Demon

Okładka książki Demon Łukasz Henel
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Demon
Łukasz Henel
7,0 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Zysk i S-ka horror
332 str. 5 godz. 32 min.
Kategoria:
horror
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2017-05-22
Data 1. wyd. pol.:
2017-05-22
Liczba stron:
332
Czas czytania
5 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381160315
Tagi:
demony literatura polska strach thriller zło
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Oblicza grozy Sylwia Błach, Robert Cichowlas, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Łukasz Henel, Karolina Kaczkowska, Dawid Kain, Krzysztof Maciejewski, Graham Masterton, Paweł Mateja, Piotr Mirski, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekiełko, Łukasz Radecki, Jacek M. Rostocki, Tomasz Siwiec, Michał Stonawski, Paweł Waśkiewicz
Ocena 5,9
Oblicza grozy Sylwia Błach, Rober...
Okładka książki Magazyn Histeria III Piotr Borowiec, Agnieszka Bukowczan-Rzeszut, Ludwik Cyfer, Łukasz Henel, Olga Kaczmarek, Przemysław Karbowski, Damian Dawid Nowak, Antoni Nowakowski, Marcin Tarka, Michał Wzgarda
Ocena 7,3
Magazyn Hister... Piotr Borowiec, Agn...
Okładka książki Horror Masakra #2 Rafał Christ, Krzysztof T. Dąbrowski, Michał Gajewski, Michał Górzyna, Iwona Grodzka, Łukasz Henel, Maciej Kaźmierczak, Maciej Lewandowski, Bartosz Orlewski, Rafał Sala, Michał Stonawski
Ocena 7,1
Horror Masakra #2 Rafał Christ, Krzys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
429 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1116
1112

Na półkach:

Co może być lepsze dla czytelnika, recenzenta, od faktu, że dany autor w swojej kolejnej powieści poprawia warsztat, eliminuje swoje dotychczasowe wady, a jednocześnie potwierdza to, w czym czuje się mocno? Jeżeli mimo pewnych zastrzeżeń zaufamy autorowi i w jego kolejnej próbie zauważamy znaczną poprawę, będzie to już dla nas wystarczająca nagroda. Właśnie takie uczucia towarzyszyły mi w trakcie lektury najnowszej powieści Łukasza Henela, pt. Demon.

Jego poprzednia książka, wydane w 2015 roku Podziemne miasto, stała przede wszystkim dobrym wyczuciem konwencji grozy i sensacji, przez co rozumiem umiejętne wykorzystywanie popularnych dla gatunków elementów i schematów, oraz szalenie intrygującą fabułą, w której autor połączył szereg teorii spiskowych dotyczących działalności nazistów na terenach polskich, z wątkami religijnymi w postaci chociażby indyjskich przepowiedni. Zdecydowanie zabrakło mi tam jednak warsztatu, nieraz misternie budowane napięcie potrafiły zniszczyć infantylne dialogi czy niezbyt wciągające opisy.

Tymczasem wspomniany Demon, który właśnie ukazał się nakładem wydawnictwa Zysk, to olbrzymi krok na przód w literackiej karierze Henela. Oto kompletna powieść grozy, w której zarówno treść jak i strona techniczna stoją na bardzo wysokim poziomie i gotów jestem zaryzykować stwierdzenie, że powieść ta za kilka miesięcy może być wymieniana wśród najlepszych polskich horrorów 2017 roku.

Fabularnie autor pozostaje wierny swoim zainteresowaniom oraz wątkom podjętym w Podziemnym mieście. Tu ponownie do głosu dochodzą nazistowskie tajemnice, poruszone zostają kwestie tego, co pozostało po Niemcach na terenach polskich i zostało skrzętnie ukryte, wspomniane zostają etycznie wątpliwe eksperymenty przeprowadzane przez hitlerowskich specjalistów (swoją drogą kilku polskich autorów poruszyło temat w podobnym czasie, zobacz: Powrót Almanzora Marcina Wolskiego i Braci Pita Bassa) Tym razem jednak z rejonów Międzyrzecza Henel przenosi akcję do Wałbrzycha i Gór Sowich. Gdzieś na terenie tych drugich znajduje się ponure i cieszące się złą sławą schronisko, którym ma się zająć schorowany chirurg z Poznania. To, co go tam spotka, przerośnie jego najśmielsze oczekiwania.

Jednym z bohaterów powieści jest policjant Dominik Lamberg, który już w emocjonującym i sprawnie skonstruowanym prologu, traci najbliższych podczas masakry dokonanej przez tajemniczego osobnika w kościele. Autor ciekawie kreśli tę postać, pokazując jego zmagania po utracie rodziny, mierzenie się z dramatem i pragnienie zemsty. Nie spocznie, dopóki nie znajdzie odpowiedzi na dręczące go pytania. Czuć w nim jednak pewną prostotę, tak jakby Henel zdawał się sugerować, że mimo olbrzymiej tragedii, która dotknęła bohatera, ten w pewnym sensie pozostał niezmieniony, ot chociażby szukając leku na swoje troski w Biblii. Prywatne śledztwo prowadzone wspólnie z pewny góralem zaprowadzi jednak Lamberga w rejony szaleństwa i niewypowiedzianej grozy.

Drugim bohaterem książki jest wspomniany chirurg Jan Piołun, któremu z powodu choroby pozostało już niewiele życia. Wyrzucony z pracy z powodu alkoholizmu, będąc w separacji z żoną, podejmuje się pracy w schronisku w Górach Sowich, gdzie czeka go łatwe zajęcie, samotność i być może ostatnie dni życia. W przeciwieństwie jednak do Lamberga, Piołun jest postacią dużo bardziej skomplikowaną, rozerwaną między wieloma pragnieniami. Z każdym dniem spędzonym w schronisku będą się w nim dokonywać nieodwracalne zmiany. Znajduje bowiem w tamtejszej piwnicy stare notatki pewnego SS-mana, który przed laty prowadził tu okrutne eksperymenty na ludziach. Najpierw Piołun czyta je z obrzydzeniem, ale zawodowe fascynacje szybko biorą w nim górę. Niespodziewanie na horyzoncie majaczy nadzieja na uzdrowienie ze śmiertelnej choroby. Cena, jaką będzie musiał jednak Piołun za nie zapłacić, jest olbrzymia.

Nie chcę zdradzać więcej fabularnych szczegółów, ponieważ sposób, w jaki autor poprowadził tę historię jest bardzo satysfakcjonujący (choć z zastrzeżeniami, o czym za chwilę) i warto odkrywać ją samemu. Dodam tylko, że po raz kolejny udało się Henelowi znakomicie połączyć różne konwencje, w tym wypadku horroru i kryminału, błyskotliwie manewrując pomiędzy popularnymi motywami. Tu do głosu dochodzą m.in. motywy wampiryczne i nazistowskie. To, co najważniejsze jednak, nie psują tej historii dialogi czy opisy. Przeciwnie, niezwykle umiejętnie udaje się tym razem budować klimat grozy, wzmagać napięcie poprzez dawkowanie informacji. A zaczyna się tu przecież niemal od trzęsienia ziemi, bo masakrą na niewinnych dzieciach.

Wspomniane zastrzeżenia mam jedynie w zasadzie do finału, w którym następuje już kumulacja wszystkich zjawisk. Rzeczy dzieją się bardzo szybko. W przeciwieństwie do powolnie budowanej tajemnicy oraz klimatu grozy na przestrzeni niemal całej powieści, w finale wszystko nabiera tempa, pojawiają się zmarli wychodzący z grobu, kolejne strzelaniny, ostatecznie też okazuje się, że w jedną tajemnice uwikłanych jest kilka nadprzyrodzonych sił. Wydaje mi się, że można było zachować tutaj jednak pewną subtelność, końcówka sprawia wrażenie mocno przeszarżowanej.

Nie jest to jednak zarzut, który odebrałby coś tej powieści, przeciwnie - Demon Henela to bardzo satysfakcjonująca historia. Horror z pomysłem, w którym nadprzyrodzona groza idzie w parze z czystym złem drzemiącym w człowieku, a w czytelniku pozostaje jedynie refleksja, że jak to często bywa, to właśnie człowiek jest największym potworem. To nie jest ambitny ani oryginalny horror, ale stanowi przykład wzorcowej rzemieślniczej roboty, którą Henel potwierdził, że będzie aspirował do jeszcze większych celów. Świetnie połączył przeróżne gatunkowe elementy, udowodnił też po raz kolejny, że umiejętnie potrafi przenieść swoje fascynacje na literacki grunt i zainteresować nimi samego czytelnika. Warto sięgnąć po tę pozycję.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2017/07/ukasz-henel-demon-recenzja.html

Co może być lepsze dla czytelnika, recenzenta, od faktu, że dany autor w swojej kolejnej powieści poprawia warsztat, eliminuje swoje dotychczasowe wady, a jednocześnie potwierdza to, w czym czuje się mocno? Jeżeli mimo pewnych zastrzeżeń zaufamy autorowi i w jego kolejnej próbie zauważamy znaczną poprawę, będzie to już dla nas wystarczająca nagroda. Właśnie takie uczucia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    657
  • Przeczytane
    520
  • Posiadam
    128
  • Horror
    18
  • 2018
    18
  • 2019
    14
  • Ulubione
    13
  • E-book
    10
  • Teraz czytam
    10
  • 2017
    7

Cytaty

Więcej
Łukasz Henel Demon Zobacz więcej
Łukasz Henel Demon Zobacz więcej
Łukasz Henel Demon Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także