Oblicza grozy

Okładka książki Oblicza grozy Sylwia Błach, Robert Cichowlas, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Łukasz Henel, Karolina Kaczkowska, Dawid Kain, Krzysztof Maciejewski, Graham Masterton, Paweł Mateja, Piotr Mirski, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekiełko, Łukasz Radecki, Jacek M. Rostocki, Tomasz Siwiec, Michał Stonawski, Paweł Waśkiewicz
Okładka książki Oblicza grozy
Sylwia BłachRobert Cichowlas Wydawnictwo: Replika horror
horror
Replika
2014-10-08
2014-10-08
horror antologia opowiadania

Okładka książki Widok Z Wysokiego Zamku Leszek Błaszkiewicz, Krzysztof T. Dąbrowski, Piotr Nikolski, Artur Panek, Marek Sokólski, Bohdan Waszkiewicz
Widok Z Wysoki... Leszek Błaszkiewicz...
Cukierek albo ... Alexandra Claire, S...
Okładka książki BezKres Krzysztof T. Dąbrowski, Karina Frankowska, Krzysztof Graboń, Adam Gabriel Grzelązka, Hanna Kobus, Katarzyna Koziorowska, Agnieszka Kuchnia - Wołosiewicz, Katarzyna Lewandowska, Janina Żaneta Mikulska, Wiesław Janusz Mikulski, Anna Obara-Pawłowska, Krzysztof Rębowski, Iza Smolarek, Zdzisław Szymański, Maksymilian Tchoń, Dariusz Paweł Trybuła, Krzysztof Woźniak, Anna Wrocławska, Tadeusz Zawadowski, praca zbiorowa
BezKres Krzysztof T. Dąbrow...

Okładka książki 17 szram Ramsey Campbell, Mort Castle, Robert Cichowlas, Michał Gacek, Washington Irving, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Krzysztof Maciejewski, Graham Masterton, Carlton Mellick III, Joseph Nassise, Łukasz Radecki, Jacek M. Rostocki, Paweł Waśkiewicz, F. Paul Wilson, Robert Ziębiński, Aleksandra Zielińska
17 szram Ramsey Campbell, Mo...
Okładka książki Pokłosie. Antologia opowiadań w hołdzie Stephenowi Kingowi Kacper Kotulak, Paulina J. Król, Jarosław Turowski, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla
Pokłosie. Anto... Kacper Kotulak, Pau...
Okładka książki 15 blizn Ramsey Campbell, Mort Castle, Robert Cichowlas, Stefan Darda, Joe Hill, Dawid Kain, Jack Ketchum, Kazimierz Kyrcz jr, Edward Lee, Graham Masterton, Paweł Paliński, Jacek M. Rostocki, Łukasz Śmigiel, F. Paul Wilson, Aleksandra Zielińska
15 blizn Ramsey Campbell, Mo...
Okładka książki Panowie Salem B.K. Evenson, Rob Zombie
Panowie Salem B.K. Evenson, Rob Z...

Strach ma polskie oczy

Mam mieszane odczucia co do tej książki. Niby fajna, a jednak brakowało tego czegoś. Była duża rozbieżność między opowiadaniami. Taka przeciętna książka, niekoniecznie polecam.

Kilkunastu autorów polskich o poziomie bardzo zróżnicowanym, ale ogólnie nie najwyższym. Do tego znakomite opowiadanie Grahama Mastertona o Wendigo. Zaletą zbiorku może być różnorodność i… chyba niewiele więcej.

O kopulacji z coraz bardziej gnijącymi zwłokami, o wsiowych zabobonach na temat bocianów, o potworze z Himalajów, o miłości księdza, o konsekwencjach zastraszania żony, o dinozaurach, które głupi ludzie znowu sklonowali (Park jurajski?),o gadającym kocie i takie tam dyrdymałki. Przeczytać można, ale… nie trzeba.

Konglomerat różnego autoramentu popełnił w większości krótkie nowelki w stylu noir macabre. Masterton pojawił się tam chyba przypadkiem, gdyż jego powiastka "Noc Vendigo" wyrasta ponad poziom reszty dzieł polskich autorów. W mojej pamięci jednak pozostaną opowiadania "Dom na końcu drogi" oraz "Klatka". Niestety, poza tymi trzema nowelkami reszta jest zdecydowanie nie warta uwagi.

Przegląd polskich opowiadań grozy z jednym rodzynkiem Grahamem Mastertonem. Jedne super, inne średnie, jeszcze inne słabe jak to w zbiorze opowiadań. Ogólnie ocena pozytywna, warto przeczytać bo książki grozy polskich autorów to nadal rzadkość.

"Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz co ci się trafi".
Ten słynny cytat z filmu "Forrest Gump" można śmiało użyć do większości antologii, ponieważ poziom w nich jest zwykle mocno zróżnicowany. W tym wypadku oczywiście też tak było - sam spodziewałem się trufli w belgijskiej czekoladzie, a otrzymałem "Merci". Co prawda to nadal dobre czekoladki, ale do wykwintnych produktów najlepszych czekoladników trochę im zabrakło...

"Oblicza grozy" to wydany pod koniec 2014 roku zbiór krótkich historii z dreszczykiem. Co warte podkreślenia, poza gościnnym opowiadaniem Grahama Mastertona, to zbiór MADE IN POLAND. Generalnie różnorodność utworów jest duża - mamy duchy, zombie, wendigo, a nawet nekrofilię i dinozaury (!). Tak jak napisałem na wstępie - są naprawdę świetne historie, ale kilka jest nieco zbyt średnich, nijakich i "urwanych" w kulminacyjnym momencie.
Żeby nie zrażać potencjalnych czytelników, wymienię tylko 5 najlepszych w moim odczuciu, delikatnie nakreślając temat owych opowieści.

* "HUDA" Jacka Rostockiego - opowieść o legendarnej zjawie i spotkaniu z nią, które może dla nas skończyć się tragicznie, bądź...niekoniecznie. Zachęcające jest to, że gros akcji dzieje się w Himalajach!

* "ROZUMIESZ. SKARBEŃKU" Tomasza Siwca - poniżana i zastraszana żona może zadecydować o życiu swojego męża-oprawcy. Krótka, acz mocna historyjka.

* PRZEWOŹNICY" Pawła Waśkiewicza - dziennikarz udaje się do ekscentrycznego malarza, który raczy go historią o pewnym powszechnie znanym symbolu polskiej wsi, każdemu z nas kojarzonego raczej pozytywnie. W tym wypadku raczej nie jest dobrym omenem... Trochę namieszałem? Nie szkodzi! Warto przeczytać, choćby dla zaspokojenia własnej ciekawości.

* "MIŁOŚĆ ZAKLĘTA W KAMIENIU" Łukasza Henela - Czy miłość księdza do kobiety może przynieść coś dobrego? Ano niekoniecznie... Krótka, mocna ghost-story.

* "ARMIA OCALENIA" Roberta Cichowlasa - najdłuższe i zdecydowanie jedno z najdziwniejszych opowiadań tegoż zbioru. Zdradzę tylko, że mamy tu trochę z "Parku Jurajskiego" oraz trochę z "Muchy" i "Archiwum X". Co mogło z tego wyjść? Przekonajcie się sami.

Podsumowowanie: Nie jest to najlepszy zbiór jaki przeczytałem, pewnie większość utworów za niedługi czas wyleci mi z głowy, ale kilka z nich zapewne w jakimś stopniu zostanie w mej pamięci. "Oblicza grozy" czyta się sprawnie i szybko, więc w obliczu obecnie panującej sytuacji to dobry substytut TV czy gier.
Wystarczy tylko przygotować sobie gorącą herbatę, trochę światła (sugeruję czytanie wieczorem) i ciepły pled do przykrycia :)

"Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz co ci się trafi".

Fatalne opowiadania, każde jedno bez wyjątku. Nie da się tego czytać. Bez gwiazdek.

Zdecydowanie najgorszy zbiór Repliki. Nie ujęły mnie opowiadania w nim zawarte - wyjątek tutaj stanowi ,,Huda'' (J.M Rostocki),,,Miłość zaklęta w kamieniu'' (Ł. Henel) oraz ,,Zombie Love'' (K.Kaczkowska). Jedynie te trzy historie przetrwały w mojej pamięci, pomimo upływu wielu miesięcy od czasu sięgnięcia po ten zbiór.

5,5/10

5,5/10

Może od razu przystępie do omawiania opowiadań :
Huda
Cóż,dobre.Ale,raczej nie miałem dreszczy.
Vade-Mecum
Bardzo dobre,Sumerowie.Ich Bogowie i magia.Świetne.
Szkło
Armia Ocalenia.
Mistrz napisał !!!!!!!!!!!
Dom Na Końcu Drogi
Bardzo dobre,super.
Jak Szelest Liści W Jesienną Noc.
Dobre,bez rewelacji.
Przewoźnicy.
Bardzo dobre.
Rozumiesz,Skarbeńku /
Mistrzowskie.
Nieczas.
Takie,ciut z humorem.Ale fajne.
Miłość zaklęta w kamieniu.
Super,fajne to było.
Twoje Martwe Skronie.
Rewelacyjne.
Klatka.
Takie sobie
ŻyczeNie
Fajne,troszkę śmieszne.
Adam I Ewa
Dobre,na początek.Ale potem już takie sobie,
Noc Wendigo.
Wybitne.

Może od razu przystępie do omawiania opowiadań :
Huda
Cóż,dobre.Ale,raczej nie miałem dreszczy.
Vade-Mecum
Bardzo dobre,Sumerowie.Ich Bogowie i magia.Świetne.
Szkło
Zombie Love.
No,super.Fantastycznie.
Armia Ocalenia.
Mistrz napisał...

Jedne opowiadania ciekawe, inne męczące, jak to zwykle bywa w tego rodzaju publikacjach. Ocena uśredniona.

• Horror
  • Domowa biblioteczka
  • 2015
  • Zbiory opowiadań
  • Przeczytane 2020

Dodaj cytat z książki Oblicza grozy