Opowieść podręcznej

- Kategoria:
- literatura piękna
- Cykl:
- Opowieść podręcznej (tom 1)
- Tytuł oryginału:
- The Handmaid's Tale
- Wydawnictwo:
- Wielka Litera
- Data wydania:
- 2017-04-28
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-04-28
- Liczba stron:
- 368
- Czas czytania
- 6 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380321717
- Tłumacz:
- Zofia Uhrynowska-Hanasz
- Tagi:
- Zofia Uhrynowska-Hanasz antyutopia fanatyzm religijny kobieta literatura kanadyjska manipulacja niewolnictwo przemoc reżim strach terror
- Inne
Wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet. Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem.
Freda jest Podręczną w Republice Gilead. Może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo Podręcznym już nie wolno czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość.
Ale Freda pamięta jeszcze, choć wydaje się to nierealne, że kiedyś miała kochającego męża, wychowywali córeczkę, miała pracę, własne pieniądze i mogła mówić. Ale tego świata już nie ma…
Na podstawie powieści powstał znakomity serial pod tym samym tytułem.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Nasz stary, wspaniały świat
Spore zamieszanie, które spowodowała tegoroczna premiera serialu opartego na „Opowieści podręcznej” może czytelników niezainteresowanych prozą Margaret Atwood czy literaturą północnoamerykańską w ogóle wprowadzać w błąd. Wydaje się, że skoro pojawiła się tak aktualna adaptacja powieści, to sama książka też nie może być szczególnie stara. Tymczasem od jej wydania minęło sporo czasu – na dowód tej tezy przytoczę fakt, że „Opowieść podręcznej” jest laureatką pierwszej Nagrody im. Arthura C. Clarke'a, która na przestrzeni lat stała się jednym z najważniejszych światowych wyróżnień dla prozy fantastycznej, a przyznawana była tak klasycznym tekstom jak choćby „Dworzec Perdido” Chiny Miéville'a czy „Głupcy” Pat Cadigan, nominowane do niej były natomiast „Hyperion” Dana Simmonsa, „Diamentowy wiek” Neala Stephensona czy „Samotnie” Johna Crowleya. Niestety, choć minęły ponad trzy dekady, „Opowieść podręcznej” z całą pewnością nie jest fantastyką, a myszką nie trąci ani trochę.
Zaraz, zaraz, przecież to, że powieść pozostaje aktualna powinno być najlepszą zachętą do lektury, prawda? Oczywiście; problem w tym, iż temat książki w drugim dziesięcioleciu XXI wieku powinien być już historią – niestety, przemoc wobec kobiet i łamanie ich praw pozostaje codziennością, a zeszłoroczny Czarny Protest jasno świadczy o kolejnym kryzysie. Margaret Atwood w znacznej większości swoich tekstów przejawia wyjątkowo mocne zaangażowanie społeczne, szczególną uwagę poświęcając ekologii i feminizmowi, ale wizji świata tak zepsutego, tak zdegenerowanego i tak mrocznego dla kobiet jak w „Opowieści podręcznej” nie pokazała nigdzie indziej.
Co w powieści najśmieszniejsze – o ile, oczywiście, ktoś zdoła wycisnąć z siebie uśmiech przez łzy – do tragedii doprowadzili ci, którzy najgłośniej krzyczeli o konieczności ochrony poszkodowanych. Nasilające się problemy społeczne wraz z kryzysem ekologicznym sprawiły, iż władzę w USA przejęli ekstremiści. Z ustami pełnymi populistycznych haseł ochoczo rzucili się do normowania codzienności, a w efekcie ich radosnej twórczości powstał opresyjny system, w którym każda kobieta musi pełnić ściśle przypisaną jej rolę. Nieliczne, najszczęśliwsze, zostają Żonami, inne – służbą domową. Niektóre jednak nie mają nawet tyle szczęścia. Stają się podręcznymi, seksualnymi niewolnicami, których jedynym zadaniem jest rodzenie zdrowych dzieci.
Brzmi to strasznie, ale szczególną cechą „Opowieści podręcznej” jest jej spokojny, wyważony ton: Atwood bardzo rzadko sięga po brutalne sceny, nawet na chwilę nie staje się wulgarna. Obraz przemocy z jej powieści porusza szczególnie, bo przypomina o tym, że nie zawsze łączy się ona z krwią czy nawet osobistym kontaktem napastnika i ofiary – może być także częścią systemu, którego choroba nie tylko paczy ludzkie podzespoły, ale krzywi ich moralną perspektywę na tyle, że nie widzą w swoim postępowaniu nic złego. Zło tymczasem okazuje się rozproszone, ale wszechobecne: niszczona dzień po dniu kobieta nie ma gdzie szukać pomocy, a swoją sytuację poprawić może – hipotetycznie – jedynie poprzez odrzucenie ostatnich ideałów, które pozwalają jej wierzyć w to, iż w ogóle jest człowiekiem.
„Opowieść podręcznej” to straszna historia, choć nie ma w niej za grosz horroru. Premiera serialu oraz reedycja powieści są wydarzeniami wyjątkowo ważnymi w kontekście problemów z prawami człowieka, z jakimi boryka się zarówno nasz kraj, jak i cała Europa. Mam nadzieję, że twórczość Margaret Atwood nie okaże się głosem wołającego na puszczy.
Bartosz Szczyżański
Oceny
Książka na półkach
- 15 932
- 10 573
- 2 830
- 499
- 424
- 412
- 241
- 236
- 168
- 166
OPINIE i DYSKUSJE
Myślę, że historia przedstawiona w tej książce to opowieść o zniewoleniu wszystkich ludzi w przedstawionym świecie. Przejmująca, szokująca i dająca do myślenia.
Myślę, że historia przedstawiona w tej książce to opowieść o zniewoleniu wszystkich ludzi w przedstawionym świecie. Przejmująca, szokująca i dająca do myślenia.
Pokaż mimo toŚwietna książka. Przeczytałem ją znając już główne założenia przedstawionego świata po obejrzeniu serialu, ale cały czas czytało się ją bardzo dobrze. Margaret Atwood posługuje się bardzo dobrym językiem, który angażuje i brzmi w sposób naturalny.
Oczywiście największą zaletą tej książki jest dystopijny, przerażający świat, którego początki przedstawione w książce można w jakiś sposób odnieść do naszych współczesnych czasów. Fanatyzm religijny, próba kontroli społeczeństwa oraz narzucenia innym reguł, które niektórzy uważają za najważniejsze pojawiają się w historii cywilizacji od zawsze. Wizja Atwood dopuszcza zwycięstwo skrajnego spojrzenia na świat. Co więcej przedstawia w powieści postacie, które wierzą, że jest to lepsze społeczeństwo, przedstawiając jego plusy. Sprawia to, że w wielu miejscach należy się zatrzymać i zastanowić - nie wszystkie argumenty i kontrargumenty są tutaj podane na tacy.
Muszę też pochwalić bardzo dobry epilog. Był zaskakujący, ale bardzo satysfakcjonujący.
Polecam tę książkę, ale należy się nastawić na dość wymagającą i zdecydowanie smutną lekturę.
Świetna książka. Przeczytałem ją znając już główne założenia przedstawionego świata po obejrzeniu serialu, ale cały czas czytało się ją bardzo dobrze. Margaret Atwood posługuje się bardzo dobrym językiem, który angażuje i brzmi w sposób naturalny.
więcej Pokaż mimo toOczywiście największą zaletą tej książki jest dystopijny, przerażający świat, którego początki przedstawione w książce można w...
Kiedy cały świat ogląda jakiś serial na Netfliksie ja zawsze jestem poza tym. (Ok, z wyjątkiem The Crown 😅) Dzieje się tak głównie dlatego, że hołduję zasadzie 'najpierw książka, potem film/serial'. Nie inaczej jest w przypadku 'Opowieści podręcznej', nawet wpisałam ją sobie w zeszłym roku na listę 12 książek, które przeczytam w 2023 ze swojej biblioteczki, żeby móc wreszcie obejrzeć serial.
Książkę przesłuchałam i mam mieszane uczucia. Cały pomysł jest bardzo ciekawy, historia przerażająco prawdopodobna ale wykonanie jakieś takie koślawe. Być może jest to wina mieszania teraźniejszości z przeszłością w myślach narratorki? Nie wiem, coś mi tu nie grało. Dlatego chętnie sprawdzę - gdy znajdę czas na seans - jak to wyszło w serialu, bo wydaje mi się, że po raz pierwszy to serial może być lepszy od książki.
Kiedy cały świat ogląda jakiś serial na Netfliksie ja zawsze jestem poza tym. (Ok, z wyjątkiem The Crown 😅) Dzieje się tak głównie dlatego, że hołduję zasadzie 'najpierw książka, potem film/serial'. Nie inaczej jest w przypadku 'Opowieści podręcznej', nawet wpisałam ją sobie w zeszłym roku na listę 12 książek, które przeczytam w 2023 ze swojej biblioteczki, żeby móc...
więcej Pokaż mimo toJuż po stu stronach wiedziałam, że to świetna książka. Uwielbiam sam styl pisania Atwood. Poruszyła mnie ta powieść również ze względu na to, że wydaje mi się przerażająco aktualna. Jak niewiele trzeba, żeby stworzyć taką rzeczywistość, a jak wiele, żeby ją zmienić i o niej zapomnieć. Myślę, że każdy powinien przeczytać tę książkę, a szczególnie kobiety. „Testamenty” są genialną kontynuacją i dopełniają tę historię. Bardzo, bardzo, bardzo polecam!
Już po stu stronach wiedziałam, że to świetna książka. Uwielbiam sam styl pisania Atwood. Poruszyła mnie ta powieść również ze względu na to, że wydaje mi się przerażająco aktualna. Jak niewiele trzeba, żeby stworzyć taką rzeczywistość, a jak wiele, żeby ją zmienić i o niej zapomnieć. Myślę, że każdy powinien przeczytać tę książkę, a szczególnie kobiety. „Testamenty” są...
więcej Pokaż mimo toKsiążka opowiada historię kobiety, która samą siebie określa imieniem Freda. Żyje ona w totalitarnym społeczeństwie nazwanym Republiką Gilead i jest jedną z kobiet nazywanych "podręcznymi".
Społeczeństwo to lokalizuje się w bliżej nieznanej przyszłości i powstało po rewolucji, a oparte jest na skrajnym fundamentalizmie religijnym. Kobiety są w nim poddane ścisłej kontroli, a ich prawa i wolności są drastycznie ograniczone. Kobieta nie może niczego posiadać, a wszystkie jej prawa i obowiązki określone są przez Biblię.
Tytułowe podręczne wykorzystywane są jako służące s€ksualne dla wysoko postawionych członków społeczeństwa, którzy nie są w stanie mieć potomstwa. Ubrane w czerwone habity i białe skrzydła osłaniające ich twarze, starają się być niewidoczne dla reszty, a jednocześnie zdają sobie sprawę z faktu, że przez wszystkich są obserwowane. Freda jest jedną z wielu kobiet, które zostały odebrane swoim rodzinom i zmuszone do pracy jako podręczne. Jej zadaniem jest służyć Komendantowi i jego żonie, a także spróbować dać im potomstwo.
"Opowieść podręcznej" przedstawia życie Fredy jej codzienne rozterki, doświadczenia, lęki i walkę o przetrwanie w opresyjnym reżimie, gdzie łatwo jest pokazowo stracić życie za zachowania, które w przedrewolucyjnym społeczeństwie były w zupełności normalne. Czytałam tę książkę z przerażeniem i chociaż odłożyłam książkę, to przerażenie nie odeszło.
Książka opowiada historię kobiety, która samą siebie określa imieniem Freda. Żyje ona w totalitarnym społeczeństwie nazwanym Republiką Gilead i jest jedną z kobiet nazywanych "podręcznymi".
więcej Pokaż mimo toSpołeczeństwo to lokalizuje się w bliżej nieznanej przyszłości i powstało po rewolucji, a oparte jest na skrajnym fundamentalizmie religijnym. Kobiety są w nim poddane ścisłej kontroli,...
Tematyka książki z pewnością nie należy do łatwych, szczególnie dla kobiet. Mój problem z tą powieścią polegał na chaotycznie wprowadzanych retrospekcjach i pojawiających się licznych niedopowiedzeniach. Tempo historii jest powolne, przez większość czasu doświadczamy przemyśleń głównej bohaterki oraz opisów jej rutynowych czynności lub wspomnień. Niemniej książka skłania do refleksji i jest godna przeczytania :)
Tematyka książki z pewnością nie należy do łatwych, szczególnie dla kobiet. Mój problem z tą powieścią polegał na chaotycznie wprowadzanych retrospekcjach i pojawiających się licznych niedopowiedzeniach. Tempo historii jest powolne, przez większość czasu doświadczamy przemyśleń głównej bohaterki oraz opisów jej rutynowych czynności lub wspomnień. Niemniej książka skłania do...
więcej Pokaż mimo toTo jeden z tych przypadków kiedy ekranizacja jest lepsza niż książka
To jeden z tych przypadków kiedy ekranizacja jest lepsza niż książka
Pokaż mimo toCiekawy temat, który mnie wciągnął, dobrze napisane, ale na końcu czegoś mi zabrakło… czegoś co spowodowałoby, że moja ocena tej książki byłaby wyższa. Może czytając wcześniejsze opinie szykowałem się na coś więcej…może niepotrzebnie 🙂
Ciekawy temat, który mnie wciągnął, dobrze napisane, ale na końcu czegoś mi zabrakło… czegoś co spowodowałoby, że moja ocena tej książki byłaby wyższa. Może czytając wcześniejsze opinie szykowałem się na coś więcej…może niepotrzebnie 🙂
Pokaż mimo toKsiążkę czyta się bardzo łatwo, szybko oraz przyjemnie. Jest to jedna z najważniejszych książek mojego życia.
Książkę czyta się bardzo łatwo, szybko oraz przyjemnie. Jest to jedna z najważniejszych książek mojego życia.
Pokaż mimo toKsiążka bardzo dobra. Zakończenie, czyli historia opowieści podręcznej zamyka w pewnym sensie opowieść, co jednak nie przeszkodziło stworzeniu kontynuacji.
Wydaje mi się jednak, że ekranizacja okazała się lepsza od pierwowzoru literackiego.
Książka bardzo dobra. Zakończenie, czyli historia opowieści podręcznej zamyka w pewnym sensie opowieść, co jednak nie przeszkodziło stworzeniu kontynuacji.
Pokaż mimo toWydaje mi się jednak, że ekranizacja okazała się lepsza od pierwowzoru literackiego.