Ptakologia

Birdology
przyroda, ptaki
flora i fauna
Ag2S

Przyroda jest piękniejsza i bardziej fascynująca, niż wymaga od niej ewolucja. Patrząc na ptaki, widać cudowniejsze życie, które my, ograniczeni zmysłami, dopiero zaczęliśmy dostrzegać. Polecam Ptakologię każdemu, komu zależy na zrozumieniu przyrody, a także każdemu, kto częściej marzy, patrząc w niebo niż na wyświetlacz smartfona. Niech śpiew ptaków zawsze będzie z wami. Łukasz Bożycki,...

Łukasz Bożycki, fotograf, biolog, radiowiec

Poznajcie Damy: stado kur o niezwykłych osobowościach, które opracowują różne sposoby radzenia sobie z drapieżnikami i traktują Sy, jakby była gwiazdą rocka. Poznajcie Maję i Zuniego, dwa kolibry, które wylęgły się z jaj wielkości ziaren fasoli. Są tak delikatne, że mówi się o nich „opierzone bąbelki powietrza”, a mimo to władają niebem. Poznajcie Śnieżka, kakadu, którego filmy o tym, jak tańczy, zawojowały YouTube, a on sam uczy teraz dzieci tańca, ale i żako Alexa, potrafiącego mówić, liczyć i… kłamać. Poznajcie też myszołowce Łunę i Zadymę, doskonałych łowców, i gołębie, których zdolności wracania do domu wciąż nie udało się zrozumieć. Poznajcie także wrony, które wykorzystują nas do swoich celów. Poznajcie wreszcie kazuary, które jednym ciosem ogromnego pazura są w stanie rozpłatać człowieka.

Każde z tych stworzeń na zawsze zmieni wasze zdanie o tym, jakie naprawdę są ptaki. I jak wiele nas – ludzi – z nimi łączy.

źródło opisu: marginesy.com.pl

źródło okładki: marginesy.com.pl

Renax | 2018-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2018

Kolejna książka z bardzo fajnej serii EKO od Marginesów, którą kolekcjonuję, tak na marginesie, ukazała się 17 stycznia 2018 roku. Dużo ostatnio jest książek o ptakach, więc nie byłam pewna czy chcę ją czytać, czy nie, ale ostatecznie się zdecydowałam. I w sumie to bardzo dobrze, bo to nie jest kolejna książka o ptakach, ale opowieści o konkretnych ptakach i ich miłośniczce Sy Montgomery, którą znam z książki 'Podróż różowych delfinów'. I chyba jest to książka równie oryginalna jak jej autorka, ale bardzo ciekawa.
Składają się na nią rozdziały o ptakach:

kurach
kazuarach
sokołach
gołębiach
papugach
wronach

Każdy inny człowiek napisałby co tam wie o tych stworzeniach, ale pani Sy Montgomery połączyła opowieść o swojej pasji zajmowania się zwierzętami i przyjaźni z hodowcami (z całego świata), z traktatem o tych gatunkach, pełnym konkretnej wiedzy, napisanej w sposób przyjemny dla laika, i z nastrojowymi opowiadaniami. Ich nastrój i tempo zależy od ptaków,...

Nie jest to zła lektura, jeśli ktoś niezbyt wiele wie o ptakach, ale wśród popularyzatorskich są lepsze (np. "Rzecz o ptakach" Stryckera). W tej poza garstką raczej ogólnodostępnych informacji dostaniemy sporo autobiograficznych wtrętów autorki, które z ptasiego punktu widzenia są całkiem zbędne. Dowiemy się, że kocha ptaki - ale ile razy można to powtarzać? I że jest weganką, i że niezwykle przeżywa każde spotkanie z każdym stworzeniem, ach, jakże dzikim... Robi się to dodatkowo irytujące, bo przeplatane jest też fragmentami o ludziach, z którymi autorka przy ptasich okazjach się spotyka - zbyt często to tekst o ludziach, a nie o ptakach.

Jest tu siedem rozdziałów, każdy teoretycznie poświęcony innemu gatunkowi: kurom, kazuarom, kolibrom, sokołom, gołębiom, papugom, wronom. Jedne lepsze (papugi), inne gorsze (wrony). O większości wymienionych ciekawsze i bogatsze w wiedzę rozdziały znajdziemy w "Rzeczy o ptakach" (kury, kolibry, gołębie, papugi), dlatego "Ptakologię"...

Maja | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

Dzisiaj mam pewną propozycję dla wielbicieli przyrody i ptaków. Pozwólcie, że opowiem Wam o Ptakologii. Jeśli chcecie przekonać się, czy kury faktycznie są głupie, jak to się wielu ludziom wydaje i jak zachowują się dzikie ptaki - myślę, że znaleźliście coś dla siebie. I przy okazji poznacie znane ptaki, jak na przykład tańczącą papugę.

Musicie wiedzieć o mnie jedną rzecz - panicznie boję się ptaków. Jestem w stanie uciekać w podskokach na widok gołębia. Kury i kaczki jeszcze jakoś zdzierżę - wychowałam się na wsi - ale reszta ptaków to dla mnie zło wcielone. Jeśli moje dziecko kiedyś wpadnie na pomysł, że chce mieć ptaszka, będę musiała rozejrzeć się za nowym dzieckiem.

Przeczytanie tej książki stanowiło dla mnie nie lada wyzwanie. I tu nie chodzi o to, że jest źle napisana, ale czułam pewien niepokój, gdy widziałam zdjęcia ptaków. Wiedziałam, że żaden z nich mnie nie zeżre, lecz to było po prostu silniejsze ode mnie.

Jeśli chodzi o samą książkę - czyta się ją bardzo szybko....

Moreni | 2018-06-27
Na półkach: Przeczytane, Moje własne
Przeczytana: marzec 2018

Śmiem twierdzić, że książki o ptakach to jeden z trzech głównych filarów literatury z nurtu eko (obok książek o miejscach i o psach i kotach). Dlatego w gruncie rzeczy zakasujące jest, że seria EKO od Marginesów jeszcze swojej nie miała (to w ogóle bardzo zróżnicowana seria i oryginalna w doborze tematyki, nie tak jak niektórzy – Menażeria, wstań jak do ciebie mówię!). Czas najwyższy było naprawić to niedopatrzenie. Niedawno nakładem wydawnictwa ukazała się „Ptakologia” Sy Montgomery.

Autorka w serii pojawiała się już dwukrotnie i mnie zdecydowanie bardziej spodobała się, kiedy skupiała się na zwierzętach, a nie na podróżach. Dlatego też miałam nadzieję, że w „Ptakologii” w centrum dalej pozostaną zwierzęta i na szczęście się nie zawiodłam. Montgomery prezentuje nam kilka tekstów (na poły esejów, na poły reportaży, choć a przewagą tego drugiego), które łączy wspólny motyw ptaków oraz ludzi, dla których stały się pasją i/lub sposobem na życie.

całość recenzji tutaj:...

Boreas47 | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Ostatnio trwa jakaś moda na książki o przyrodzie i o zwierzętach. Najnowsza pozycja wydawnictwa Marginesy wpisuje się w ten trend. Jako człowiek lubiący przyrodę, ale niekoniecznie ekologów, podchodziłem do lektury sceptycznie - autorka jest zadeklarowaną weganką, a na okładce książki znajdziemy zielony listek i symbol Eko. Jednak ze strony na stronę moja rezerwa malała. Sy Montgomery ma swoje przekonania, ale nie prezentuje ich łopatologicznie, dopuszcza inne punkty widzenia (choćby sokołów, które weganami nie są) i nie prawi kazań. Potrafi przekazać swoją miłość do zwierząt, a nie zrazić czytelnika jakąś ideologią. No i przede wszystkim - pisze ciekawie, zgrabnie, książkę zdobią ładne ilustracje. Więc szczerze mogę polecić.

Muminka | 2018-06-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2018

Sy Montgomorery to znana badaczka zwierzęcych zachowań, którą poznałam czytając "Dobra świnka, dobra'.
Tym razem w siedmiu rozdziałach przestawia wybrane rodziny ptaków. Nie skupia się na encyklopedycznej wiedzy, nie ma ambicji przedstawiać naukowych hipotez czy skomplikowanych wywodów, a poszczególne części napisane są w gawędziarskim stylu i bazują na codziennych obserwacjach dostępnego ptactwa.
Z racji przywiązania do Dam, Sy zaczyna od opisu kur. Stara sie obalić wiele bezpodstawnych opinii o ich głupocie. Jednak doskonale orientują sie w porze dnia, skutecznie informują członków stada o niebezpieczeństwie, ustalają skomplikowana hierarchie. dlaczego koguty żyją krotko, czy kury graja w gry, czy człowiek może zrozumieć ich zwyczaje.
Sy podrozuje potem o kazurarow, ktorych apazury niczym sztylety moga przeciac tętnicę człowieka i doprowadzi go do zgonu. W razie potracenia ptakow, tylko 1 zna 3 przezywa,, a David stworzył przytulisko dla nich i bada ich zwyczaje. Sa żywym...

Lorien | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Znowu w tłumaczeniu błędy - myszołowiec nie jest sokołem. Pustułka, a nie Pustułka zwyczajna.
Sama książka super, pisarka ma lekkie pióro, czyta się jednym tchem.

BiczesLoveCake | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

7 bardzo ciekawych historii, których bohaterami są ptaki. Najbardziej spodobał mi się rozdział o papugach ;)

eriucunninghan | 2018-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2018

Piękna opowieść o tajemniczym świecie ptaków. Sy Montgomery dzieli się z nami swoim życiem z najlepszymi przyjaciółkami, kurami. Opisuje swoje spotkanie z egzotycznym kazuarem, kolibrami, papugami, ale co najważniejsze, przybliża nam ptaki, które widujemy na co dzień: krukowate i gołębiowate. Historie opowiadane są z troską o szczegóły, ale w taki sposób, by nie zamęczyć natłokiem niepotrzebnych nazw czy terminów medycznych w języku łacińskim. Autorka z iście prozatorskim zacięciem przenosi nas w świat tajemniczych istot, jakimi są ptaki.

Katarzyna | 2018-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Ptakologia to rewelacyjna książka o zachowaniach przeróżnych gatunków ptaków. Kto lubi te zwierzęta to polubi jeszcze bardziej. Sy Montgomery jak zwykle z wdziękiem i pasją opisuje przyrodniczy świat.