Przepisy na szczęście. Qmam kasze 2

kulinaria, przepisy kulinarne
Muza
2017-02-15
2017-02-15
dieta zdrowie odżywianie gotowanie kulinaria

zdecydowanie jak dla mnie gorsza pozycja niż "qumam kaszę" ale to pewnie kwestia podniebienia ;)

Książka dla tych, którzy chcą czegoś dużo więcej wykwintnego, aniżeli burgery czy proste danie z makaronem i sosem, oczywiście nie żeby te dania były proste i nudne. Jednak składniki w niektórych przepisach są dosyć ciężko dostępne stacjonarnie co po prostu może zniechęcić.

Posiadam, uwielbiam, szanuję i gotuję... chociaż do większości przepisów trzeba się specjalnie przygotować no chyba, że ludzie posiadają w swoich zapasach kaffir, sambal matah itp. :)

Książka jest ciekawa, pięknie wydana, napisana w prosty sposób i opatrzona całym mnóstwem apetycznych zdjęć. Autorka sięga po łatwo dostępne sezonowe produkty, ale niestety pojawiają się też mniej lub bardziej egzotyczne przyprawy i dodatki, których zdobycie nie jest łatwe, a niekiedy może okazać się też dosyć kosztowne.

„Przepisy na szczęście” to coś więcej niż książka kucharska, to filozofia, sposób bycia, recepta na zdrowie i szczęście. Warto po nią sięgnąć, szczególnie jeśli walczymy z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Może dzięki pomocy Mai staną się one przeszłością. Zachęcam do zajrzenia do tej książki.

„Przepisy na szczęście” to coś więcej niż książka...

Chcesz odmienić swoją kuchnię? Wprowadzić nowe produkty, przyprawy, ale nie wiesz jak?
Tym razem przedstawiam wam drugą część Qmam Kasze, czyli "Przepisy na szczęście" Mai Sobczak. Wspaniała kobieta z głową pełną smacznych pomysłów (z łatwością możecie się o tym przekonać, kupując ją).

Ja jestem absolutnie zachwycona winem daktylowym czy też zdrowotnymi szotami z kurkumy. Troszkę nowa kuchnia, ciekawe przysmaki o których zapewne nie słyszeliście, ale łatwe i dostępne. Zatem lecę do kuchni, próbować nowych rzeczy! Polecam!

Maia Sobczak zabiera nas w podróż kulinarną po szczęście. Podróże kształtują nas i dają radość. Nie trzeba podróżować tysiące kilometrów, aby poznać smaki. Autorka podkreśla, że każde miejsce ma swój własny smak i zapach, inny niż w domu. Kanapki robione przez mamę koleżanki będą smakować inaczej. W domu cioci będzie pachniało czosnkiem i papryką, a u babci kawą. Maia Sobczak jednocześnie zachęca do zmiany otoczenia- piknik na trawie zaraz za blokiem lub nad brzegiem Wisły. Zwraca uwagę, aby szukać a raczej zauważać szczęście w drobnych rzeczach, takich jak dobre jedzenie, słońce, uśmiech, miłość, drobne gesty oraz delektować się codziennością.

"To nie ilość, tylko jakość ma prawdziwe znaczenie. Zarówno w kuchni, jak i w życiu, a każda nawet najbliższa podróż zaczyna się od tej w głąb siebie. Decyzja o szczęściu zapada głęboko w nas."

W Przepisy na szczęście. Qmam kasze 2 autorka opowiada o swoich podróżach i doświadczeniach z jedzeniem. Przedstawia przepisy inspirowane dalekimi i najbliższymi podróżami. Podstawą dań są tym razem ryż, komosa ryżowa i kiszonki. Ryż pełnoziarnisty zawiera ogromne ilości przeciwutleniaczy chroniących komórki przed uszkodzeniem, komosa ryżowa jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, a kiszonki wspomagają trawienie.

Maia dzieli się z nami 70 przepisami, które sklasyfikowane są według trzech żywiołów: woda (gotowanie),ogień (smażenie) i powietrze (pieczenie oraz surowe produkty). Większość dań składa się z łatwo dostępnych owoców i warzyw oraz już trudniej dostępnych (szczególnie jeśli chcemy zaopatrzyć się w nie, w osiedlowym sklepie) składników i przypraw, jak korzeń galangal, trawa cytrynowa, sabji masala, wędzona sól.

Stwierdzenie, że w książce mieszczą się przepisy bazujące na nasionach chia jest nieco nad wyrost. Występuje zaledwie kilka (z 70 przepisów) potraw, w których nasiona chia są ledwo dodatkiem, a nie bazą. A szkoda, gdyż szałwia hiszpańska wspiera jelita i zawiera białko oraz magnez.

W przepisach wykorzystujących rodzime składniki możemy znaleźć zieloną fasolką, kalafior, ziemniaki i kukurydzę. Nie zabrakło także przepisów na słodko (strucla mirabelkowa, bananowiec). Szczególnie spodobały mi się tosty z czereśniami oraz placki ryżowe. Większość dań można przyrządzić w pół godziny i cieszyć się zdrową potrawą, która nie tylko pozytywnie wpłynie na nasze ciało, ale także na samopoczucie. Piękne zdjęcia. zdecydowanie pobudzają apetyt i zachęcają do przyrządzenia potraw, inspirowanych kuchnią według Mai Sobczak.

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością i kuchnią Mai Sobczak. W książce znalazłam kilka ciekawych przepisów, które zamierzam w najbliższym czasie wykorzystać. Myślę, że z przygotowaniem większości potraw nie będzie problemu. Jednakże przeszkodę może stanowić dostępność proponowanych przypraw, które będzie trzeba zamawiać przez Internet lub poszukać w sklepach ze zdrową żywnością.

www.mowmikate.blogspot.com

• Kuchnia