To był człowiek!

Cykl: Kroniki rodziny Cliftonów (tom 7)
Wydawnictwo: Rebis
This Was a Man
9788380620827
Marczewek

Siódmy – ostatni! – tom bestsellerowych „Kronik Cliftonów” Na początku powieści pada strzał, ale kto pociągnął za spust, kto żyje i kto zginął? Giles Barrington dowiaduje się prawdy o swojej żonie. Harry Clifton zaczyna pisać dzieło życia, a Emma dostaje niespodziewaną propozycję od Margaret Thatcher. Sebastian Clifton obejmuje stanowisko prezesa banku Farthings Kaufman, a jego utalentowana...

Siódmy – ostatni! – tom bestsellerowych „Kronik Cliftonów”
Giles Barrington dowiaduje się prawdy o swojej żonie. Harry Clifton zaczyna pisać dzieło życia, a Emma dostaje niespodziewaną propozycję od Margaret Thatcher. Sebastian Clifton obejmuje stanowisko prezesa banku Farthings Kaufman, a jego utalentowana córka wpada w poważne kłopoty. Lady Virginia wciela w życie kolejny szalony pomysł na zdobycie dużych pieniędzy.
W druzgocącym zwrocie akcji na Cliftonów spada tragedia, gdy jedno z nich dowiaduje się o szokującej diagnozie, która zaburzy życie wszystkich członków rodziny.

źródło opisu: katalog wydawnictwa

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-to-byl-czlowiek-j...»

książek: 1934
Wojciech Gołębiewski | 2017-10-28
Przeczytana: 28 października 2017

"Finis coronat opus", ale nie w tym przypadku. Dla mnie Archer pozostaje autorem trzech dobrych książek: "Kane i Abel”, "Ewangelia wg Judasza" oraz I tomu omawianej sagi pt "Czas pokaże".
Tom VII wyróżnia się nudą, bo niewiele mnie obchodzi walka wyborcza czy dworska etykieta w Wlk. Brytanii. Ponadto, ni diabła nie mogę połapać się w statusie finansowym poszczególnych bohaterów, bo przeskoki od skrajnej nędzy, w której 1 funt to „coś”, do operowania milionami, następują bez fazy „normalności”. Nędzarz nababem i vice versa. Autor ciągnie fabułę na siłę, a gdy pomysłów brak funduje nam obalenie muru berlińskiego oraz śmierć głównego bohatera w atmosferze taniego, ale efektownego sentymentalizmu, czego szczytem jest przemówienie nad trumną. Wzruszyłem się na 3 gwiazdki.
Podsumowując całość to Archer cierpi na rozdwojenie jaźni, bo z jednej strony on , ...

Pablos | 2017-09-30
Na półkach: Przeczytane, [2017]
Przeczytana: 30 września 2017

Tym razem mi się nie chce wypisywać, jak to Jeffrey Archer całe życie pisze jedną i tą samą książkę. Prawdę mówiąc od około czwartego tomu tego cyklu przestałem się tym denerwować, bo, po pierwsze: ten człowiek jest i tak jednym z najlepszych narratorów, jakich w życiu poznałem, i po drugie: dłuższe cykle tak mają, że w pewnym momencie przestaje się zwracać uwagę na drobnostki i po prostu się chłonie dalszy ciąg historii o bohaterach, których polubiliśmy.

Jasne, nie będę oszukiwał: zakończenie sagi jest idealnie przewidywalne, jak zresztą ogromna większość wydarzeń, które spotkały rodziny Cliftonów i Barringtonów. Jedynie ktoś, kto nigdy nie czytał żadnej książki Archera (albo w ogóle nie czytał) być może da się zaskoczyć. Ale mimo to czytelnik już od sześciu książek zaangażowany i tak dozna wzruszeń, radości, i innych przeróżnych emocji towarzyszących lekturze powieści obyczajowej. Tak to po prostu działa.

Obiektywnie przyznaję, że jest to tom słabszy od poprzednich dwóch czy...

Marczewek | 2017-11-28
Przeczytana: 26 listopada 2017

Czuję się zawiedziony, po przeczytaniu tej książki. O ile początkowe części sagi, z rewelacyjnym Czas pokaże na czele, były dla mnie ucztą czytelniczą, to kolejne były już coś jakby odcinaniem kuponów.
Autor z każdą kolejną książką coraz mniej zaskakiwał, a historia była coraz bardziej przewidywalna.

Nie inaczej było i tym razem. Już sam tytuł właściwie mówi wszystko. Nie wiem czy tak to się powinno skończyć.

Zuela | 2018-04-04

Na szczęście to już koniec.Cliftonowie do końca zachowują twarz nawet,gdy fłowy rodziny umierają.W tle polityka pierwszej angielskiej pani premier,która wszystko trzyma żelazną ręką i dzięki temu da się to czytać

Bociek | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

To już jest koniec. "This was a man" jest ostatnim tomem opowieści o splątanych losach Clifftonów i Barringtonów. Zwieńczenie całej sagi jest niezwykle udane i muszę przyznać, że książkę czytało mi się o wiele lepiej niż ostatnie dwa tomy. Wcześniej odnosiłem wrażenie, że Archer jest już bez pomysłów, no bo ile razy fabuła może zasadzać się na rozstrzygnięciu sporu sądowego, rezultatu wyborów parlamentarnych lub wyniku głosowania w zarządzie spółki giełdowej? W "This was a man" autor również sięga do ogranych już wielokrotnie chwytów, ale są one tylko pobocznymi wątkami i nie tworzą całej akcji, jak to bywało wcześniej.

Można powiedzieć, że w ostatnim tomie Archer ostatecznie rozprawia się z wrogami dwóch połączonych rodzin i nie zdradzę żadnej tajemnicy pisząc, że wszystko skończy się pomyślnie dla naszych bohaterów. Na uwagę zasługuje to, że w tej części kronik Clifftonów wspomniani wrogowie nie odgrywają aż tak istotnego znaczenia dla akcji powieści. Autor wprawdzie rozpoczyna...

Kasia | 2017-10-22

Ogarnął mnie niewysłowiony żal, że „To był człowiek” jest ostatnią z serii kronik rodziny Cliftonów Jeffrey'a Archera. Tylko zaczęłam, a od razu poczułam się jak w domu. Zżyłam się z bohaterami i to bardzo. Z jednymi mogłabym się zaprzyjaźnić, innych nie chciałabym znać, a z „duszką” Virginią nie chciałabym mieć absolutnie nic wspólnego. Przyznać jednak trzeba, że jej postać nadawała kolorytu, podkręcała emocje i była jak szczypta przyprawy, która choć niewielka, nadaje całej potrawie wykwintny i doskonały smak.

Siódma część sagi rozgrywa się w latach 1978-1992 w Wielkiej Brytanii. Poznajemy dalsze losy wszystkich bohaterów. Nikt nie zostaje pominięty. Dodatkowo zostaje rozwiązana zagadka, która była kamieniem milowym w życiu Harrego Cliftona i sprawiła, że miał takie a nie inne życie, określiła go i ukształtowała. Poruszaliśmy się w obszarach polityki, biznesu, sztuki. Byli szpiedzy, błędy młodości, knowania i intrygi. Czyli to wszystko do czego przyzwyczaił nas Archer i czym nas...

Przemek | 2017-10-08
Przeczytana: 07 października 2017

Koniec jednej z najlepszych historii, o jakich kiedykolwiek czytałem. Szkoda, że to, co powinno być wisienką na torcie, odstaje poziomem od poprzednich części. Trochę jak u Sienkiewicza - dużo gadania, mało treści. Pojawiło się kilka bezsensownych wątków, które absolutnie nic nie wnoszą, np. romans Jessiki z Brazylijczykiem czy opis meczu krykieta, w którym gra Giles. Zdecydowanie za bardzo rozbudowany został wątek Virginii, któremu wg mnie brakuje podsumowania.

Żeby nie było, że tylko narzekam - to nadal starzy, dobrzy Cliftonowie, których polubiliśmy już od pierwszego tomu. Zakończenie nie przynosi żadnego zaskoczenia - Archer nigdy nie krył, jaki będzie finał serii. Mistrzowska finałowa scena z monologiem Gilesa. Mimo wszystko szkoda, że to już koniec tej opowieści i trzeba pożegnać się z Bristolem.

książek: 1900
karola | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Jeffreya Archera wielbię, jego książki kocham... Sagę o Clifftonach pochłaniałam tom za tomem, teraz czas przyszedł na ostatni tom. I cóż, jest mi smutno z dwóch powodów: po 1, że to już koniec, po 2, że autor w taki sposób potraktował swoich bohaterów. W taki to znaczy... powierzchownie, szybko, jakby chciał zamknąć wiele wątków szybko i sprawnie, ale jednak jakby nie patrzeć przez tyle poprzednich części nagromadziło się ich tyle, że pewnie musiałby napisać kolejne 3 książki, że odpowiadały poziomem poprzednim częściom.
Nie jestem więc usatysfakcjonowana. Jest mi po prostu przykro,bo Clifftonów i Barringtonów najzwyczajniej w świecie polubiłam za ich przyzwoitość.
Ogromny plus za końcówkę - czyli przemowę Gilesa. Łza mi się w oku zakręciła.
Ale całość nie za dobra.

Małgorzata Jasek | 2018-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2018

45 / 52 / 2018
Piękne zakończenie sagi Cliftonów i rodów spokrewnionych. Emma zostaje ministrem zdrowia, a Harry wydaje swoją powieść życia. Nie dane jest mu cieszyć się sukcesem książki, bo ukochana żona umiera na stwardnienie. on sam z żalu podąża za nią kilka dni później.

Agnieszka | 2017-11-04
Przeczytana: 28 października 2017

Strata czasu. Jeffrey Archer odszedł bardzo daleko od "Czy powiemy prezydentowi", "Co do grosza" czy "Kane i Abel". A ostatnia część sagi rodu Cliftonów jest napisana na siłę, bez polotu, operuje schematami, powtarza stare triki i serwuje iście hollywoodzkie rozwiązania. Zdecydowanie najgorsza część ze wszystkich siedmiu. Czas na pisarską emeryturę, sir Archer.