Demon

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
horror
malena

Jan Piołun, cierpiący na nieuleczalną chorobę chirurg z Poznania wyjeżdża w Góry Sowie do cieszącego się złą sławą schroniska na Wilczycy. Nie zdaje sobie sprawy, że jego przyjazd wywoła lawinę dramatycznych zdarzeń oraz przebudzi nadnaturalne siły. Tymczasem w okolicy dochodzi do makabrycznych zbrodni oraz tajemniczych zdarzeń. Policjant Dominik Lamberg coraz wyraźniej dostrzega paranormalny kontekst sprawy i wespół z miejscowym góralem rozpoczyna prywatne śledztwo. Czy uda się rozwikłać sekret schroniska na Wilczycy i powstrzymać zło?

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

Roman Dłużniewski | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Choć tego typu powieści to nie moja bajka, ale przyznaję, że książka jest sprawnie napisana. Co prawda akcja prowadzona jest w nieco łopatologiczny sposób, ale nudzić się przy lekturze nie można. Góry Sowie to świetne miejsce na takie historie. Legendy o ukrytych tam skarbach, o "złotym pociągu" cały czas wzbudzają zainteresowanie. I choć w powieści nie chodzi o skarby a o coś znacznie gorszego, to tereny wokół Wałbrzycha są wręcz wymarzonym tłem dla tego typu książek. Czyżbyśmy mieli polskiego Jamesa Herberta ?

ZaaQazany | 2017-10-15
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 15 października 2017

3 x Tak!
"Tak nr 1"! Czułem grozę i mrówki wędrowały po mym ciele. Jak prądem łaskotane były moje zakończenia nerwowe i ciało wstrząsane dreszczem podekscytowania, niepokoju, tajemniczości.
"Tak nr 2"! Nie wszystko co dobre, musi być długie. Wątki legend, tajemnic III Rzeszy, spisków rządzących światem, skarbców Watykanu, wynalazków Tesli nie muszą być rozwijane w nieskończoność. Można zmieścić na 300 stronach zgrabnej i spójnej logicznie powieści.
"Tak nr 3"! Kolejny plus przypadnie bohaterom książki, wszystkim! Dla mnie każdy był wyrazisty i na swoim miejscu. Mówiąc o bohaterach, mam na myśli sztuk cztery postaci, czyli Panowie P., L., S., P. :)

Mały zgrzytem były ostatnie kilka stron. Ale to tak na marginesie, by nie spojlerować i nie zniechęcać.

Polecam i... demon!

Heisenberg | 2018-08-06

Dość długi czas przymierzałem się do lektury tej książki, i zawsze coś stawało na przeszkodzie żeby to zrobić. Teraz, korzystając z uroków letniego urlopu udało mi się wreszcie przeczytać „Demona”. Słuszna to była decyzja, oj słuszna. Okazuje się że polski Autor też może napisać świetny horror, który potrafi wzbudzić w czytelniku uczucie strachu. Choć sam zamysł fabuły – nazwijmy to: opieka nad budynkiem użyteczności publicznej w ‘martwym’ sezonie przez postronną osobę – już „ktoś kiedyś gdzieś wykorzystał”, to jednak powieść Łukasza Henela jest dość oryginalna. Autor przede wszystkim wprowadził do książki niesamowity klimat – niezwykle duszny, przytłaczający, wręcz klaustrofobiczny. Doskonałym pomysłem było połączenie aspektów typowych dla horroru – upiory, wampiry, zjawiska paranormalne - z wątkiem tyczącym mrocznych czasów II Wojny Światowej; kolejny duży plus dla Autora. Szkoda troszkę że do poziomu nie dostosował się Wydawca książki, umieszczając na okładce wizerunek upiora w...

Anka | 2018-02-19
Przeczytana: 17 lutego 2018

Jak ja uwielbiam takie opowieści! <3 <3 <3

Mistrzowskie połączenie rzeczywistych bohaterów, miejsc, wydarzeń i misternie skonstruowanych epizodów z odrobiną mistycyzmu.

Spora część książki elektryzująco wciągająca po same uszy.
Noc na pewno nie przespana :D

Całość opatrzona pięknym zakończeniem, nad którym wzdycham jeszcze do dzisiaj ;)
Brawa dla Autora!

Polskie jest Piękne! I dobrze się czyta :) <3 <3 <3

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dominik Lamberg jest policjantem z komendy w Wałbrzychu. Prowadzi szczęśliwe życie rodzinne, a jego syn ma właśnie przystąpić do Pierwszej Komunii. Podczas mszy Lamberg ma przeczucie, że zdarzy się coś strasznego. Nim zdąży zareagować dochodzi do wypadków, których nie da się wytłumaczyć w sposób racjonalny.

Podczas nabożeństwa pierwszokomunijnego niezidentyfikowany napastnik uzbrojony w poniemiecki karabin maszynowy przeprowadza atak. Ofiarami są między innymi żona i syn Lamberga. Policjant widział napastnika, ale był on nieludzko silny i nawet tak dobrze wyszkolony funkcjonariusz nie miał z nim szans. Podczas dochodzenia nie chce ujawnić on pewnych faktów. Napastnik był bowiem... częściowo przezroczysty i ubrany w mundur oficera SS. O takich sprawach raczej nie należy mówić, zwłaszcza, kiedy nie chce się być wyłączonym z dochodzenia.

W tym samym czasie chory na nieuleczalną chorobę genetyczną poznański chirurg Jan Piołun postanawia się przekwalifikować na stróża opuszczonego...

kason83 | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

Nie pamiętam, kiedy ostatni raz tak często cierpła mi skóra; byłem dotychczas przekonany, że słowem pisanym nie da się straszyć w podobnym stopniu, co obrazem i dźwiękiem. Nie udawało się to w moim przypadku „królowi horrorów” Stephenowi Kingowi, czemu zatem miałoby się udać mniej doświadczonemu rodakowi? Prawdopodobnie żaden z „potworów” zamieszkujących jego książkę nie poszerzy ich uniwersum, ale sposób w jaki o nich pisze może sprawić, że podobnie jak ja obwołacie go mistrzem klimatu grozy.
***************************************************************************
EDIT: przeczytałem następnie jego horrorowy debiut pt. "On". Nieco infantylny, stojący erudycyjnie kilka stopni niżej, z nielogicznie zachowującym się bohaterem przywodzi na myśl telewizyjne horrory klasy B; jedynie niektóre opisy przypominają obecne pisarstwo autora. Pokazuje to, mam nadzieję, jak dojrzał twórczo na przestrzeni tych paru lat i kim ma szansę stać się w przyszłości, czego mu szczerze życzę....

Meggie | 2017-10-01

Na świecie występuje wiele zjawisk trudnych do wyjaśnienia, krąży sporo różnych legend. Mówi się, że w każdej może tkwić ziarno prawdy. Część starych, niepokojących opowieści dotyczy Gór Sowich, a jedna z nich schroniska na Wilczycy. Miejsca mrocznego, zagadkowego, wzbudzającego strach okolicznych mieszkańców. Chirurg Jan Piołun przyjeżdża na Wilczycę nieświadomy historii na temat tych terenów. Podróż ta ma być dla niego ucieczką od szarej, smutnej rzeczywistości, w której choroba wyniszcza jego organizm. Jego przyjazd jest niczym iskra wywołująca pożar. Coś się zaczyna zmieniać, czuć rozprzestrzeniające się zło, dochodzi do zbrodni. Czy w starych opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie ukryte jest ziarno prawdy? Co skrywa mrok okrywający niczym mgła Wilczycę?

Łukasz Henel – pisarz, w którego dorobku literackim znajdują się książki „Szkarłatny blask”, „On” oraz „Podziemne miasto”. Przyciągają go tajemnice, legendy i zjawiska paranormalne, co można odczuć w jego...

Wkp | 2017-06-13

NADPRZYRODZONE MOCE, NAZIŚCI I TAJEMNICE SCHRONISKA

Najnowsza powieść Łukasza Henela utrzymana jest w podobnych klimatach, co jego znakomite „Podziemne miasto”. I chociaż akurat temu tytułowi nie dorównuje, warto jest poznać „Demona”, bo to solidny horror, osadzony w rodzimych realiach i mocno wykorzystujący sprawdzone schematy mrożących krew w żyłach legend. Przy okazji także nieźle napisany i nieudający, że jest czymś więcej, niż tylko rozrywką.

Całość mojej recenzji a portalu Kostnica: https://kostnica.com.pl/demon-lukasz-henel/

Katarzyna | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Jestem zafascynowana tą książką. A dziwi to chyba najbardziej mnie samą. Z reguły omijam szerokim łukiem pozycje opatrzone nazwą gatunkową: horror. Nie ze strachu, lecz z pojawiającego się niemal przy każdej próbie wtargnięcia w ten temat poczucia zażenowania, zniechęcenia czy wręcz zakłopotania jego śmiesznością. Ale tutaj zostałam zaskoczona.

Owszem, początek zapowiadał się niezwykle rutynowo. Pan Henel rozpoczął bowiem szaleństwem wyobraźni, podczas którego zaopatrzył mnie z dziecię biało ubrane sunące po lesie, wampirzycę sięgająca ku bohaterowi pazurami i rozsiewającą cmentarne zapachy, a nawet w nieśmiertelnego, nieco przezroczystego, żądnego mordu esesmana siejącego postrach, dokonującego "rzezi niewiniątek" i tym podobnych makabrycznych czynów. I kiedy wydawało mi się, że w rekordowo szybkim czasie osiągnę stan zniechęcenia, Łukasz Henel zaczął do mnie pisać ludzkim językiem, ba, językiem niezwykle utalentowanego literata.

Dwóch bohaterów, dwa splecione ze sobą życiorysy...

McRap1972 | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Świetna powieść Łukasza Henela. Moim zdaniem najlepsza w jego dorobku. Jak zwykle udało się stworzyć autorowi niesamowity klimat. Właśnie to jest siłą jego twórczości. Do tego bogata fabuła w tej niepozornej i niezbyt długiej książeczce. Czegóż tu nie ma: zamach w kościele, SS, Ahnenerbe, tajmenicze eksperymenty sprzed lat, Nikola Tesla, wampiry i demony! Czy można to połączyć w logiczną całość? Autorowi udało się to bardzo dobrze. Książka wciąga od samego początku. Po prologu robi się jeszcze bardziej ciekawie. Dosłownie nie można oderwać się od czytania aż do zakończenia.

Zdecydowanie polecam.