępnym dla "zwykłych" ludzi ? Dlaczego wiele faktów jest tajemnicą ? W jakim celu stworzono repliki ? Rozwiązanie zagadki zaskoczyło mnie całkowicie, tego się nie spodziewałam. Takie książki na zawsze pozostaną w mojej pamięci, niepowtarzalny klimat, sekret, który zmienia wszystko to więcej niż się spodziewałam.

kowaleczka | 2018-08-03
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciekawa pozycja dla młodzieży. Świetny pomysł na okładki i sposób napisania. Niestety akcja urywa się w połowie. Nie wiemy co się stało z Haven i resztą. Kim tak na prawdę była Gemma i jej repliki ani co dalej z Lirą i Caelum. Zbyt dużo tych pytań by dać więcej niż 7 gwiazdek. Spokojnie autorka mogłaby napisać 2 tom i miałaby co w nim opisać.

werka777 | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

ZARYS FABUŁY
Nigdy nie miała łatwo. Wiecznie schorowana, trzymana pod kloszem czujnego oka rodziców, szykanowana w szkole. Gemma, niezbyt szczęśliwa nastolatka marzy o chwili wolności, więc kiedy obiecana szansa wyjazdu przechodzi jej koło nosa, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Wykorzystując chwilę samotności, dziewczyna obiera sobie za cel tajemnicze Haven, miejsce, o którym nieraz słyszała od szepczących na jego temat rodziców. Wypatrując rozwiązania zagadki Gemma nie ma pojęcia, jak wielką tajemnicę niesie ze sobą umieszczony na wyspie ośrodek badawczy. Kiedy się dowie, już nic nie będzie takie samo…

Tymczasem po drugiej stronie muru żyje Lira. Co łączy dwie bohaterki? Co odkryją, kiedy się spotkają? Czym jest Haven i czym w końcu jest tytułowa replika?

CZYM JEST HAVEN?
Jak dla mnie, historia niezwykła, bo nigdy dotąd nie miałam kontaktu z taką treścią. A mam za sobą setki przeczytanych książek. Naznaczona pewną dawką fantastyki, choć wyraźnie dająca do myślenia. Bo...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Recenzja znajduje się również na www.zksiazkadolozka.blogspot.com

W dzisiejszych czasach, gdy medycyna wciąż mknie naprzód, a technologia staje się coraz bardziej zaawansowana – wszystko zaczyna być możliwe.

Lira i Gemma to dwie, zupełnie różne istoty. Dzieli ich nie tylko sposób życia, miejsce zamieszkania czy charakter. Dzieli ich również RODZAJ. Jedna jest człowiekiem, druga repliką – genetycznie zmodyfikowanym klonem. Co się stanie, gdy obie na siebie wpadną? Jak zareagują na prawdę, którą świat przed nimi chował?

„Nikt nie rodził się potworem, nie czyniły tego okoliczności ani los. Potwory chciały być potworami. Tylko takie narodziny były przerażające i one ciągle, każdego dnia, zdarzały się na nowo.”

„Replika” potrafi przyciągnąć czytelnika swoją nietypową konstrukcją. Czytać ją można na wiele sposobów, ponieważ w swojej treści zawiera punkt widzenia Liry i Gemmy – dwóch głównych bohaterek. Obie te części na siebie się nakładają. ale jest to celowy zabieg. Autorka już...