The Forest Unseen: A Year's Watch in Nature

Okładka książki The Forest Unseen: A Year's Watch in Nature David George Haskell
Okładka książki The Forest Unseen: A Year's Watch in Nature
Inne

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Na półkach: , , , , , ,

„Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las”.
Tym starym powiedzeniem (przysłowiem?) napocznę swoją opinię odnośnie do książki „Ukryte życie lasu” Davida Georgea Haskella amerykańskiego biologa, profesora biologii i badań środowiskowych w Sewanee: The University of the South w Sewanee w stanie Tennessee (USA).
Lasy od lat niemowlęcych towarzyszyły mi w mojej wędrówce przez życie, w zasadzie to urodziłem się niemalże w lesie, w domu, a nie w szpitalu, przy dźwiękach śpiewu ptaków. Pierwsze kroki stawiałem w lesie, zabawy z rówieśnikami w lesie, pierwsze wspinaczki na drzewa i upadki z tychże drzew również w lesie, tym samym ciągnie mnie do lasu i wszystkiego, co traktuje o lesie, czy to w formie pisanej, czy jakiejkolwiek innej niczym przysłowiowego wilka do lasu.

Nie jest to pierwsza moja książka poruszająca temat lasu, ale z pewnością jest to pierwsza książka, która ukazała mi to środowisko w taki sposób.
Autor skupia się bowiem na wycinku lasu-uwaga!... wielkości jednego metra kwadratowego i przez cały rok prowadzi swoje obserwacje- badając formy życia i zmiany zachodzące w ciągu roku na tym jednym metrze kwadratowym.
Wydawać by się mogło, że napisać ponad trzysta stron i to drobnym drukiem na temat jednego metra kwadratowego lasu to coś a wykonalnego, a już o zainteresowaniu i przykuciu uwagi czytelnika (nie biologa) mowy być nie może...o dziwo nic bardziej mylnego!.

W ściółce leśnej na jej powierzchni, a zwłaszcza pod jej powierzchnią dzieje się tak dużo i tak wielu aktorów odgrywa swoje role, że sam Quentin Tarantino mógłby pozazdrościć: tempa akcji, rozgrywających się dramatów osobistych oraz mnogości występujących w przedstawieniu postaci. Są ich miliony, jeśli nie miliardy, bohaterów ukrytych przed oczyma przeciętnego człowieka nieświadomego, że podczas spaceru po lesie porusza się w otoczeniu miliardów istot żywych i ten właśnie fakt mnie osobiście najbardziej porusza; fakt, że nie jesteśmy sami i powinniśmy mieć więcej szacunku a przede wszystkim miłości do życia w każdej formie i pod każdą postacią.
Nie ma złych niepotrzebnych stworzeń w świecie przyrody, są jedynie odmienne priorytety, z którymi my jako ludzie powinniśmy się pogodzić i do nich dostosować, bo las i tak przetrwa, wcześniej czy później, jeśli się nie opamiętamy i nie zrozumiemy- będzie uwolniony od swojego oprawcy i największego zagrożenia, czyli człowieka pędzącego świadomie (o dziwo) ku samozagładzie.

David G. Haskell to nie tylko doskonały biolog i naukowiec jest to również świetny pisarz, filozof, myśliciel, oraz zagorzały zwolennik i popularyzator idei ekologicznych. Potwierdzeniem ponadprzeciętności autora może być fakt dotarcia jego dzieła aż do finału nagrody Pulitzera.
W odróżnieniu od wielu dzisiejszych ekologów przykuwających się do drzew, ogrodzeń, samochodów, ekologów leżących na jezdni, robiących show wokół siebie i szukających dość często poklasku i sławy (np. Greta) - w odróżnieniu od nich David G. Haskell ukazuje nam las, życie lasu i potrzeby lasu w sposób bardziej stonowany, a jednocześnie bardziej przekonujący. Autor nie krzyczy, nie biega, nie histeryzuje, nie fika koziołków- ukazuje życie lasu, to widoczne na pierwszy rzut oka i to w przeważającej mierze ukryte życie lasu -czyni to w taki sposób, że czytelnik wybierający się na spacer po lesie dziesięć razy się zastanowi, nim postawi krok i zada sobie pytanie: czy aby moja obecność tu i teraz w tym miejscu nie narusza harmonii tego miejsca i co powinienem zrobić i jak się zachować, aby nie zburzyć spokoju tego świętego przybytku.

Dzieło Davida G. Haskella do najlżejszych książek nie należy, jednak dla czytelnika dysponującego wiedzą w zakresie biologi, geografii i chemii na poziomie szkoły średniej nie powinno stanowić większego wyzwania.
Książka wyjątkowa, autor przekonujący i kompetentny.
POLECAM!!!

„Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las”.
Lasy od lat niemowlęcych towarzyszyły mi w mojej wędrówce...

Bardzo piękna książka, autor przekazuje sporą porcję wiedzy przyrodniczej w interesujący sposób.

Nic specjalnie odkrywczego, ale ciekawy, pomysł, perspektywa i wykonanie eksperymentu polegającego na rejestrowaniu zmian jednej polanki, ucząca uważności w obserwacji natury.

Wysoka ocena ze względu na najważniejszą cechę: daje do myślenia! Zmusza do refleksji jak każde nasze działanie wpływa na cały ekosystem. Od najprostszych: czy powinniśmy dokarmiać zimą ptaki, do trudniejszych: czy wycinać lasy.

Bardzo solidnie napisana książka w której autor zawarł bardzo dużo wiedzy z dziedziny botaniki , zoologii itp.
Nie sądziłem ,że książka traktująca o małym tylko wycinku lasu może być tak interesująca.
Autor wyjaśnia tu wiele skomplikowanych zjawisk i zależności
przyrodniczych w nader prosty sposób.
Nie ma żadnych wątpliwości ,że autor w tej książce dzieli się z czytelnikami swoją pasją.

Autor wyjaśnia tu wiele skomplikowanych zjawisk i zależności
przyrodniczych w nader prosty sposób.
Nie ma żadnych wątpliwości ,że autor w tej książce dzieli się z...

"Ukryte życia lasu" odkrywa przed nami to co tam naprawdę mamy blisko siebie ale na codzień nie zwracamy na to uwagi. Czytając książkę dowiadujemy się jak rośliny i zwierzęta w przeciągu zmian pór roku zmagają się z życiem. Na pewno będę wracać do tej książki nie raz. Warto mieć ją w swoich zbiorach.

Książka mocno nierówna - raz jest wszystko opisane prostym językiem, innym razem wywody autora kierują się w stronę naukowego słownictwa. O czym jest ta księga? Obserwacje flory i fauny z całego roku, a raczej wybranych dni z jednego, określonego miejsca. Jeżeli ktoś co nieco o przyrodzie wie, książka prawdopodobnie czytelnika wynudzi, chociaż niektóre fragmenty są ciekawe. Inną kwestią jest fakt, że książka opiera się na obserwacjach z zakątku USA, więc dla polskiego czytelnika, część wiedzy, którą chce przekazać autor jest tylko ciekawostką. Jeżeli tak tę książkę traktować - to ok, jednakże osobiście spodziewałem się czegoś bardziej kompleksowego i uniwersalnego. Można tu dywagować, czy czasu spędzonego na książkę nie lepiej spożytkować na faktycznej obserwacji własnego otoczenia. Ja osobiście wybrałbym to drugie.

Patrząc na te wszystkie pozytywne opinie zaczynam zastanawiać się co jest ze mną nie tak... każda strona była dla mnie męczarnią. :(

Napisana pięknym językiem leśna epopeja. Powstała z rocznej, szczegółowej obserwacji malutkiego wycinka lasu, która stała się kanwą do snucia rozważań o roli lasów i jego mieszkańców w życiu naszym i naszej planety. Autor przede wszystkim uświadamia, że gospodarka leśna musi być prowadzona bardzo starannie i z rozmysłem. Las jest bowiem ekosystemem niezwykle złożonym - nie tylko jak się powszechnie sądzi - z drzew i zwierząt mieszkających na powierzchni ziemi. Całe jego serce i mózg, swoiste centrum sterownicze mieści się w glebie, pod powierzchnią. Niewiele o nim jeszcze wiemy, ale już zdajemy sobie sprawę, że bez niego las nie będzie nigdy prawdziwym lasem, pełnym zależności, wzajemnego partnerstwa wszystkich zwierząt i roślin, koniecznego do jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego bezmyślne niszczenie struktury leśnej gleby przez rabunkową gospodarkę (np. karczowanie lasów, wyrywanie drzew z korzeniami w celu chociażby budowania dróg),prowadzi do powolnej śmierci drzew i całego ekosystemu. Brak lasów zaś, jak dobrze wiemy, ale większość z nas nie chce się do tego przyznać - powoduje pustynnienie terenów na ziemi i nadmiar dwutlenku węgla w powietrzu.
Innym zagadnieniem, w ciekawy sposób przedstawionym przez Haskella, jest seksualność w przyrodzie, która, wbrew "teoriom" o jej jednorodnej naturze opartej na pierwiastku męskim i żeńskim, pokazuje całe bogate spektrum możliwości, na czele z hermafrodytyzmem, bogato reprezentowanym zarówno w świecie zwierząt, jak i roślin.

Zanim ta książka wpadła mi w ręce nie miałem pojęcia ile można się dowiedzieć o lesie, obserwując zaledwie metr kwadratowy jego powierzchni?!
Nie miałem pojęcia ile można dowiedzieć się o rzeczach, daleko poza lasem, po prostu obserwując las.
Nie miałem pojęcia ile znaczy las dla ogólnie pojętej ekologii regionu, kontynentu, a nawet całej planety.
Nie miałem wreszcie pojęcia, ile ów las znaczy dla kształtowania się pogody, klimatu, geologii terenu, bioróżnorodności, przetrwania gatunków czy wreszcie samego doboru naturalnego.

Zapożyczając termin Mandala z buddyzmu, autor David George Haskell postanowił obserwować jeden niewielki fragment lasu - w ciszy, cierpliwie, bez emocji niczym mnich sypiący swą mandalę, a rezultaty tej pracy są niesamowite.
Czytając tę książkę zaczynamy zastanawiać się czy można ogarnąć całe uniwersum kontemplując "nieskończenie małe"?

"Zobaczyć świat w ziarenku piasku,
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie – nieskończoność czasu."
- W. Blake

Serdecznie polecam.