Zgłosuj na książki roku 2017

Maksymilian II Zagadkowy cesarz

Wydawnictwo: Napoleon V
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
AdrianX

Drugi cesarz Maksymilian nie osiągnął u potomności popularności pierwszego, o którym przynajmniej wie się, że był `ostatnim rycerzem`, a podczas polowania o mały włos nie spadł ze ściany Martinswand. Jednak wśród swoich współczesnych drugi Maksymilian był przynajmniej równie popularny, a i w piśmiennictwie historycznym cieszy się dość dużym powodzeniem. `Natura Sfinksa` tego Habsburga, problem jego charakteru, który już współczesnym dawał do myślenia, żywo prowokowały do zajęcia się nim - tym zagadkowym cesarzem.

Czy był katolikiem? Czy był protestantem? Czy jego skłanianie się ku ewangelicyzmowi wynikało tylko z `politycznego wyrachowania`, czy po swoim wymuszonym przyznaniu się do Kościoła katolickiego `udawał`, a może po tym swoim `nawróceniu` także wewnętrznie stał się kimś innym? Czy zajęta przez niego pozycja na środku odpowiadała także jego przekonaniom religijnym? Wszystkie te pytania zadawano i różnie na nie odpowiadano. Naturalnie ilekroć padała jakaś odpowiedź zmieniał się też historyczny obraz jego osobowości.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/maksymilian-2-zagadkowy-cesarz/

źródło okładki: google

eR_ | 2017-07-27
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 23 lipca 2017

Książki historyczne, a zwłaszcza biografie możnych tego świata trudno oceniać pod względem zgodności faktów ze stanem prawdziwym. Postaci szczególnie znane zazwyczaj "obrastają" legendą już za życie i trudno właściwie ocenić co jest prawdą.

Taką postacią był Maksymilian II cesarz, król Czech, Węgier i Chorwacji. Całe swoje życie zmagał się z przeciwnościami losu, a jednocześnie sam miał problem z tym, jaka wiara najbardziej przysłuży się jego rządom. Protestantyzm, a może jednak katolicyzm? Wojna z Turkami, zmaganie się z problemami natury religijnej, ubieganie się o tron polski, który przypadł w końcu Batoremu i o wiele więcej.

Podsumowując całkiem interesująca lektura, która powinna zaciekawić nie tylko pasjonatów historią, ale i czytelników którzy po prostu poszerzają swoją wiedzą. Albo lubią wiedzieć więcej. Tak że polecam.

Daria | 2018-01-26
Dorota_Dega | 2018-01-25