Kolor magii

Okładka książki Kolor magii
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 1) Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
1983-01-01
Piotr W. Cholewa
fantasy humor parodia Rincewind Świat Dysku

Okładka książki The Ankh-Morpork Archives: Volume One Stephen Briggs, Paul Kidby, Terry Pratchett
Ocena 8,0
The Ankh-Morpo... Stephen Briggs, Pau...
Okładka książki The Quite Nice and Fairly Accurate Good Omens Script Book Neil Gaiman, Terry Pratchett
Ocena 8,0
The Quite Nice... Neil Gaiman, Terry ...

Okładka książki Blask fantastyczny Terryego Pratchetta Joe Bennet, Terry Pratchett, Steven Ross
Ocena 7,4
Blask fantasty... Joe Bennet, Terry P...
Okładka książki Dobry omen Neil Gaiman, Terry Pratchett
Ocena 7,3
Dobry omen Neil Gaiman, Terry ...
Okładka książki Kot w stanie czystym Gray Jolliffe, Terry Pratchett
Ocena 6,7
Kot w stanie c... Gray Jolliffe, Terr...

Już wiem, dlaczego wydawnictwo postanowiło, że będzie wydawać serię w swojej własnej ustalonej kolejności. Nie wiem, czy to może przez to, że byłam trochę przytłoczona brakiem poprzednich bohaterów, czy może rzeczywiście, ta część lekko odstaje od reszty.

Terry Pratchett niepotrzebnie pokusił się na próby włożenia Świata Dysku w pewne widełki logiki. Przynajmniej ja tak to odebrałam. Dla mnie wszystko, co dzieje się w Świecie Dysku, dzieje się, bo tak, a nie dlatego, że istnieją jakieś prawa, pokręcone, to prawda, ale prawa.

Problem z bohaterami ze Świata Dysku mam taki, że na początku ich nie lubię, bo zajmują miejsce już moich wcześniejszych ulubionych i dopiero po czasie udaje mi się do nich przyzwyczaić, potem polubić, a potem nie móc się pogodzić, że to już ostatnie chwile z nimi, jako postacie pierwszoplanowe. W tym momencie coś czuję, że nie rozstaliśmy się jeszcze z "Niby-magiem" i Turystą, więc mam nadzieję, że bohaterowie ci wkrótce podzielą los czarownic, które na początku były mi obojętne, a potem pokochałam je całym serduszkiem, tak jak wcześniej kaprala Marchewę.

Pratchett przez swoje czarne poczucie humoru doskonale do mnie przemawia.
Świat przedstawiony bazuje na teorii płaskiej Ziemi, co z podejściem autora daje nam takie sytuacje jak wyrzucanie magicznych ksiąg poza krawędzie Dysku.
Polecam

Pratchett przez swoje czarne poczucie humoru doskonale do mnie przemawia.
Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moje pierwsze spotkanie z Prachetem, zabawna ale to chyba jednak nie moja bajka i raczej w najbliższym czasie nie sięgnę po następne części „Świata Dysku”.

Kolory magii, a wśród nich ten najważniejszy – oktarynowy. Widzą go tylko magowie lub … no … niepełni magowie.

Rincewind został wyrzucony z Niewidocznego Uniwersytetu, ponieważ zajrzał do księgi, do której zajrzeć nikomu nie wolno. Czyn ten niósł za sobą również inne, poważniejsze konsekwencje: zaklęcie wyryte na kartach księgi, wyryło się w pamięci Rincewinda (z księgi oczywiście zaklęcie zniknęło, więc nikt nie wie co to było za zaklęcie) i od tamtej pory mag nie jest w stanie nauczyć się żadnego nowego czaru. Rincewind – mag jednego zaklęcia.

Pewnego pięknego dnia, w Ankh-Morpork pojawia się cudzoziemiec z kufrem pełnym złota. Prawie zapomniałem nadmienić, że kufer ma nogi i biega za właścicielem. Dwukwiat przybył z zamorskiego Imperium, aby z bliska obejrzeć wszystkie te sławne rzeczy, z których słynie miasto: mordobicia, herosów, złodziei, karczemne awantury i za obejrzenie tego wszystkiego płaci złotem.

Rincewind, z przypadku, zostaje przewodnikiem Dwukwiata.

Ubawiłem się przednio. Terry Prattchet zaskakuje swoim poczuciem humoru i sposobem prowadzenia akcji. Bardzo dobra pozycja ze Świata Dysku.

Miałam duże oczekiwania- są wprawdzie w tej książce zaskakujące pomysły, trochę humoru, ale zabrakło mi głębszych emocji, refleksji. Na razie nie sięgnę po pozostałe części tej serii.

Hmmm... po wielu dobrych opiniach liczyłem na to, że książka okaże się świetna. Zawiodłem się. Nie mogę powiedzieć, że mi się nie podobała, bo coś w tej historii jest ciekawego i intrygującego, jednak była bliższa przeciętności niż bym sobie tego życzył. Konkrety:
1. Dziwna i nielogiczna budowa zdań i dialogów (może po angielsku brzmi to lepiej).
2. "Zbyt" przewrotna fabuła. Gubiłem się w tym wszystkim, co się działo.
3. Nie czułem przywiązania do bohatera... może to sie zmieni z następną częścią cyklu.
4. Książka była momentami nudnawa.

2. "Zbyt" przewrotna...

Po wielu poradnikach i pozycjach popularno-naukowych, dzięki tej pozycji złapałem trochę świeżego powietrza. Była dowcipna, kreatywna i absurdalna. Bohaterów da się lubić, świat da się pokochać. Ot, zbiór lekkich historyjek, gdzie przebija się na wierzch przede wszystkim fenomenalna wyobraźnia autora i podśmiewanie się z rzeczywistości. Z przyjemnością wrócę do Świata Dysku raz jeszcze, żeby poznać dalsze losy Rincewinda :)

Uwielbiam Świat Dysku. To zdecydowanie niezwykła seria. Świetny humor, ciekawi bohaterowie i wiele bardzo dobrych spostrzeżeń dotyczących natury ludzkiej.

Na półkach: , , , ,

Świat Dysku to klasyka - klasyka, która w swoim absurdzie i obśmiewaniu czego się da potrafi trafić w punkt.

Co do samego tomu, to razem z Blaskiem fantastycznym było to moje pierwsze zetknięcie z twórczością Pratchetta. W tamtym momencie bardzo świeże i ,,nowe”, coś zupełnie innego niż to, co czytałam do tej pory i chyba dlatego porwało mnie bez reszty. Czy po latach nadal czułam tą samą magię? I tak, i nie. Nadal uwielbiam bohaterów, jednak co do samej historii… gdyby nie bohaterowie właśnie mogłoby nie być tak różowo, bo to głównie oni ciągną całość do przodu. Jeśli nie polubisz Rincewinda i Dwukwiata, nie kupisz ich relacji, to raczej Kolor magii nie będzie miał nic innego do zaoferowania. Humor? Tak. Absurd? Jak najbardziej! Tylko że wszystko wychodzi właśnie od tej dwójki. Głębsza fabuła w sumie nie istnieje, a coś, co w ogóle można nazwać ,,fabułą” jest tylko klejem do kolejnych coraz dziwniejszych historyjek. Niestety, to nie jest najlepsze z dzieł Pratchetta pod tym względem.

Dla osób dopiero chcących wejść w Świat Dysku raczej nie polecam - istnieje spora szansa odbicia się. Chyba że czytane w pakiecie z Blaskiem fantastycznym. Wydaje mi się, że dopiero obie te książki razem tworzą całość.

Świat, który buduje dla nas Terry Pratchett jest niezwykły, magiczny, spójny i niepowtarzalny i sam ten fakt ukazuje jak wielkim twórcą był ten autor. No bo któż może się pochwalić tak niesamowitą wyobraźnią? Tylko nieliczni. Pierwszy tom jego serii pomalutku w ten świat nas wprowadza. Nie brakuje tu oryginalnego poczucia humoru Pana Pratchett, ciekawej historii i nietuzinkowych postaci. Zapewniam, że warto w ten świat "wdepnąć" i pozostać w nim na dłużej. Miłej podróży!