Sznurówki

Wydawnictwo: W.A.B.
Lacci
życie rodzinne, związek
Like_a_Storm

Znakomita powieść cenionego włoskiego autora – męża piszącej pod pseudonimem Elena Ferrante Anity Raji Dlaczego spełniony mąż i ojciec decyduje się zdjąć z palca obrączkę, zmienić miejsce zamieszkania i obojętnie patrzeć, jak jego przeszłość powoli rozpada się na kawałki? Co nim kieruje i czy tylko jego powinno obarczać się winą za rodzinny kryzys? Pochodzący z Neapolu Vanda i Aldo pobrali...

Dlaczego spełniony mąż i ojciec decyduje się zdjąć z palca obrączkę, zmienić miejsce zamieszkania i obojętnie patrzeć, jak jego przeszłość powoli rozpada się na kawałki? Co nim kieruje i czy tylko jego powinno obarczać się winą za rodzinny kryzys? Pochodzący z Neapolu Vanda i Aldo pobrali się bardzo młodo. Dziś, kilkadziesiąt lat później, mają dwójkę dorosłych dzieci, mieszkają w Rzymie i wiodą spokojne życie na emeryturze. Spokojne – do czasu. Seria niefortunnych wydarzeń ujawnia skrywane przez lata sekrety.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Zicocu książek: 1516

Przeciętne trzewiki

„Sznurówki” to pierwsza wydana w naszym kraju powieść Domenica Starnone, ale mimo to nazwisko nie powinno być polskim czytelnikom obce. Dwukrotnie już był bezpośrednio wiązany ze zdecydowanie najpotężniejszą postacią współczesnej włoskiej literatury – śledztwo naukowców wykazało, że najprawdopodobniej to on kryje się za postacią Eleny Ferrante, dziennikarz Claudio Gatti twierdzi natomiast, iż autorem niesamowicie popularnej sagi neapolitańskiej otwartej przez „Genialną przyjaciółkę” jest jego żona, Anita Raja. Czy powieść sygnowana przez samego Starnone ma szanse na powtórzenie sukcesów książek Ferrante?

W „Sznurówkach” świat zostaje sprowadzony do rodziny – bohaterowie nie potrafią się od niej za żadną cenę uwolnić, ani w sensie fizycznym (bo wracają do wspólnego domu za każdym razem, nawet wtedy, gdy wydaje się to najbardziej nieprawdopodobne), ani w psychologicznym, bo każdą swoją decyzję, ba, każde swoje działanie rozpatrują w kontekście połączonej więzami krwi czwórki. Sprawę wybitnie utrudnia to, że wszyscy czują się w tej rodzinie nieszczęśliwi: córka mówi o tym otwarcie, ojciec gotów jest przyznać to tylko przed sobą, a despotyczna matka i przykładny syn swojego bólu nie nazywają, choć jest on dla wszystkich oczywisty.

Zdarzają się w tej powieści fragmenty świetne: wątek tytułowych sznurówek podniesionych do przedmiotu definiującego tożsamość udowadnia, że Starnone potrafi zaskoczyć, podobnie jak zamieszanie związane z...imieniem kota. Niestety, takich niespodziewanych, intrygujących elementów jest w książce niewiele. W swojej istocie „Sznurówki” są opisem klasycznego kryzysu małżeńskiego: zarówno jego powody (znudzony mąż dochodzi do wniosku, że ożenił się zbyt wcześnie i wyrusza na poszukiwanie wrażeń, podczas którego się zakochuje), jak i skutki (depresja żony, destrukcyjny wpływ na dzieci, w końcu rozkład życia rodzinnego) można bez trudu przewidzieć. Nie ma, oczywiście, nic złego w fabułach kameralnych, rozgrywających się między czterema ścianami i pomiędzy kilkoma bohaterami – problem w tym, że u Starnone wszystko to jest banalne. Pisarz próbuje się ratować, ale raczej nieporadnie: pokazanie sytuacji z perspektywy trzech zaangażowanych stron (żona-mąż-dzieci) wypada poprawnie, lecz stanowi chwyt wyświechtany i wyeksploatowany; nieco ciekawsza okazuje się intelektualna kompromitacja ojca, który próbuje tłumaczyć swój egoizm duchem czasów i rozwojem cywilizacyjnym.

„Sznurówki” nie są złą powieścią, ale zdecydowanie zbyt często ocierają się o banał. Gdyby chcieć wyabstrahować z nich treść rzeczywiście świeżą i interesującą, to materiału starczyłoby pewnie na długie opowiadanie. I choć książka nie jest długa, to współczesna literatura obyczajowa opisująca życie rodzinne jest tak bogata, że czas potrzebny na tę lekturę można zainwestować zdecydowanie lepiej.

Bartosz Szczyżański

Koronczarka | 2017-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Namówiła mnie rozentuzjazmowana koleżanka. Z trudem przedzierałam się przez drobiazgowo i nudno opisany kryzys małżeński. Ona, i on na różnych etapach swojego życia. Ta trzecia, z której zrezygnować nie sposób, romans na boku, który wciąga i niszczy, a jednak trochę też buduje. Wszystko banalne i jakby stworzone do tego, by za pomocą tej książki rozdrapywać swoje rany. Wściekła jestem na tę książkę! Tyle się nalepiłam plasterków, a teraz ona moją robotę utrudnia. Powieść dla zdradzonych masochistek!

Beata | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

On, ona i ta trzecia. Każdy ma swoje żale i pretensje. Szału nie ma.

książek: 2012
tree | 2017-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2017

Przemęczone a nie przeczytane.
Spodziewałam się chyba czegoś więcej. Emocje, smutki i radości, traumy małżeńskie, traumy dorosłych dzieci które przez spaprane przez rodziców dzieciństwo nie potrafią poradzić sobie z dorosłością, historia którą opisać by się dało w 16 kartkowym zeszycie.
Ciut się zawiodłam ale jest ok.

PauPau | 2017-08-13
tala_89 | 2017-08-07