rozwiń zwiń

Modzelewski – Werblan. Polska Ludowa

Okładka książki Modzelewski – Werblan. Polska Ludowa
Karol ModzelewskiRobert Walenciak Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry historia
530 str. 8 godz. 50 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2017-05-24
Data 1. wyd. pol.:
2017-05-24
Liczba stron:
530
Czas czytania
8 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324404742
Tagi:
komunizm walka podziemna Solidarność więzienie PZPR KC Polska Ludowa
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii - wydanie specjalne nr 1 / 2022 Kalina Błażejowska, Katarzyna Boni, Emily Dickinson, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Zofia Król, Karolina Lewestam, Karol Modzelewski, Piotr Nesterowicz, Małgorzata Nowaczyk, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Rudniańska, Michał Rzecznik, Piotr Tracz, Linda Vilhjálmsdóttir, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Serhij Żadan
Ocena 7,7
Pismo. Magazyn... Kalina Błażejowska,...
Okładka książki Świat średniowiecza. Studia ofiarowane Profesorowi Henrykowi Samsonowiczowi Anna Adamska, Krzysztof Baczkowski, Jacek Banaszkiewicz, Agnieszka Bartoszewicz, Nora Berend, Andrzej Buko, Stanisław Bylina, Michele Cassandro, Roman Czaja, Marek Derwich, Marek Dulinicz, Wojciech Fałkowski, Jerzy Gąssowski, Sławomir Gawlas, Mateusz Goliński, Piotr Górecki, Jarosław Jarzewicz, Tomasz Jurek, Feliks Kiryk, Gabor Klaniczay, Maria Koczerska, Gerard Labuda, Jacques Le Goff, Lech Leciejewicz, Jakub Lorenc, Roman Michałowski, Marta Młynarska-Kaletynowa, Karol Modzelewski, Marco Mostert, Grzegorz Myśliwski, Grzegorz Myśliwski, Bronisław Nowak, Krzysztof Ożóg, Eric Palazzo, Marcin Rafał Pauk, Aneta Pieniądz, Andrzej Pleszczyński, Edward Potkowski, Jerzy Pysiak, Danuta Quirini-Popławska, Andrzej Radzimiński, Stanisław Rosik, Piotr Salwa, Piotr Skubiszewski, Krzysztof Skwierczyński, Rolf Sprandel, Jerzy Strzelczyk, Stanisław Suchodolski, Janusz Tandecki, Janusz Tazbir, Julia Tazbir, Michał Tymowski, Jan Tyszkiewicz, Lech A. Tyszkiewicz, Przemysław Urbańczyk, Immanuel Wallerstein, Piotr Węcowski, Jarosław Wenta, Mateusz Wilk, Małgorzata Wilska, Tomasz Wiślicz, Przemysław Wiszewski, Elżbieta Witkowska-Zaremba, Andrzej Wyrobisz, Paweł Żmudzki, Ewa Dorota Żółkiewska
Ocena 8,5
Świat średniow... Anna Adamska, Krzys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
53 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , , ,

Rozmowa dwóch historyków o czasach PRL, fascynujące jest to, iż tworzyli oni ówczesną historię stojąc po przeciwnych stronach barykady. Ma się wrażenie dotykania tamtych zdarzeń, poza tym widzimy, że dzieje PRLu, nie są czarno-białe, jak nam się usiłuje wmówić ostatnio, to raczej różne odcienie szarości. Lektura obowiązkowa dla miłośników historii.

Mamy w książce dyskusję dwóch profesorów historii o czasach PRLu, sami rozmówcy brali wtedy czynny udział w wydarzeniach politycznych stojąc po różnych stronach barykady. Rozmowa stoi na wysokim poziomie, nie ma żadnych wycieczek osobistych. Poza tym fascynujące jest śledzenie interpretacji historii przez ludzi, którzy ją tworzyli, a są profesjonalistami, mają zatem świadomość pułapek czyhających na tych, którzy wspominają: wybiórcza pamięć, skrajnie subiektywne podejście, ryzykowne teorie spiskowe.

Ogólnie rzecz biorąc historia PRLu jest pełna dziur głównie z powodu braku dostępu do archiwów radzieckich (teraz rosyjskich). Czasami wyciekają z nich jakieś dokumenty, ale to są tylko ochłapy. I tak na przykład, wielką zagadką jest dlaczego Sowieci zbrojnie nie interweniowali w październiku 1956r. Twierdzi się, że przeciwstawili się temu Chińczycy, ale to tylko hipoteza; mówi Werblan: „Dopóki nie ujawnią wszystkich archiwów z Moskwy, to dokładnie nie będziemy wiedzieć.” I tak jest przy wielu sprawach. Na przykład wiedza o grudniu 1981 jest wciąż mocno niepełna, bo archiwa rosyjskie są twardo zamknięte, i licho wie czy kiedykolwiek zostaną otwarte.

Istotne jest to, że historia opowiadana w książce ma różne odcienie szarości, nigdy nie jest czarno-biała, i to czyni tą opowieść szalenie ciekawą. I tak mowa jest o tym jak po wojnie profesorowie Manteuffel i Gieysztor, którzy aktywnie działali w AK w czasie wojny, nie chcieli już iść do lasu i walczyć z komunistami, Manteuffel powiedział „nie będziemy teraz robić żadnej partyzantki, tylko będziemy robić uniwersytet”. I robili go, tak jak wielu innych. To ważna opowieść w świetle mitu `żołnierzy wyklętych' jako jedynych sprawiedliwych po wojnie.

Mówi Werblan, że rola radzieckich w obaleniu Gomułki nie jest do końca jasna, wiadomo, że go nie lubili i forowali Gierka; posuwa się nawet do tego, że wietrzy prowokację w zajściach grudniowych w Gdańsku i Gdyni w 1970r., ale znowu brak źródeł sowieckich czyni z całej opowieści efektowną ale tylko hipotezę.

Słusznie twierdzi Modzelewski, że największy wpływ na pokojowe rozwiązanie strajku w 1980 i powstanie 'Solidarności' miała nie pielgrzymka papieża w 1979r., ale pielgrzymka Gierka do stoczni szczecińskiej w styczniu 1971r. Wtedy to ustalił się pewien kanon: władza komunistyczna nie będzie strzelać do strajkujących. W ogóle to Modzelewski (i nie tylko on) dobrze wspomina Gierka: „on mnie puścił, a nie zamknął. A wszyscy inni mnie zamykali, a puszczać nie bardzo chcieli.”

Znalazłem w książce parę pysznych anegdotek, przytoczę jedną: „Breżniew zapytał: kiedy w Polsce będzie kolektywizacja? Na co Gomułka odpowiedział: kolektywizacja w Polsce? Będzie wtedy, kiedy wy przestaniecie importować zboże ze Stanów Zjednoczonych.”

Czytałem tą książkę z wielką przyjemnością, to prawdziwa gratka dla miłośników historii.

Rozmowa dwóch historyków o czasach PRL, fascynujące jest to, iż tworzyli oni ówczesną historię stojąc po przeciwnych stronach barykady. Ma się wrażenie dotykania tamtych zdarzeń, poza tym widzimy, że dzieje PRLu, nie są czarno-białe, jak nam się usiłuje wmówić ostatnio, to raczej różne odcienie szarości. Lektura obowiązkowa dla miłośników historii.

Mamy w książce dyskusję...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    124
  • Przeczytane
    64
  • Posiadam
    21
  • Historia
    6
  • E-booki
    3
  • E-book
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Ulubione
    2
  • PRL
    2
  • Historia Polski
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Modzelewski – Werblan. Polska Ludowa


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne