Opowieść podręcznej

Margaret Atwood Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Opowieść podręcznej (tom 1) literatura piękna
The Handmaid's Tale
Zofia Uhrynowska-Hanasz
Wielka Litera
Zofia Uhrynowska-Hanasz antyutopia fanatyzm religijny kobieta literatura kanadyjska manipulacja niewolnictwo przemoc reżim strach terror
The Handmaid's Tale
Opowieść podręcznej (tom 1)
literatura piękna
Zofia Uhrynowska-Hanasz
Inne

Oficjalne recenzje i

Nasz stary, wspaniały świat

[ 100 ] Link do recenzji

Opinie [1 256]

I znów, miałam większe oczekiwania, ale mimo to lektura warta czasu na nią poświęconego. Ogólnie polecam.

Wysoką notę powieść ta otrzymuje ode mnie za fabułę, która była ważna i niezmiernie ciekawa, nie będę ukrywać - nie mogłam się oderwać od tej książki z ciekawości, co się wydarzy dalej. Niestety styl jest dla mnie ciężki to przełknięcia, rozwleczony. W książce tej, w tym samym akapicie, bez żadnej zapowiedzi przeskakujemy z rzeczywistości do wspomnień, przez co trzeba...

Bardzo przerażająca wizja antyutopii. Książka bardzo ważna. Myślę że jedna z tych które po prostu należy poznać i wyrobić swoje własne zdanie.
Książka która pokazuje wizję uprzedmiotowienie człowieka, to jak on sobie z tym radzi i jakie to niesie ze sobą dla niego konsekwencje.

Niestety zawiodłam się. Gdyby nie była tak bardzo rozreklamowana, zapewne odłożyła bym ją po ok. 50str. Pomysł na książkę był bardzo, bardzo dobry. Niestety czytało mi się ciężko. Dłużyła się. Akcja nie była wartka tylko rozwleczona.

Opowieść Podręcznej to pamiętnik nierealny, ale niestety możliwy. Opisana historia kobiety pozbawionej własnego życia przy boku kochanego mężczyzny i dziecka pokazuje do czego doprowadza totalitaryzm. Tłamszenie własnych wyborów, życia wg swoich wartości a nie wymyślonych schematów, narzucanych przez ludzi, w tym wypadku mężczyzn, dążących do władzy absolutnej,...

Biorąc pod uwagę obecną sytuację kobiet w Polsce wizja świata autorki staje się niepokojąco rzeczywista.

No co tu pisać? Wszystko zostało już powiedziane. NIE OGLADALAM SERIALU, może od tego zacznę. Moja wyobraźnia była białym płótnem, na którym Margaret zdecydowanym ruchem tworzyła emocjonalne tornada i rollercoastery. Fantastyczna lektura! POLECAM!

Cała recenzja: https://bo-w-nich-jest-caly-swiat.blogspot.com/2021/03/opowiesc-podrecznej-margaret-atwood.html

Na początku trudno było mi wgryźć się w fabułę książki. Musiałam przywyknąć do ciągłych dygresji Fredy, gdyż często nagle odpływała myślami, głównie do swojego dawnego życia. Trudno się dziwić, poza myśleniem nie miała zbyt wiele do roboty. Mnie najbardziej...

Może jeszcze 5 lat temu książka nie wzbudzałaby takiego zaciekawienia i nie zdobywała szczytów list bestsellerów. A tu okazuje się, że wizja Pani Atwood z 1985 roku ma prawo się urzeczywistnić. W XXI wieku! Książka wybitna, zasługuje na uznanie; dodatkowo z ciekawym zakończeniem. Przerażająca ale niesamowita! Jak dla mnie lektura obowiązkowa!

Mam trochę mieszane uczucia, jeśli chodzi o tę pozycję. Przede wszystkim mam wrażenie, że mamy tu do czynienia z przerostem formy nad treścią. Opis naprawdę pokazuje przerażającą dystopię, ale im głębiej się zaczytywałam, tym coraz bardziej traciłam nadzieję, że w końcu się dowiem, o co tu chodzi. Skąd podział na trzy frakcje, dlaczego, jakie obowiązki miała żona, jakie...

Dyskusje

12 452