Kolor magii

Cykl: Świat Dysku (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Piotr W. Cholewa
The Colour Of Magic
978-83-7469-097-3

Inne wydania

To pierwsza część słynnego wieloksięgu rozgrywającego się na płaskiej ziemi śmieszna, mądra i cudownie zadowalająca jak wszystkie książki Pratchetta. W odległym, trochę już zużytym układzie współrzędnych, na płaszczyźnie astralnej, która nigdy nie była szczególnie płaska, skłębiona mgiełka gwiazd rozstępuje się z wolna... Spójrzcie...

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1994

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Sklep
Format
Cena

• Zazdrośnice
  • Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
  • Amber
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Krocząc w ciemności
  • Długa Utopia
Zazdrośnice
Éric-Emmanuel Schmitt

6,48 (23 ocen i opinii)
Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
Ed Vulliamy

7,67 (6 ocen i opinii)
Amber
Gail McHugh

7,81 (74 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

8,63 (16 ocen i opinii)
Zero
Marc Elsberg

7,28 (39 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

Długa Utopia
Terry Pratchett , Stephen Baxter

6,85 (13 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Michał | 2013-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2013

Nieziemsko śmieszna! Wciągająca, interesująca i nieprzewidywalna! Takie epitety wykrzykuje mój umysł po przeczytaniu tej książki. Niesamowicie pobudziła moją wyobraźnię. Dwukwiat jest tak irytujacy , że aż śmieszny. Cała książka jest jakaś magiczna. W dodatku ten cały Śmierć haha. Nigdy nie czytałem podobnej książki fantasy. Już sięgam po kolejną część i Was gorąco zachęcam do świetnej zabawy, która towarzyszy przy czytaniu tej lektury.

Ola | 2015-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2015

No tak, przeczytałam. Na szczęście nie była to pierwsza książka tego autora, bo chyba by mnie nie porwał. Dobrze, że pewien mądry człowiek doradził mi zacząć przygodę z Pratchettem od Maskarady. Tutaj, i owszem, był ten język, ten humor, ale czegoś było brak. Czego? No właśnie nie jestem pewna... Może tej lekkości, może ciekawszej historii. Tak, tak, wiem, pierwszy tom miał mi wszystko wyjaśnić, co i jak i o co chodzi z tym Światem Dysku. Czy wyjaśnił? Tak, ale bez tego tomu też bym się zorientowała o co chodzi. Czy tom pierwszy jest niepotrzebny? Aż boję się odpowiedzieć, ale myślę, że tak... No dobry był, ale dla mnie to odrobinkę za mało. Jak ktoś ma zaczynać swoją przygodę z Pratchettem, to uważam, że pierwszy tom może ominąć. Tylko dlatego, żeby się nie zniechęcić. No, to chyba się wielu naraziłam...

pablo | 2010-05-23
Przeczytana: 23 maja 2010

Oj narażę się teraz fanom Pratchetta. Kolory Magii to moje trzecie podejście do książek tego autora. Podejście o tyle udane, że udało mi się przemęczyć książkę do końca. Od samego początku męczyło mnie nachalne uczucie że czytam jakiś zbiór skeczy pozlepianych luźno i nie powiązanych w sumie żadną fabułą. Jedyny chyba wyjątek to fragment w Zmokbergu, gdzie akcja mnie wciągnęła. Generalnie książka posiada jakiś wyjątkowy talent do usypiania podczas czytania. Wiele razu uśmiałem się nawet, szczególnie Śmierć jest bezbłędna w swoim... chłodnym wyrachowaniu.

Jakoś Pratchett nigdy nie trafiał w mój gust i okazuje się, że niestety nadal tak pozostało. Kolory Magii mimo, że miejscami śmieszne, szydzące niepoprawnie z wszystkiego dla mnie okazały się po prostu nudne. Z trudem książeczkę przeczytałem do końca.

Czytam-Sobie | 2013-12-05

Zapowiedź cudownego cyklu. Tu Prachett dopiero się rozkręca.
Moim zdaniem za Świat Dysku powinien dostać Nobla: za humor, za mądrość, za ogromną wiedzę z różnych dziedzin (fizyka - w tym kwantowa, matematyka, filozofia itd.), za niezwykłą wyobraźnię itd... długo by wymieniać.
Dlaczego nie dostał Nobla? Wyraźnie członkowie szacownego Komitetu są już tak bardzo szacownymi członkami, że brak im poczucia humoru i dystansu, i nagradzają same ponuractwa ;P.

Osobne pochwały należą się panu Piotrowi Cholewie, który potrafił przekazać nam te książki, nie tracąc ducha oryginału.

PS. Pratchett to chyba jedyny autor, u którego przypisy dorównują, a często są lepsze od treści zasadniczej.
A więc: CZYTAJCIE PRZYPISY!!!

| 2014-02-02
Przeczytana: luty 2014

Rincewind jest magiem. Zna tylko jedno zaklęcie, które, o ile wiadomo, może spowodować nawet eksplozję Wszechświata oraz ucieka zawsze, gdy coś się...staje. Gdy dodamy do tego Dwukwiata, turystę, który chce zobaczyć dosłownie wszystko, otrzymamy mieszankę mało, że wybuchową, to jeszcze mocno mieszającą w osnowie rzeczywistości...

"Kolor Magii", pierwsza książka dyskowa Terry'ego Pratchetta, jest chyba jego najsłabszą powieścią. Chaos rządzi się tu własnymi prawami, jednak nie można nazwać tej książki ani nudną, ani nieciekawą.

Bardzo podobają mi się wtręty o bogach, wszystko co wiąże się z Bel-Shamharothem i Zmokbergiem, humor Pracza jak zwykle na bardzo wysokim poziomie. Jak nietrudno się domyślić, prawdziwej fance Pratchetta, jaką jestem, nawet jego najsłabsza powieść, podczas pisania której dopiero się rozkręcał, nie mogła tak po prostu się nie spodobać.

Wczesny Pracz jest bardzo niepoukładany. I widać, że jeszcze nie miał pomysłu na swój świat. W późniejszych tomach zajdzie...

hiliko | 2010-10-02
Przeczytana: 2010 rok

Przez kosmos płynie ogromny żółw A'Tunin. Na jego skorupie stoją cztery słonie, a na ich barkach spoczywa cały płaski Dysk. Co pozwala nam odróżnić Dysk od naszego świata? Nie tylko kształt. Warto wspomnieć, że owy Dysk ma osiem pór roku, tydzień osiem dni, natomiast podstawowych kolorów również jest osiem.
Książka Pratchetta jest zarówno pierwszym tomem opowieści o Rincewindzie, jak i pierwszą książką, której akcja rozgrywa się w Świecie Dysku. Opowiada o zabawnych zdarzeniach nieudanego maga Rincewinda. Problemy rozpoczęły się w dniu, w którym poznał Dwukwiata pochodzącego z Imperium Agatejskiego. Został on później jego prywatnym przewodnikiem.

Pratchett napisał tę powieść bodajże mając 15 lat. Aż trudno uwierzyć, że pietnastolatek stworzył coś tak wspaniałego. Sięgnęłam po tego pana, bo wszędzie o nim głośno - jest nieustannie zachwalany i polecany. No, a poza tym zwykła ''molowa'' ciekawość. I wpadłam. Zakochałam się w tej książce już po pierwszych 50 stronach.

...

Monika | 2015-09-30
Na półkach: 2015, Posiadam, Przeczytane

"Kolor magii" to pierwsza część z wieloksięgu Terrego Pratchetta o świecie w kształcie dysku. Rozpoczyna ona nie tylko cykl ponad czterdziestu książek, ale również ciąg przygód czarodzieja Rincewinda. Czytanie Świata Dysku wcale nie jest taką prostą sprawą, musiałam się konsultować z Wikipedią i portalami fanowskimi, żeby wiedzieć od czego w ogóle zacząć. No, ale zaczęłam i... rety, jak fajnie, że się za to zabrałam!

Rincewind jest czarodziejem niekompletnym. Znaczy technicznie jest czarodziejem, tyle, że zna tylko jedno zaklęcie i jak na razie nie wie jakie. Wpadło mu do głowy, kiedy przeglądał zakazaną księgę, za co został wydalony z Niewidocznego Uniwersytetu. Jasną sprawą jest, że to potężne zaklęcie, niestety póki go nie wypowie nie ma pojęcia co powoduje. A jeśli w końcu je z siebie wyrzuci może się okazać, że wywołał jakiś kataklizm, albo coś jeszcze gorszego. Także podsumowując jest magiem z jednym zaklęciem, którego nie może wypowiedzieć.
Pewnego dnia spotyka tajemniczego...

Maciej | 2013-05-01
Przeczytana: maj 2012

4/10 – MOŻE BYĆ

Rincewind jest magiem, raczej marnym i niezbyt pracowitym, tylko wrodzony spryt i odrobina cwaniactwa pozwalają mu jako tako prześlizgiwać się przez życie. Kiedy pewnego dnia do Ankh-morpork przybywa Dwukwiat, pierwszy w historii Świata Dysku turysta, to właśnie Rincewind zostaje jego przewodnikiem. Mag nie spodziewa się, że spotkanie z Dwukwiatem i jego żywym, wykonanym z magicznego drewna myślącej gruszy bagażem, będzie początkiem zapierających dech w piersiach przygód. Kiedy w trakcie ich trwania nieświadom niczego turysta bawi się przednie, przerażony Rincewind myśli tylko o tym jak przeżyć.

Po przeczytaniu tej książki wiem jedno – nie jestem fanem twórczości Terry'ego Pratchetta i raczej nim już nie zostanę. Świat Dysku pomimo tego że jest niezwykle oryginalny, różnorodny i kolorowy ostatecznie mnie nie wciągnął. Zdaję sobie sprawę, że literatura spod znaku fantasy rządzi się swoimi prawami i pozostawia sporo miejsca na niczym nie pohamowaną, intuicyjną...

Lilu_Dallas | 2014-02-28
Na półkach: 2014, Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 28 lutego 2014

Książka jest tak różna od tych, z którymi miałam do tej pory do czynienia, że po lekturze pierwszego rozdziału miałam wypisany na twarzy wielki znak zapytania; ale o co chodzi?
Nie zrozumiałam kto, z kim, gdzie i dlaczego. A potem doznałam olśnienia, że tej książki nie należy brać na poważnie. Trzeba patrzeć na nią tak, jakby była odbiciem świata fantasy w krzywym zwierciadle, a deformacje mają za zadanie ośmieszyć oryginał a czytelnika rozbawić. I wtedy wszystko się rozjaśniło i już byłam we właściwym miejscu i czasie.

„Kolor magii” polecam każdemu, kto ma ochotę na kompletny odlot, czyste szaleństwo, pobyt w zwariowanym świecie, w którym żyją zwyczajni ludzie a obok nich magowie , driady, trolle, smoki i dziwne przedmioty. Wypadki toczą się jak szalone a wokół roztaczają się opary magii i absurdu.
Za sprawą pięknego, barwnego języka autorowi udało się stworzyć niepowtarzalny klimat miejsca akcji. Ja chyba jednak na razie podziękuję za kolejne części tego wieloksięgu. Nie...

sav | 2010-06-13

Cieszę się, że nie zaczynałam czytać Pratchetta chronologicznie, bo ta część w porównaniu z kolejnymi to zaledwie rozkręcanie się. Miejscami nieciekawa i powolna, dowcipne perełki trochę niezgrabnie wrzucone. Prawdziwych kolorów postaci nabierają dopiero później, ale warto sięgnąć po to w ramach zapoznania się z pierwszymi opisanymi przygodami Rincewinda.

Terry Pratchett nie żyje

Z przykrością informujemy, że w wieku 66 lat zmarł Terry Pratchett - angielski pisarz, autor prześmiewczych powieści fantasy dziejących się w Świecie Dysku.

65. urodziny Terry'ego Pratchetta

28 kwietnia swoje urodziny świętuje Terry Pratchett. Słynny pisarz fantasy i science fiction, który pierwszą pracę opublikował jako nastolatek, kończy tego dnia 65 lat. Na całym świecie sprzedał przeszło 50 milionów książek, a jego dzieła zostały przetłumaczone na 33 języki.