Opowieść podręcznej

Okładka książki Opowieść podręcznej
Margaret Atwood Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Opowieść podręcznej (tom 1) literatura piękna
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Opowieść podręcznej (tom 1)
Tytuł oryginału:
The Handmaid's Tale
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2017-04-28
Data 1. wyd. pol.:
2017-04-28
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380321717
Tłumacz:
Zofia Uhrynowska-Hanasz
Tagi:
Zofia Uhrynowska-Hanasz antyutopia fanatyzm religijny kobieta literatura kanadyjska manipulacja niewolnictwo przemoc reżim strach terror
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Nasz stary, wspaniały świat



1956 14 299

Oceny

Opinia

avatar
1273
153

Na półkach: , ,

„A doszło do tego kiedy zawiesili konstytucję. Powiedzieli, że to czasowe. Nawet nie było żadnych demonstracji. Ludzie siedzieli po domach i gapili się w telewizory, czekali na jakieś wskazówki. Nie było nawet żadnego konkretnego wroga, przeciw któremu można by się obrócić.”

Brzmi znajomo? Przerażająco? A zostało napisane w 1985 roku jako powieść antyutopijna.
W Stanach Zjednoczonych, w których gwałtownie spadła liczba urodzeń, do władzy dochodzą ultra ortodoksyjni fanatycy likwidując wszystkich swoich przeciwników i odbierając wszelkie prawa kobietom. Ludzie, którzy Pismo Święte zaczęli traktować jako wartość nadrzędną, przemianowali Stany Zjednoczone na Republikę Gileadzką, w której panuje podział kastowy. Na najwyższym szczeblu znajdują się rządzący Republiką komendanci i ich żony, następnie żołnierze, „ciotki”, Marty oraz podręczne, znajdujące się na najniższym szczeblu hierarchii.
Kobiety zdolne do rodzenia dzieci czyli podręczne, zostały przydzielone do domów komendantów i ich niepłodnych żon. Jedynym ich zadaniem jest urodzenie dziecka. Tam co miesiąc podręczne są gwałcone przez komendantów w asyście żon, a gdy dziecko się urodzi, trafiają do kolejnych domów komendantów.
Freda, która jeszcze do niedawna nie nazywała się Freda, imię to otrzymała od imienia komendanta domu, w którym aktualnie przebywała, wieczorami opowiada nam swoją historię, tę którą pamięta sprzed powstania Republiki, gdzie była ambitną kobietą, robiącą karierę, miała męża i dziecko.
Z jej opowieści dowiadujemy się, że wszystko zmieniło się w ciągu jednego dnia, gdy wszyscy zostali zwolnieni z pracy. Odebrano zarówno jej jak i innym kobietom możliwość korzystania z kont bankowych, zostały pozbawione wszystkiego co posiadały, bo kobiety od tej pory nie miały praw do niczego. Ani do nauki, ani do samodzielnego wyjścia z domu, ani do pracy. Żony miały po prostu być, Marty służyć żonom, „ciotki” przyuczać podręczne, a podręczne rodzić dzieci.
Gdyby podręcznej nie udało się zajść w ciążę, czekała ją praca w Kolonii będąca jednocześnie wyrokiem śmierci lub publiczna egzekucja, bo te były na porządku dziennym i jak w średniowieczu przyciągały tłumy gawiedzi.
W ciągu dnia Freda nie ma prawa ani myśleć o przeszłości, ani o niej opowiadać, ale przede wszystkim nie może tego robić, żeby po prostu nie zwariować. Jej uwaga jest skupiona na przetrwaniu.
Niewiele dowiadujemy się o hierarchii mężczyzn i tego czym się zajmują, gdyż Freda nie ma z nimi żadnego kontaktu.
Czy sami twórcy Republiki Gileadzkiej byli szczęśliwi w „raju” jaki stworzyli? Nie, bo prawa które ustanowili odwróciły się również przeciwko nim.
W świetle tego co obecnie dzieje się w Polsce, w jak brutalny i błyskawiczny sposób odbiera się kobietom prawa stawiając ponad ustanowione prawo, Pismo Święte, „Powieść Podręcznej” to lektura obowiązkowa, gdyż naprawdę niewiele trzeba, żeby nasz kraj również został przemianowany na Republikę Gileadzka.

„A doszło do tego kiedy zawiesili konstytucję. Powiedzieli, że to czasowe. Nawet nie było żadnych demonstracji. Ludzie siedzieli po domach i gapili się w telewizory, czekali na jakieś wskazówki. Nie było nawet żadnego konkretnego wroga, przeciw któremu można by się obrócić.”

Brzmi znajomo? Przerażająco? A zostało napisane w 1985 roku jako powieść antyutopijna.
W Stanach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    16 286
  • Chcę przeczytać
    10 698
  • Posiadam
    2 871
  • Teraz czytam
    501
  • Ulubione
    428
  • 2018
    411
  • 2021
    242
  • 2019
    236
  • 2020
    168
  • 2020
    168

Cytaty

Więcej
Margaret Atwood Opowieść podręcznej Zobacz więcej
Margaret Atwood Opowieść podręcznej Zobacz więcej
Margaret Atwood Opowieść podręcznej Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także