Zabawa w chowanego

Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Hide and Seek
horror

Jack Ketchum, autor kultowej „Dziewczyny z sąsiedztwa“ oraz takich bestsellerów jak „Jedyne dziecko“, „Poza sezonem“ czy „Rudy“, powraca z książką, którą ponownie napędzi nam stracha. „Zabawa w chowanego“ opowiada o grach i zabawach. Bezmyślnych, niekiedy może i niebezpiecznych. Ale czasem, kiedy przebywasz z odpowiednimi ludźmi, mogą one skusić nawet i ciebie. Lecz nie powinny. Nigdy. Bo...

„Zabawa w chowanego“ opowiada o grach i zabawach. Bezmyślnych, niekiedy może i niebezpiecznych. Ale czasem, kiedy przebywasz z odpowiednimi ludźmi, mogą one skusić nawet i ciebie. Lecz nie powinny. Nigdy. Bo może spotkać cię to, co szukających dreszczyku emocji studentów college'u z niewielkiej mieściny w stanie Maine, dla których niewinna zabawa w chowanego w opuszczonym domu przeistoczyła się w koszmar.

źródło opisu: Papierowy Księżyc

źródło okładki: Papierowy Księżyc

Bastard | 2018-03-07
Przeczytana: 25 lutego 2018

7/10 – BARDZO DOBRY

Dwudziestoletni Dan mieszka w małym nadmorskim miasteczku, a cały wolny czas wypełnia mu dojmująca nuda. Kiedy pewnego dnia poznaje trójkę rówieśników, dzieciaków pochodzących z bogatych rodzin, zaczyna się z nimi bujać po okolicy. Jedna z nowo poznanych dziewczyn wyjątkowo wpada mu w oko i chłopak nawiązuje z nią wakacyjny romans. Czwórka znudzonych młodych ludzi w poszukiwaniu coraz to nowych podniet, podejmuje się często lekkomyślnych, ryzykownych czynów. Pewnej nocy postanawiają włamać się do starego, opuszczonego domu, by pobawić się w nim w chowanego. Nie zdają sobie sprawy, że to prawdopodobnie najgorsza decyzja w ich dotychczasowym życiu.

W pierwszej połowie tej krótkiej powieści praktycznie niewiele się dzieje, autor poświęca ją na przedstawienie czytelnikom bohaterów tej historii. Ketchum bardzo mądrze wykorzystuje ten czas, skwapliwie budując rysy charakterologiczne postaci. Czytelnik jest świadkiem systematycznego odzierania ich z kolejnych warstw...

Wkp | 2017-08-04
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

NIEWINNY SMAK RYZYKA

Chyba każdy zna przepis na typowy wakacyjny horror młodzieżowy. Amerykańskie kino, szczególnie te lat 70. i 80. XX wieku, doskonale utrwaliło go w popkulturze, która w dobie remake’ów, rebootów i powracających po latach sequeli nie da nam o nim zapomnieć. Najnowsze dzieło Jacka Ketchuma (przynajmniej na polskim rynku, w oryginale ukazało się bowiem w roku 1984, na samym początku kariery pisarza z Livingston), jest takim właśnie wakacyjnym horrorem, poprowadzonym według sprawdzonego schematu, który, choć nie wyróżnia się na tle dzieł z tego gatunku, czyta się lekko, przyjemnie i z napięciem.

Całość mojej recenzji na portalu Kostnica: https://kostnica.com.pl/zabawa-w-chowanego-jack-ketchum-patronujemy-05-07-2017-r/

Ciacho | 2017-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2017

"Nie każda zabawa dobrze się kończy"

Jack Ketchum, a właściwie Dallas William Mayr, to jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy thrillerów i horrorów, który kilkukrotnie zdobywał nagrodę Brama Stokera, czyli najbardziej prestiżową statuetkę przyznawaną twórcom literatury grozy. Jest autorem wielu opowiadań i powieści, spośród których kilka przeniesione zostało na ekrany kin. Pamiętam bardzo dobrze moje pierwsze spotkanie z tym autorem, kiedy poszukując alternatywy do Kinga sięgałem po bardzo popularnych u nas Grahama Matertona i Deana Koontza, a potem pojawił się nieznany mi dotąd Ketchum, którego sam King nazwał prawdopodobnie najbardziej przerażającym człowiekiem w Ameryce. Tak niezwykle mocna i intrygująca rekomendacja ze strony samego mistrza horroru natychmiastowo przyczyniła się do sięgnięcia przeze mnie po slasherowy horror Ketchuma, "Poza sezonem", który jest debiutem autora i zrobił na mnie spore wrażenie. Jednak jego najpopularniejsza książka "Dziewczyna z...

Ewa-Książkówka | 2017-09-30
Przeczytana: 30 września 2017

Siedzę i myślę, co powiedzieć wam o nowej książce Jacka Ketchuma – powiedzieć tak, by było zgodnie z prawdą, moimi odczuciami i by go nie przechwalać, jako jednego z moich ulubionych autorów. Ostatecznie zdecydowałam, że opowiem wam o „Zabawie w chowanego” w iście „ketchumowym” stylu, czyli bez pardonu, konkretnie i nieco boleśnie.

Nim opowiem o moich odczuciach, kilka słów o samej fabule. Mamy tu grupkę znajomych – w tym głównego bohatera, który opowiada nam rzeczoną historię. Niby już nie małoletni, niby studenci, ale dalej świetnie odnajdujący się w świecie dziecinnych zabawach. W zasadzie, krążący między tym, co typowe dla świata dziecięcego a tym, co należne dorosłym. Pewnego dnia górę bierze mroczny dzieciak skryty we wnętrzu każdego z nich – decydują się na groźną zabawę pełną strachu i niebezpieczeństw.

Nim doszłam do sedna opowieści Ketchuma, dość długo przyszło mi czekać na to, do czego przyzwyczaił on swoich czytelników – do szybko nadchodzącego epicentrum swojej...

Tomek | 2017-10-10
Przeczytana: 04 października 2017

Dla mnie na pewno jedna z lepszych powieści autora,napięcie rośnie powoli i chyba dlatego książkę chce się przeczytać jak najszybciej.

WielkiBuk | 2017-06-28
Przeczytana: czerwiec 2017

Napięcie w „Zabawie w chowanego” rośnie sobie powolutku, niespiesznie i leniwie, jak na letnie dni przystało. A przecież Jack Ketchum lubi przechodzić do sedna sprawy, pokazać, gdzie kryje się potwór, nie pozostawiając żadnych wątpliwości. Kanibale, przemoc, krew, flaki, wszelki możliwy gore… Nawet na osiedlu domków coś czai się w ciemności, nawet w tropikalnej dżungli wiemy, że pojawi się trup, nawet za zamkniętymi drzwiami rodzinnej sypialni. A tutaj lato, wakacje i pierwsza miłość! Niebezpieczna, zwodnicza, ale kto by się bał dziewczyny, która lubi żyć na krawędzi? Do tego słońce, plaża, piwo, a w takim otoczeniu nie ma się czego obawiać. Nawet miejscowy, opuszczony, uznany za nawiedzony dom traci kontury strachu. Ale nie dajmy się zwieść pozorom!

Sama traktuję „Zabawę w chowanego” jako wstęp do cyklu o kanibalach, bo to takie swoiste preludium, letni sen, sezon w pełni i lato nad morzem w Maine. Wydawać, by się mogło, że horror nigdy się tu nie wydarzy i pozostanie w pamięci...

tasiemiec | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Dziwna sprawa. Odłożyłem książkę z myślą, że ten autor nigdy już nie napisze żadnej historii. Nie był pisarzem idealnym, wydaje mi się, że trafiał do specyficznego grona odbiorców, ale ja osobiście prawie za każdym razem miałem dużo frajdy z czytania tego, co udało mu się stworzyć. I pomimo faktu, że książki Ketchuma były trochę na jedno kopyto, to będzie mi brakowało tego stylu, walenia prosto z mostu.

Co do samej książki - Ketchum pożegnał się z nami w klasycznym stylu. Jest tu przemoc, seks oraz prosta historia, nie koniecznie z happy endem. Co mnie jednak urzekło to spoób w jaki autor opsiał klimat domu, w którym nasi bohaterowie bawią się w chowanego. Super sprawa, są emocje bo opisy działają na wyobraźnie i przez całą książkę zastanawiałem się które z legend o mieszkańcach tego domu są prawdziwe.

Całość jest krótka, bo liczy zaledwie 236 stron, a czcionka jest na tyle duża, że całość dosłownie połyka się na raz, jak jajko z majonezem u ciotki na imieninach. Polecam fanom...

ultraviolence | 2017-09-05
Przeczytana: 04 września 2017

W małym, spokojnym miasteczku Dead River nic się nie dzieje. Życie mieszkańców toczy się powoli, a ludzie imają się każdego zajęcia, aby związać koniec z końcem. W wakacje nieoczekiwanie przyjeżdża tam grupa przyjaciół - Casey, Kim i Steve. Czego bogate, szalone dzieciaki szukają w Dead River? Dan Thomas, chłopak sprzedający drewno, też tego nie wie. Będąc na plaży spotyka nastolatków i dołącza do ich paczki. Wakacje nigdy jeszcze nie były tak pełne przygód, ale i straszne, niebezpieczne. Bo łamanie reguł nie kończy się dobrze, a niepotrzebne ryzyko to coś, czego powinniśmy unikać.

Jack Ketchum zaskoczył mnie ,,Zabawą w chowanego''. Po niewielkich gabarytach książki i jej okładce spodziewałam się dreszczyku od początku do końca. Byłam bardzo zdziwiona, gdy okazało się, że jest inaczej. Po pierwsze, tu nie ma odzwierciedlenia przysłowie: ,,człowiek człowiekowi wilkiem'', które znajdujemy zawsze u Ketchuma. Ta książka jest zupełnie inna od wszystkich jego powieści, które dotąd...

Zuela | 2018-03-02

Małe ,senne miasteczko,w którym wszysko jest sensacja.Dni są leniwe,wszyscy się znają i straszy dom o ponurej historii,gdzie znaleziono stado zdziczałych psó,a właściciele rozpłynęli się w powitrzu.Troje przyjezdnych i miesjcowy chłopak postanowili zabawić się w chowanego w nawiedzonym domu.....ciąg dalszy dla osób o mocnych nerwach

Amarisa | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

" „Zabawa w chowanego” choć nie niesie z sobą tak dużego ładunku emocjonalnego i poczucia grozy, co przeczytana przeze mnie prędzej „Dziewczyna z sąsiedztwa”, czy równie dobre „Jedyne dziecko”, to i tak warta jest uwagi czytelnika. Napisana lekkim piórem, bez udziwnień i zbytniego owijania w bawełnę, czyta się szybko i pozostawia czytelnika całkiem usatysfakcjonowanego z lektury. Zadowoli zarówno tych złaknionych społeczno-obyczajowych kwestii, rysu psychologicznego, jak i bardziej krwawych momentów, przy których żołądek wywrócić się może do góry nogami, jeśli nie jest się zbytnio odpornym na tego typu rzeczy. Mnie się podobało, może – jak to mówią – dupy nie urywa, ale przyjemnie spędziłam czas z tą książką. "

Pełna recenzja na moim blogu, zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/zabawa-w-chowanego-jack-ketchum/

Nie żyje Jack Ketchum

Amerykański pisarz horrorów, autor m.in. „Dziewczyny z sąsiedztwa”, zmarł w środę, 24 stycznia, w wieku 71 lat.