Nowy dom na Wyrębach

Wydawnictwo: Videograf SA
horror

Minęło kilka miesięcy od dnia, w którym Hubert Kosmala po raz ostatni odwiedził Wyręby, jednak wydarzenia, które miały tam miejsce na początku 1996 roku, zaczynają coraz mocniej odbijać się na jego życiu prywatnym i zawodowym. W pewnym momencie uświadamia sobie, że ucieczka od opuszczonego domu i związanych z nim wyrzutów sumienia to droga donikąd, wyjeżdża więc na jakiś czas do Wyrębów, aby zmierzyć się z własnymi demonami i odzyskać spokój ducha. Martwa cisza zalegająca nad tym miejscem jest trudna do zniesienia, a poczucie zagrożenia z dnia na dzień staje się coraz bardziej dojmujące. Czy wszystko zmieni się na lepsze wraz z przybyciem do Wyrębów nowych mieszkańców? A może to właśnie ich obecność sprawi, że Hubert uwierzy we wszystko, co Marek Leśniewski opisał w swoim pamiętniku…?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

LelandLester | 2017-06-13

[Przedpremierowa recenzja]

„Odetchnął głęboko upalnym powietrzem wczesnego sierpniowego popołudnia i postanowił, że raz na zawsze musi przeciąć nić szaleństwa, która ostatnimi czasy nie pozwalała mu swobodnie oddychać.”

Stefan Darda powraca z nową powieścią grozy, która fabularnie mocno nawiązuje do debiutu pisarza („Domu na wyrębach”) z 2008r. W ciągu minionych 9 lat autor wydał wiele pozycji na czele z bardzo dobrym cyklem „Czarny Wygon”, w jego dorobku pojawił się także zbiór opowiadań, a nawet thriller pt. „Zabij mnie tato”, jako próba sprawdzenia się w innym gatunku. Jednak a propos najnowszego tytułu nie sposób nie odnieść się do pierwszej książki pisarza, a także naturalne wydają się być wszelkie porównania „Domu na wyrębach” z „Nowym domem na wyrębach”.

W przypadku tej książki wskazana jest znajomość dzieła z 2008 r. Nie chodzi tu tylko o zbieżność tytułów, ale przede wszystkim o umiejscowienie akcji, występujących w obu pozycjach bohaterów oraz przeplatające się wątki...

micza83 | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Tak się akurat złożyło, że nie miałem przerwy w czytaniu pomiędzy pierwszą a drugą częścią, co uważam za wilki plus. Książka utrzymana w klimacie pierwszej części z fajnym pomysłem kontynuacji. Ostatnie słowa to "Koniec części pierwszej" więc tylko szkoda, że będzie trzeba długo czekać na następną część.

RosaCzyta | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Najnowsza powieść Stefana Dardy zaczyna się dokładnie w punkcie, w którym zakończyła się pierwsza część tej historii. Sprawa ze strzygą wydawała się zakończona, ale czy na pewno?

Z wielką przyjemnością wróciłam do Wyrębów. Piękna, odosobniona okolica, w której sama bliskość natury, tak dzikiej i nieokiełznanej, budzi niepokój. Stary poniemiecki cmentarz i ciemny, stary las. Klimat jest niepowtarzalny i stanowi idealne tło dla toczących się wydarzeń. Autor świetnie manipuluje naszą wyobraźnią. Nawet, gdy nic wielkiego, tak naprawdę, się nie dzieje, to czytelnik oczekuje wyskakujących potworów i zjaw zza każdego drzewa, winkla. Wspominałam już nie raz, że Darda to gawędziarz i ma niezwykły dar do prowadzenia historii w sposób wciągający, włączając czytelnika w powieść.

Głównym bohaterem "Nowego domu na Wyrębach" staje się Hubert, przyjaciel Marka Leśniewskiego. Marek przekazał mu swój dom w Wyrębach. Hubert to bohater bardzo sceptycznie nastawiony do nadprzyrodzonych zdarzeń i...

darekp | 2017-06-16

Nie ukrywam, iż "Nowy dom na wyrębach" to książka, na którą czekałem z niecierpliwością. Autor, podobnie jak w cyklu "Czarny Wygon", niezwykle barwnie ukazuje Lubelszczyznę jako miejsce tajemnicze; przestrzeń, w której świat realny „miesza się” ze światem fantastycznym. W powieści Dardy kluczową rolę odgrywa natura. Werystyczne opisy przyrody ukazują malowniczość i unikatowość tego regionu. Pisarz postrzega ją polisensorycznie, zwracając uwagę na ulotne, niepowtarzalne momenty wynikające z rocznego cyklu wegetatywnego. Świat przyrody w utworach Dardy nasuwa skojarzenia z poetyką utworów romantycznych, w których natura okazywała się żywiołem niezwykle groźnym, zagrażającym ludzkiej egzystencji. Istotnym motywem obecnym w twórczości autora jest melancholia; bohaterowie wielokrotnie rozmyślają o własnym życiu, próbują pogodzić się z nieuchronnie mijającym czasem ich biologicznej egzystencji.
Czytelnicy-entuzjaści "Domu na wyrębach" będą zachwyceni kolejną częścią z wielu...

willc | 2017-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Ustawiłam tej książce bardzo, bardzo wysoką poprzeczkę … i dała sobie radę. Książka mi się spodobała. Spodobała i to bardzo. „Łyknęłam” ją w dwa wieczory. Czekałam na powrót do Wyrębów od 2009 roku kiedy to przeczytałam pierwszą część i uroiłam sobie w swojej dziwnej głowie, że będzie kiedyś kolejna część. Jak zwykle Darda zostawił na końcu prawdziwą bombę i pytanie „kim do cholery jest Pan M...?”. A mi pozostaje nadal czekać, oby już nie 8 lat.

satyr77 | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Powrót na Wyręby bez niespodzianek. Świetna powieść grozy która trzeba przeczytać.

_InoJa_ | 2017-06-16

Przeczytane w dwa wieczory.
Miałam obawy, czy aby przypadkiem nie będzie to odgrzewany na siłę kotlet, ale na szczęście autor stworzył wspaniałą historię. Widać też spory postęp, jaki Darda wykonał przez ostatnie lata. Nic tylko narzekać, że książka jest taka krótka. ;)

KochamLitery | 2017-06-20
Ewa Geris | 2017-06-20
justyna930 | 2017-06-17
Patronaty tygodnia

Wykwintna proza o Patricku Melrose i jego relacji z despotycznym ojcem, historia psychopatycznego Ogrodnika i jego kolekcji motyli oraz – to tylko niektóre z książek, które w najbliższych dniach ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!