Mikołaj i dziewczyna z gwiazd

Okładka książki Mikołaj i dziewczyna z gwiazd Sergiusz Pinkwart
Okładka książki Mikołaj i dziewczyna z gwiazd
Sergiusz Pinkwart Wydawnictwo: Akapit Press opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Akapit Press
2017-06-01
2017-06-01
toruń

Okładka książki Wyspy Owcze z pierwszej ręki – praktyczny przewodnik turystyczny Sergiusz Pinkwart, Sabina Poulsen
Wyspy Owcze z ... Sergiusz Pinkwart, ...
Okładka książki Drakulcio ma kłopoty. Jak zjeść francuską żabę? Magdalena Pinkwart, Sergiusz Pinkwart
Drakulcio ma k... Magdalena Pinkwart,...
Okładka książki Gdańsk Magdalena Pinkwart, Sergiusz Pinkwart
Gdańsk Magdalena Pinkwart,...

Pewnie niewielu z nas zastanawiało się kiedyś, jak zachowałoby się w sytuacji, gdyby młodszy brat naukowiec o imieniu Mariusz, w skrócie Mario, przypadkowo przeniósł nas w czasie o jakieś kilkaset lat do tyłu, gdzie nasz okrzyk „Nienawidzę cię, Mario!” zostałby odebrany zupełnie inaczej, niż zakładały intencje. Jeśli do tego akurat kilka dni wcześniej zafarbowaliśmy włosy na czerwono, to mamy pełny obraz czarownicy, a wszyscy wiemy, w jaki sposób dokonywały one dawniej żywota. Wika, czternastolatka, siostra brata o naukowych zapędach też nigdy się nad tym nie zastanawiała, dopóki… to naprawdę nie stało się jej udziałem!

Wiedźma, heretyczka, używająca w dodatku jakichś niezrozumiałych, ale z pewnością bluźnierczych słów typu iPhone, leginsy, T-shirt. Jakby tego wszystkiego było mało, pogrąża się, rozgłaszając, że… ziemia wcale nie jest płaska, obraca się wokół własnej osi, a do tego jest tylko jedną z planet, które krążą wokół słońca! Czy taki ktoś ma prawo przetrwać w niełatwych czasach, kiedy władza była w rękach srogich inkwizytorów?

Tymczasem po drugiej stronie tej podróży w czasie Mario wraz z rodzicami stara się wymyślić sposób, aby skontaktować się z siostrą i umożliwić jej powrót do współczesności. Tylko jak to zrobić, jeśli nie wie się nawet, w jakich czasach Wika wylądowała? Jeśli dodamy do tego, że akcja utworu toczy się w Toruniu, to macie już przedsmak tego, jak pobyt nastolatki w zamierzchłych czasach wpłynie na bieg historii i rozwój nauki.

Sergiusz Pinkwart po raz kolejny wlewa w młode umysły porządną dawkę wiedzy, okraszając swoją opowieść fikcyjnymi, acz bezsprzecznie dobrze przemyślanymi i ciekawymi wydarzeniami. Młody Czytelnik zobaczy, jak żyło się w średniowieczu, poszerzy słownictwo o różne skomplikowane wyrazy, a także dowie się czegoś o gwiazdach i o tym, który jako pierwszy wysnuł tezę o obrotach ciał niebieskich.

Książka uczy i bawi, a to bardzo dobre połączenie w przypadku publikacji dla dzieci. Brakuje mi jednak kolorowych ilustracji, którym zawsze hołduję w literaturze skierowanej do młodej grupy wiekowej. Mimo wszystko książkę przyjemnie się czyta i dzieci starsze powinny być lekturą szczerze zaciekawione.

zaczytana.com.pl

"Wokół zmieniło się niemal wszystko, a tak naprawdę ciągle chcemy, żeby gwiazdy nie były jedynie gazowymi ciałami kosmicznymi, tylko magicznymi drogowskazami naszej przyszłości."

Świat od zarania dziejów zmienia się diametralnie. Chociaż ludzie wierzą w rozwój, ich mentalność pozostaje taka sama. Mimo życia na ziemi, chcemy poznać to, co nieosiągalne - metafizyczne, zabronione i nieodkryte. Każdy pragnie zapisać się na kartach historii, zrewolucjonizować przemysł czy gospodarkę. Ale co tak na prawdę siedzi w naszej głowie? Na czym się opieramy i w co wierzymy?

Czternastoletnia Wika, fanka nowoczesnej technologii, zostaje przypadkowo wysłana w przeszłość przez swojego brata Maria - domorosłego wynalazcę. Będąc typową nastolatką z problemami i koniecznością dostępu do internetu, ląduje w czasach młodości Mikołaja Kopernika. Przenosząc się do XVw. staje twarzą w twarz z licznymi nieudogodnieniami i zupełnie inną mentalnością ludzi. Czy posługując się zwrotami żywymi w XXIw. nie wpadnie w kłopoty?

Kto nie słyszał o astronomie prosto z miasta nad Wisłą? Kto nie uczył się o nim od najmłodszych lat? A kto by pomyślał, że kiedykolwiek powstanie o nim książka skierowana dla młodszych (chociaż niekoniecznie) czytelników? Oto przed Wami Mikołaj i dziewczyna z gwiazd, czyli historia dziewczyny z naszych czasów, która przenosząc się w czasie wywróciła świat młodego Mikołaja do góry nogami, wspominając mu o poruszaniu się planet, gwiazd i pobieżnie o budowie Wszechświata. Czy ta barwna historia zawiera w sobie chociaż odrobinę prawdy?

Chociaż po tytule możemy spodziewać się Kopernika jako głównego bohatera, niekoniecznie to spotkamy. Autor na pierwszym planie postawił czerwonowłosą Wikę oraz jego brata Maria, który próbował swoim ogromnym umysłem przywrócić siostrę w ramiona XXIw. Kiedy Mariusz rozmyślał nad swoim podwórkowym eksperymentem, Wika coraz bardziej klimatyzowała się w czasach nam odległych. Bardzo spodobał mi się fakt, że pomimo prostego języka autor tak doskonale przybliżył XVw., życie ludzi i ich stosunek do obcych/osób wyróżniających się z tłumu. Jak widać również po okładce, Wika była buntowniczą dziewczyną o czerwonych włosach, więc z tego faktu nie mogło zabraknąć różnorodnych problemów.

Ta z pozoru banalna książeczka dla młodszych czytelników ma w sobie dość sporą dawkę inkwizycji, heretyków i relacji z bogiem. Ale jak to? W czasach opisywanych przez autora działała dość sprawnie inkwizycja, która skazywała osoby nieposłuszne bogu - czarownice, wiedźmy, heretyków. Warto przeczytać tę krótką lekturę chociażby zważając na to, że nie każdy wie jak taka instytucja działała i co miała na celu - tutaj znajdziecie wszystko opisane prostym językiem.

Książka skrywa za sobą mnóstwo przygód i zagadek. Bohaterowie odsłaniają swoje prawdziwe oblicza, stając naprzeciwko trudności, które zesłał im los. Widać jak bardzo przywiązani jesteśmy do internetu, jak obchodzimy się z ludźmi z pozoru "odmiennymi" oraz co robimy, kiedy nasze życie wisi na włosku.

Czy warto? Warto. Czasami człowiek potrzebuje lekkich lektur niosących za sobą trochę informacji ze świata, które może przeczytać w jeden wieczór, aby potem zabrać się za coś "cięższego". Chociaż te cienkie lektury mogą wydawać się bezsensowne, znajdą się i takie, które zawierają wiele wspaniałych przygód, wzorców i złotych myśli.

ksiazkiwpiekle.blogspot.com

Dodaj cytat z książki Mikołaj i dziewczyna z gwiazd