Krew snajperów. Opowieści żołnierza GROM-u

Seria: Linie Frontu
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Ag2S

Snajperzy GROM-u od momentu sformowania jednostki w 1990 roku są jednymi z najlepszych strzelców na świecie. Specjalne wyszkolenie, niepowtarzalna taktyka walki, niezwykła wytrzymałość fizyczna i psychiczna, a przede wszystkim sprawdzone umiejętności strzeleckie to cechy każdego snajpera z tej jednostki. Jugosławia, Kosowo, Irak, Afganistan , Syria i wiele innych – od lat w miejscach, gdzie zaczyna się konflikt, pojawiają się strzelcy GROM-u.

Podpułkownik rezerwy Karol Soyka ukazuje działania snajperów podczas nieopisanych dotąd akcji. Opowiada, jak konflikt wygląda z bliska, i oddaje realia pola walki na podstawie doświadczeń własnych i towarzyszy broni. To opowieść nie tylko o ogromnej wytrwałości i sile snajperów, ale również o poświęceniu i kosztach, jakie ponoszą osoby decydujące się na wykonywanie tego niezwykle ryzykownego zawodu.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/krew-snajperow

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/krew-snajperow

Marzena | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

Podtrzymuję to co napisałam wczoraj przy okazji pierwszej część - opowiadana przez autorów historia wciąga na całego!!!
To jedna z tych książek, która gwarantuje zarwanie nocy (wiem co mówię ), ponieważ nie jesteś w stanie zmusić się do przerwania czytania - każdy racjonalny argument w jej obliczu  przestaje nim być, więc czytasz do ostatniej strony, odkładasz książkę i nie przestajesz o niej myśleć wiedząc, że to nie była fikcja literacka. Historie z Kosowa, Iraku, Kuwejtu czy Afganistanu są jak najbardziej autentyczne.

Jeśli poprzednia części prowadziła nas od tzw. Selekcji, po różne etapy szkolenia komandosa GROMU np. w Zielonych Beretach i akcje w terenie; tak tutaj mamy prawdziwą wojnę i bardzo skonkretyzowaną snajperską robotę.
W tej części Soyka już w stopniu majora i później podpułkownika, jest przede wszystkim dowódcą, oficerem szkolącym, mentorem młodych niedoświadczonych komandosów i z tej perspektywy obserwujemy rozwój zdarzeń.
Jak dla mnie - rewelacja z jednym...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

Podpułkownik rezerwy Karol K. Soyka jako operator GROM-u odsłużył ponad 20 lat. W tej elitarnej jednostce służą najlepsi z najlepszych i to wiedzą wszyscy. Natomiast to, że nie każdą armię świata stać na wyszkolenie snajperów, którzy spełniają dodatkowe wymogi stawiane „specjalsom” wie już znacznie mniej osób. Historie, jakie opowiadają na kartach książki Autorzy są częściowo „ocenzurowane” ze względów bezpieczeństwa. Wprowadzenie pewnych ograniczeń wynikających z oczywistych względów nie wpływa bynajmniej na wartość tej pozycji, choćby dlatego, że opowieść sama w sobie jest fascynująca. Jeżeli „oficjalnie” w danym kraju GROM-u nie było, to zrozumiały jest fakt, że takich informacji nikt nie ujawni.

Autorzy opisali, jak wygląda szkolenie snajpera z najwyższej półki oraz jak przebiegały poszczególne akcje bojowe, w jakich w wielu miejscach na świecie, brali udział żołnierze polskich sił specjalnych. Okazuje się bowiem, że nasi „specjalsi” nie ustępują kwalifikacjami najlepszym na...

PETRUS | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Witam

Ponieważ nigdy nie lubiłem opinii, których 3/4 treści zawiera streszczenie książki (jak gdyby jej opis + foto okładki zamieszczony przez moderatorów nie wystarczył), powiem krótko:

Dzieło Panów Soyki i Kotowskiego jest świetnym uzupełnieniem wcześniejszej publikacji pt. "Cel za Horyzontem".

"Krew Snajperów" napisana jest lekkim piórem (przeczytana w JEDEN wieczór), zawiera mnóstwo ciekawych anegdot dot. "snajperskiej pracy w polu" i w przeciwieństwie do publikacji tego typu (głównie made in USA) nie uświadczycie tu zbędnego kreowania się przez autora na jakiegoś super hero, chwalącego się ilością zlikwidowanych wrogów, odbytych misji bojowych itp statystyk.

To co przeczytacie to fakty, czasem zabawne jak Pan Generał ze "Sztabu Genialnego" wizytujący jednostkę Grom, czasem smutne jak śmierć żołnierzy podczas misji ALE SĄ TO FAKTY, a nie bujdy stworzone pod publiczkę mające wylansować autora.

Lektura w/w pozycji obala też kilka mitów dot. żołnierzy sił specjalnych...

azi1986 | 2017-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2017

Uwielbiam książki o tej tematyce. Pochłaniam wszystkie, jakie wpadną mi w ręce. To kolejna książka, którą przeczytałam w wypiekami na twarzy. Pan Soyka w prologu martwi się czy ktoś przejmie się takimi książkami - otóż tak - ludzie czytają takie książki, wręcz ich szukają. Niestety jest ich mało na naszym rynku. Zdecydowanie polecam fanom takiej literatury.

marcinas82 | 2017-08-01
Przeczytana: 30 lipca 2017

Niestety w porównaniu do Celu za horyzontem, przyjęty styl opowiadania jest słaby i czyta się nie tak gładko i przyjemnie. A już protekcjonalne z początku historie z Drętwym to była dla mnie udręka.

jfrak | 2017-08-17

Książka należy do tych, które nie chcesz żeby się skończyły.

Paweł | 2017-08-18

Książka, którą czyta się w jeden wieczór.

rgppanc | 2017-07-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017