Sekta z Wyspy Mgieł

Okładka książki Sekta z Wyspy Mgieł Mariette Lindstein
Okładka książki Sekta z Wyspy Mgieł
Mariette Lindstein Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: Sekta ViaTerra (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Sekta ViaTerra (tom 1)
Sekten Pa Dimon
Bukowy Las
2017-05-10
2017-05-10
Urszula Pacanowska Skogqvist

Inspiracją do napisania powieści posłużył autorce czas, kiedy sama należała do sekty. Na przykładzie Sofii, głównej bohaterki opowieści możemy zobaczyć oczami wyobraźni jak łatwo można pobłądzić w zakamarkach naszego życia i podążać w złym kierunku.
Sofia ma za sobą pewien etap życia, w którym zdobyła wykształcenie wyższe. Po nieudanym związku z chłopakiem nadszedł czas, aby coś zrobić ze swoim życiem. Na jej życiowej drodze pojawia się przystojny i pełen pomysłów na życia Franz Oswald. Propozycja pracy i wspólnego wyjazdu do zachodniego wybrzeża Szwecji zostaje przez dziewczynę zaakceptowana. Stopniowo poznajemy świat, który według przywódcy sekty ma uratować ludzkość od trucizn, stresu i innego zła. Sofia poznaje młodych ludzi oddanych swojej pracy i nauce mówiącej: „Jedz zdrowo, śpij spokojnie i zażywaj ruchu”.
Młodzi ludzie żyją w kolektywie, mieszkają we wspólnych salach i są na każde skinięcie Oswalda, który wydaje dyrektywy mające zapewnić im spokojne i dostatnie życie. Tezy Franza Oswalda oczarowały dziewczynę, sprawiły, że wkroczyła w zupełnie inny świat. Świat, w którym to mieszkance wyspy sami uprawiają ekologiczną żywność. Porzucają oni zaawansowane technologie typu komputery, smartfony i wolni od tej „zarazy” mogą spokojnie zajrzeć do swojego wnętrza.
Z czasem zobaczymy, że prawdziwa rzeczywistość w tej wspólnocie jest zupełnie inna. A zawarte umowy o pracę są symboliczne i nie można ot tak sobie opuścić ViaTerra. Personel trzymany twardą ręką, żadnych rozmów telefonicznych czy e-maili.
Zastanawiający jest fakt, co ci wielcy przywódcy mają takiego w sobie, że są słuchani, podziwiani. Skąd u nich taki magnetyzm pełen charyzmy i wiary w jakąś wyidealizowana ideę. Czy naprawdę otumanieni perspektywą lepszego życia nie dostrzegamy bolesnej prawdy? Sofia stała się jedną z osób bliskich przywódcy, należała do tak zwanego personelu Oswalda. Czy takiej osobie pozwoli się opuścić szeregi sekty?
Akcja powieści toczy się powoli i sam początek może nie budzić zainteresowania, jednak z czasem widzimy obraz społeczeństwa, które pobudza naszą czytelniczą ciekawość. Atmosfera się zagęszcza, wyspę otacza mgła niepewności tak charakterystyczna dla skandynawskiej literatury.

Mimo, że opisane wydarzenia i postacie powieści są fikcyjne to książka jest inspirowana autentycznymi faktami.
Autorka, dziennikarka szwedzka przez wiele lat należała do ruchu scentologicznego i pracowała na wszystkich poziomach hierarchii tego ruchu, zna więc doskonale mechanizmy działania i stosowane niebezpieczne metody w sektach.
„ Sekta z Wyspy Mgieł” to pierwsza część cyklu o sekcie ViaTerra oparta na doświadczeniach autorki.
Narratorką jest Sofia Bauman, młoda dziewczyna, która pod wpływem impulsu udała się na spotkanie - prelekcję z liderem organizacji ViaTerra . Oczarowana wizją życia w zgodzie z naturą, Sofia podpisuje dwuletni kontrakt na pracę w tej instytucji.
Początkowy zachwyt życia z dala od miasta na niedostępnej wyspie z historycznym dworem przeradza się w coraz większe ograniczenia jej mieszkańców.
Autorka w bezlitosny sposób obnaża mechanizmy manipulacji sekciarskiej, związki oparte na przemocy prowadzące do zaniechania własnej odpowiedzialności za swoje życie na rzecz przywódcy sekty, prowadzące często do samobójstw.
Jest to książka warta przeczytania, pozwala zrozumieć proces stawania się członkiem sekty, ukazuje jej zło i podstępne metody. Jednocześnie jest to opowieść jak łatwo można się wciągnąć w sektę, ale wyjście stamtąd jest prawie niemożliwe.

„ Sekta z Wyspy Mgieł” to pierwsza...

Trochę ciężko mi się czytało tę książkę. Sama tematyka jest z tych, które bardzo uwielbiam. Widać tutaj dobrze przedstawiony element ludzki i to jak łatwo nami manipulować. Wystarczy trochę "słodkich" słów i gestów, a później jak zachowanie się drugiej osoby zmienia stopniowo na gorsze, to mamy nadzieję, że to chwilowe. Naprawdę dobrze jest to w książce odwzorowane. Dlaczego mi się ciężko czytało? Ze względu na to, że sama nigdy nie byłam w relacji toksycznej, więc nie bardzo potrafię zrozumieć, dlaczego aż tak ciężko się takim osobą wyrwać z toksycznego środowiska. Historię można porównać do historii np. kobiet, które są maltretowane przez swoich partnerów. Jednak im dłużej myślałam o tej książce to tym bardziej dochodziłam do wniosku, że jednak i ja pracuję w środowisku lekko podobnym do sekty (mowa o korporacji). Fakt, że ta książka jest napisana przez osobę, która ma doświadczenie z sektą naprawdę daje poczucie, że to co zostało napisane jest realne i faktycznie tak siała mechanizm sekty. Na pewno sięgnę o kolejny tom.

Książka trafiła w moje ręce przypadkowo, ale bardzo się cieszę, że tak się stało! Jestem po drugim tomie i nie mogę doczekać się kolejnego.

No i ten rok zaczęłam z przytupem. Poświęciłam na książkę jeden dzień i jak słabo się zaczynała, to całkiem przyjemne się skończyła. Bohaterów nie szczególnie udało mi się polubić, ale dało się im kibicować. To co na pewno wyszło fajnie, to wejście głównej bohaterki w szeregi tytułowej sekty, choć trochę mi brakowało tam zagorzałości, jakby jeszcze jej więcej, ale tak to grało na tyle na ile minimalnie powinno. Książka raczej na raz, ale udany, więc można śmiało czytać.

Wstrząsająca powieść o manipulowaniu ludźmi przez guru sekty. Daje się odczuć, że autorka doświadczyła zniewolenia przez manipulantów sekciarskich. Zawiera ostrzeżenie dla każdego czytelnika.

Niezwykle ciekawa książka. Pełna akcji, napięcia. Serdecznie polecam.

Niezwykle ciekawa książka. Pełna akcji, napięcia. Serdecznie polecam.

Bardzo fajnie przedstawiony proces oddziaływania guru na swoich wyznawców

Bardzo fajnie przedstawiony proces oddziaływania guru na swoich wyznawców

Manipulacja, obietnice, nakłanianie i przekonywanie... metody działania założycieli sekt są znane od dawien dawna, ale jednak dalej skuteczne i przerażające.
Człowiek chce wierzyć w coś, chce zaufać, chce dla siebie obietnicy lepszego.
Pozycja ta pokazuje historię przesiąkniętą na wskroś mroczną zagadką i dywagacjami głównej bohaterki, ukazuje nam zakamarki ludzkiego umysłu i jego słabości.
Proces oddziaływania na drugą osobę jest opisany fachowo i od podszewki. Techniki manipulacyjne są dokładnie rozłożone na czynniki pierwsze, a klimat samej wyspy zdaje się otulać powoli człowieka z każdą kolejną kartką.
Polecam.

Człowiek chce wierzyć w coś, chce zaufać, chce dla siebie obietnicy lepszego.

Książka rozwleczona .....żadnych konkretów, czemu Ci wszyscy ludzie uwikłali się w tą sytuację..... Nie porwała mnie.....

Mariette Lindstein Sekta z Wyspy Mgieł Zobacz więcej