Ukryte życie lasu. Rok podglądania natury

Okładka książki Ukryte życie lasu. Rok podglądania natury
David George Haskell Wydawnictwo: Feeria Science publicystyka literacka, eseje
330 str. 5 godz. 30 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
Forest Unseen
Wydawnictwo:
Feeria Science
Data wydania:
2017-05-24
Data 1. wyd. pol.:
2017-05-24
Data 1. wydania:
2013-03-26
Liczba stron:
330
Czas czytania
5 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788372296542
Tłumacz:
Katarzyna Sosnowska
Tagi:
przyroda natura las
Inne
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
99 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2478
697

Na półkach: ,

Po świetnych recenzjach i pochwałach z pewną dozą niepewności i obaw sięgnąłem po pracę Haskella. Wyroiło się na naszym rynku mrowie książkę o ukrytym/sekretnym/intymnym/tajemniczym /etc. życiu lasu/pola/łąki/stawu/etc. Niepotrzebne skreślić. Sporo z tych książkę to bardzo popularna a mało naukowa papka, gdzie autorzy zajmują się samo promocją, nie brakuje infantylności a i cokolwiek dziwacznych twierdzeń. Nie mówiąc o tym, że po prostu nudzą. Ale kto nie ryzykuje, ten nie pozna. Wybrałem się więc z autorem do jego mandali.
Tak na marginesie – kolejny sztampowy tytuł to jak zwykle pomysł polskiego wydawcy. A przecież oryginalny tytuł niesie znacznie większą tajemnicę, intryguje, przyciąga. „Forest Unseen”. Niewidoczny las? Las niedostrzeżony? Można by tu trochę pofantazjować nad tłumaczeniem, ale po co? Najlepiej skopiować schemat z pewnej serii książek, która stała się – nie wiedzieć czemu – wydawniczym hitem.
Ad rem…
Niewiele by brakowało a dałbym 9 gwiazdek. Ta niewielka książka oczarowuje. Autor, zapalony biolog, wpadł na genialny pomysł. Książek o jakiejś mniejszej czy większej grupie zwierzęcej czy roślinnej jest całe mnóstwo. Nie brakuje też książek usiłujących opisać całe siedliska, choćby lasu. Ale może do tematu podejść w inny sposób? Może na ekologię (tę dosłownie potraktowaną) spojrzeć w inny sposób? Może warto przyjrzeć się z bliska wybranemu fragmentowi otoczenia i prześledzić, cóż się na owym fragmencie dzieje w ciągu roku?
I tak David Haskell wyznaczył sobie niewielki spłachetek gruntu, ledwie metr kwadratowy, nazywając go swoją mandalą. Cóż to znowu jest? Można by powiedzieć, że nic. Ot, kawałeczek gruntu. Często na przyrodę patrzymy niczym taśma miernicza wszystko odnosząc do własnych rozmiarów. To, co znacznie mniejsze, raczej nie ważne. A tymczasem… Systematycznie, co kilka dni czy tygodni, autor odwiedza swoje poletko, niejednokrotnie kładzie się tuż obok, by z poziomu gruntu, zaopatrzony w silną lupę, podglądać życie i jego przemiany. I w tym tkwi główna siła książki. Haskell nie zasypuje czytelnika masą fachowego nazewnictwa, nie usiłuje zaskoczyć nas mnogością nazw gatunków i zjawisk. Pokazuje zaś w iście dociekliwy, ale poetycki sposób przemiany i złożoność życia. Życie to własnie przemiana.
Wielu oceniających książkę zwraca uwagę na poetyckość opisu. To prawda. Ale nie jest to infantylna, egzaltowana poetyckość Wohllebena. Co to, to nie! Z opisów Haskella przebija szczery, nieskrywany a jednocześnie refleksyjny zachwyt nad każdym obserwowanym drobiazgiem, to opowieści niczym z filmów Davida Attenborrough. I choćby z tego powodu warto książkę przeczytać. A że przy okazji wpadnie nam trochę wiedzy do głowy? To taki fajny efekt uboczny ;-)
Nie ma jednak samych plusów. Minusy to… kiepskie tłumaczenie od strony merytorycznej. Dopóki skupimy się jedynie na odczuciach, emocjach, specjalnie tego się nie zauważa. Ale diabeł tkwi w szczegółach.
I tak w rozdziale o kleszczach, na pierwszej stronie, kilkakrotnie tekst mówi o… owadach. Co prawda nieco później już jest mowa o pajęczakach, ale tym sposobem laik, który przysypiał na biologii w szkole, może dojść do wniosku, że pajęczaki to… owady.
W rozdziale o paprociach coś jest nie tak ze skalą. O jednej z paproci autor mówi, że jej „liście” są wielkości jego dłoni, po czym twierdzi, że na ich końcówkach znajdują się zarodnikonośne kapsułki o szerokości… kilkudziesięciu milimetrów. Hm… czyli co najmniej 2-3 centymetrów. Przejrzałem zdjęcia rośliny w necie i nijak mi to się nie zgadza. W innym miejscu tego samego rozdzialiku zarodnie nazwane są zarodnikami.
Potem mamy tekst o grzybach. I cóż tu mamy za potworka językowego? Ano grzyb rosnąc wciska w podłoże jakieś włókna grzybicze. :D A nie prościej było by po prostu napisać: strzępki grzybni?
Pod koniec książki Haskell zachwyca się zapachem gleby, pisze o promieniowcach. Podkreśla, że to rodzaj specyficznych, kolonijnych bakterii dzięki którym mamy sporo antybiotyków. Po czym pada sformułowanie o … mikologii lekarskiej. A ta akurat zajmuje się grzybami. Pewnie miało być „mikrobiologii lekarskiej”.
Takie błędy w tłumaczeniu/redakcji zdecydowanie psują lekturę. Książka jednak zasługuje na dużą uwagę. To doskonały przerywnik pomiędzy grubymi, poważnymi lekturami. Coś, co z jednej strony pozwala odpocząć umysłowi a jednocześnie niesie solidną porcję edukacji.

Po świetnych recenzjach i pochwałach z pewną dozą niepewności i obaw sięgnąłem po pracę Haskella. Wyroiło się na naszym rynku mrowie książkę o ukrytym/sekretnym/intymnym/tajemniczym /etc. życiu lasu/pola/łąki/stawu/etc. Niepotrzebne skreślić. Sporo z tych książkę to bardzo popularna a mało naukowa papka, gdzie autorzy zajmują się samo promocją, nie brakuje infantylności a i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    337
  • Przeczytane
    116
  • Posiadam
    41
  • Przyroda
    10
  • Teraz czytam
    9
  • Ulubione
    6
  • 2017
    5
  • 2019
    3
  • Popularnonaukowe
    3
  • Chcę w prezencie
    3

Cytaty

Więcej
David George Haskell Ukryte życie lasu. Rok podglądania natury Zobacz więcej
David George Haskell Ukryte życie lasu. Rok podglądania natury Zobacz więcej
David George Haskell Ukryte życie lasu. Rok podglądania natury Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także