Opowieść podręcznej

Okładka książki Opowieść podręcznej
Margaret Atwood Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Opowieść podręcznej (tom 1) literatura piękna
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Opowieść podręcznej (tom 1)
Tytuł oryginału:
The Handmaid's Tale
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2017-04-28
Data 1. wyd. pol.:
2017-04-28
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380321717
Tłumacz:
Zofia Uhrynowska-Hanasz
Tagi:
Zofia Uhrynowska-Hanasz antyutopia fanatyzm religijny kobieta literatura kanadyjska manipulacja niewolnictwo przemoc reżim strach terror
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Nasz stary, wspaniały świat



1956 14 299

Oceny

Opinia

avatar
1719
417

Na półkach: , , ,

Rozbrajają mnie oburzone opinie chrześcijan, którzy piszą, że Atwood wypaczyła Biblię i stworzyła obrzydliwą powieść. Zastanawiam się, czy te osoby w ogóle Biblię przeczytały? Nie tylko jakiś drobny fragment na religii, albo wysłuchały kawałek na kazaniu w niedzielę, ale całą księgę? Bardzo wątpię, więc apel do wszystkich oburzonych - zanim obrazicie się śmiertelnie na autorkę za bezczeszczenie świętości, przeczytajcie Biblię, opuśćcie Matrix, w którym ewidentnie żyjecie i zrozumcie, że Biblia nie jest tak milutka jak się przyjęło wierzyć. Tak, motyw zapłodnienia Podręcznej urodzenia dziecka "per procura" jest wprost zaczerpnięty z Biblii i jest to PRAWDA. Tak było w przypadku Abrahama i Sary, tak było z Jakubem i Rachelą. Tak było z Fredą i Komendantem. No, przynajmniej tak miało być w założeniu.

Margaret Atwood daje nam rzucić okiem, jak świat mógłby wyglądać, gdyby chrześcijanie traktowali Biblię jak muzułmanie Koran. Podobnie jak w islamie, czyli bardzo nieciekawie dla kobiet. Ale w "Opowieści podręcznej" tak naprawdę religijny fundamentalizm jest tylko przykrywką, którą grupa ludzi użyła jako ideologicznego usprawiedliwienia dla totalitarnego reżimu.

W świecie Fredy kobiety mają taki status jak w Biblii czyli należą do męża tak samo jak koza czy owca. Nie uczą się czytać, nie mają dostępu do pieniędzy, nie wolno im podejmować pracy innej niż w charakterze służących lub strażniczek innych kobiet, nie mają nawet własnych imion, a jakieś dziwne hybrydy utworzone od imion męskich - Freda, Warrena etc. Ich jedyną szansą jest urodzenie dziecka, bo kobieta może być zbawiona tylko poprzez poród. Za nieposłuszeństwo zostaną zesłane do pół-legalnego burdelu, dostępnego dla wybranych dygnitarzy, którzy uważają, że ich zasady są dla innych, nie dla nich, lub do Kolonii, w których być może będą zmuszone sprzątać toksyczne odpady. Wszystko to w imię troski o te kobiety. Cały czas jest im tłumaczone, jak to władze Gileadu się o nie troszczą i jak kiedyś było potwornie - prostytucja, seks, wykorzystywanie. Nieprzyjemny obraz. Z miłości do ciebie zamknę cię w klatce i zaprzęgnę do pługa.

Mimo, że realia są drastyczne, to akcja w "Opowieści podręcznej" biegnie bardzo leniwie. Nie znajdziemy tu raczej dramatycznych opisów czy zwrotów akcji. No, może poza momentem, kiedy jedna z Podręcznych wyznaje swoje winy, jak to sprowokowała mężczyzn do dokonania na niej zbiorowego gwałtu i prosi o wybaczenie. Ten fragment chyba najmocniej mnie w książce uderzył.

Narracja jest pisana z punktu widzenia Podręcznej Fredy, więc siłą rzeczy jest bardzo kobieca, pełno tu wspomnień, retrospekcji, meandrów. Przemyślenia, wspomnienia i fantazje głównej bohaterki mieszają się z rzeczywistymi wydarzeniami. Mimo, że całość pisana jest prostym językiem, to przez te wszystkie zabiegi książka wymaga sporej uwagi w czasie czytania.

Daję 8 gwiazdek, bo ocena jest subiektywna, a mimo wszystko styl Margaret Atwood chyba nie będzie należał do moich ulubionych. Mam też mieszane uczucia co do otwartego zakończenia. Z jednej strony fajny zabieg, z drugiej... kurczę, trochę tak jakby autorka już nie miała pomysłu, co by tu z Fredą zrobić i dlatego bach! ucięte. Drażniła mnie też zupełna nijakość bądź co bądź głównej bohaterki, nie potrafię nic powiedzieć o jej charakterze poza tym, że jest uległa, co wymuszały okoliczności.

Mimo to uważam książkę za bardzo dobrą, zdecydowanie wartą przeczytania. Polecam.

Rozbrajają mnie oburzone opinie chrześcijan, którzy piszą, że Atwood wypaczyła Biblię i stworzyła obrzydliwą powieść. Zastanawiam się, czy te osoby w ogóle Biblię przeczytały? Nie tylko jakiś drobny fragment na religii, albo wysłuchały kawałek na kazaniu w niedzielę, ale całą księgę? Bardzo wątpię, więc apel do wszystkich oburzonych - zanim obrazicie się śmiertelnie na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    16 291
  • Chcę przeczytać
    10 705
  • Posiadam
    2 872
  • Teraz czytam
    501
  • Ulubione
    428
  • 2018
    411
  • 2021
    242
  • 2019
    236
  • 2020
    168
  • 2020
    168

Cytaty

Więcej
Margaret Atwood Opowieść podręcznej Zobacz więcej
Margaret Atwood Opowieść podręcznej Zobacz więcej
Margaret Atwood Opowieść podręcznej Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także