Kły I Pazury

1997-01-01
1997-01-01
Marcin Krygier

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Ciekawsze niż tom pierwszy serii Rook. W sumie nawet ciekawsze niż Manitou. Wydaje mi się, że legendy i kultura Indian zostały tu potraktowane nieco powazniej. Bez wielkiej głębi, ale wystarczająco jak na szybki horror. Widać u autora spore zainteresowanie tą kulturą jako narzędziem storytellingowym w opowieściach grozy. Jednak nadal to tylko Masterton. Nawet lubisz postacie, ale tak szybko odchodzą, że większej głębi nie uświadczysz ;)

Jim Rook człowiek widzący to czego nie widzą inni . Tym razem bohater cyklu staje do pojedynku z potężnym duchem plemienia Navajo, Coyote . Krótka treściwa historia w dobrym starym stylu Grahama Mastertona . Powraca w tej książce klimat debiutu autora czyli - Manitou . Dobra na jedno wolne popołudnie . Fani autora nie będą zawiedzeni .

Kolejny tom przygód Jim'a Rooke'a.

Do II klasy specjalnej dochodzi Catherine Biały Ptak, Indianka z plemienia Navajo. Kiedy na plaży ginie jej chłopak, jej ojciec prosi Rooke'a, aby ten wybrał się do Arizony uwolnić dziewczynę z zaplanowanego, acz niechcianego związku z Psim Bratem - to on ma być sprawcą całego zamieszania. Jim na pierwszym miejscu zawsze stawia dobro swojej klasy, więc wyrusza na wycieczkę do rezerwatu. Jednak prośba ojca dziewczyny nie była prawdziwa. Uknuł on spisek mający na celu oddanie dziewczyny indiańskiemu demonowi Coyote, a ofiarą błagalną mieli być uczniowie i dziewczyna Jim'a.

Czy pogromca czarnoksiężnika voodoo, może mierzyć się z indiańskim demonem? Czego potrzeba, żeby demona pokonać? Jim nie ma pojęcia, ale i tak podejmuje się tej misji...

Świetna książka - nie za długa, nie za krótka, nie przynudza niepotrzebnymi opisami, tylko akcja. Czytając "Kły i pazury" myślami wracałem do innego tytułu Grahama - "Manitou". Być może przez moją słabość do wierzeń rdzennych Amerykanów, daję siedem gwiazdek :)

Kolejny tom przygód Jim'a Rooke'a.

Zadziwiające, że pozycje, przeznaczone dla młodszych czytelników, czyta mi się najlepiej. Czyżbym zaczął się cofać w rozwoju umysłowym?

To druga powieść z serii „Rook”. Jak na razie, cykl bardzo mi się podoba. Przede wszystkim dlatego, że sięga nie odkrytych dotąd przez europejskiego czytelnika tajemnic egzotycznych kultów. O ile człowiek, wychowany w naszej kulturze dobrze wie czego spodziewać się po Lucyferze, o tyle egzotyczne demony wciąż są dla niego owiane nimbem tajemnicy. W pierwszej części autor sięgnął do kultów voodoo, w drugiej powrócił do korzeni („Manitou”) i skupił się na wierzeniach Indian. W tym przypadku, szczepu Nawaho.

Nasz znajomy nauczyciel literatury angielskiej początkowo nie zauważa niczego niezwykłego w fakcie, że dwaj bracia ze szczepu Navaho nie akceptują białego chłopaka, z którym spotyka się ich siostra, Catherine Biały Ptak. Ot, zwykła niechęć, uprzedzenia rasowe, przywiązanie do tradycji. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest tak prosta, bowiem w grze biorą udział siły pozaziemskie, które rządzą się prawami o wiele starszymi i surowszymi. Przyjaciele mogą okazać się wrogami – i na odwrót, ofiara może stać się sprawcą – i na odwrót, a to co wydaje się zagrożeniem, może być próbą ratunku – i na odwrót. Akcja gmatwa się, ale nie na tyle, by czytelnik się w niej zgubił. Poprowadzona jest dynamicznie, w niektórych momentach pędzi, w innych zwalnia, dając chwilę wytchnienia i refleksji – tak jak lubię. Tajemnica, spowijająca wydarzenia i powolne jej wyjaśnianie, w miarę kolejnych wydarzeń – to sprawia, że książkę czyta się jak kryminał.

I uznałbym tę pozycję za bardzo dobrą, gdyby nie rozczarowujące zakończenie, w którym czytelnik zastanawia się, jak te wszechpotężne duchy mogą być jednocześnie tak naiwne. Ale o tym sza.

"Kły i pazury" to druga część z cyklu Rook Grahama Mastertona. Głównym bohaterem jest Jim Rook, nauczyciel angielskiego klasy specjalnej, który posiada dar - widzi rzeczy, których nie widzi nikt inny. Tym razem autor wziął pod lupę temat Indian, ich legend i wierzeń. Jim Rook chcę pomóc jednej ze swojej uczennic, której los został już praktycznie przesądzony i życie zaplanowane. Akcja powieści nie nudzi, ciągle coś się dzieje przez co szybko się czyta. Choć podobną tematykę znajdziemy w książce "Kostnica" tegoż autora to i tak dostajemy mnóstwo informacji na temat Indian. Ich religii, wierzeń, historii i legend. Uwielbiam ten lekki styl pisania Mastertona!

Seria o Rooku jest taka sobie.

Seria o Rooku jest taka sobie.

Przyjemna lektura na jeden, dwa wieczory. Masterton ma lekkość w pisaniu, dzięki której czytelnik nie męczy się razem z kolejnymi kartami historii. Żywa narracja i ciekawy plot twist w połowie książki (z ukochaną Jima Rook'a).

Moja ulubiona seria Mastertona, do której z przyjemnością wracam.

Moja ulubiona seria Mastertona, do której z przyjemnością wracam.

Drugą część cyklu czytało się równie dobrze jak poprzednią. Końcówka rozczarowała mnie, trochę zbyt nierealna, ale ogólnie powieść mnie wciągnęła. Ciekawe co przyniesie kolejna.

Bardzo dobry horror.
Warto przeczytać.