Sznurówki

Okładka książki Sznurówki
Domenico Starnone Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
literatura piękna
życie rodzinne związek

Oficjalne recenzje i

Przeciętne trzewiki

1923 14 299

Sięgnęłam po tę książkę, gdy ujrzałam skąd pochodzi. Włochy, w dodatku Neapol. Przekonało mnie to, żeby przeczytać, a jak się okazało Domenico Starnone prywatnie jest mężem Eleny Ferrante, którą cenię za styl pisarski i do której wracam co jakiś czas. Zanim jednak dotarłam do tych wiadomości, po pierwszych rozdziałach skojarzyłam wątki pojawiające się w "Sznurówkach" a w książkach Ferrante. Zdrada, opuszczenie, i wiele innych na tle Neapolu w drugiej połowie XX wieku.

Fabuła powieści Sznurówki Domenico Starnone jest banalna. Zaczyna się od listu zdradzonej żony, z której dowiadujemy się wszystkiego. Jak często w takich sytuacjach, ponieważ to mąż pozwolił sobie na skok w bok, zostawiając żonę, z dwójką dzieci łatwo jest przyjąć jej narrację. Rozgoryczonej, zdradzonej, wytykającej mężowi brak zainteresowania dziećmi. Wyrzuty, pretensje, sarkazm. I jak często w takich sytuacjach, spodziewamy się, że sytuacja może być bardziej złożona.

Po wyznaniu żony, czytamy opowieść męża. I znów, możemy przyjąć jego narrację i tłumaczenia lub nie. Choć w gruncie rzeczy, ani on, ani ona nie wzbudzają sympatii.
[...]
całość:

Sięgnęłam po „Sznurówki” po zachęcającym „Wyznaniu” i mam wrażenie, że to siostrzane historie. „Sznurówki” brzmią jak alternatywa „Wyznania” i dlatego też polecam przeczytać obie! :)

Na półkach: , , , ,

To było dla mnie duże zaskoczenie. Tak jak w przypadku „Wyznania”, tutaj również jest to książka o zdradzie. Pierwsza cześć to listy porzuconej żony, do męża. Czytając miałam wrażenie jakbym przeglądała akta sprawy rodzinnej do której została dołączona korespondencja pełna złości i wyrzutów. Później dostajemy narracje zarówno ze strony męża jak i dzieci. Wszystko to było bardzo ciekawym zabiegiem, pozwalającym spojrzeć na sytuację z wielu stron. Interesujący jest również motyw rozbitej rodziny, która po czterech latach postanawia jednak żyć dalej razem - ale nie bez ukrytych uprzedzeń i ogólnej toksyczności. Zakończenie może nie było zaskakujące ale również bardzo mi się spodobało. (

I nie opuszczę Cię aż do śmierci.

Kochana, zrobię dla Ciebie wszystko, obsypię kwiatami, zaśpiewam pod oknem serenadę, będę nosił na rękach, przychylał nieba, całował ślady stóp.

A potem
Gdy pokryje nas patyna czasu
I cienką strużką zaczną wyciekać wspomnienia

nie spojrzę na ciebie rano
nie zatęsknię za tobą w pracy
nie wypełnię tobą pustki w sobie
zapomnę o nas nocami

Sznurówki to fotografia z bezdroży. Portret rodziny w emocjonalnym rozkroku. To małżeński korowód (nie)spełnionych obietnic, który niepostrzeżenie zamienia się w żałobny kondukt.

I nie opuszczę Cię aż do śmierci.

A potem
Gdy pokryje nas patyna czasu
I cienką strużką zaczną wyciekać wspomnienia

nie spojrzę na ciebie rano
nie zatęsknię za tobą w pracy
nie wypełnię tobą pustki w sobie
zapomnę o nas...

Rodzina to system naczyń połączonym a najlepszym dowodem na poparcie tej teorii jest właśnie książka Domenico Starnone. Opowieść utkana przez Włocha przypomina mi nasze rodzime nowele w których pewien motyw przewodni łączył wszystkich bohaterów. Tu mamy tytułowe sznurówki, które stają się symbolem tego co łączy ze sobą bohaterów.
Zacznę od tego, że to bardzo smutna historia, niosące ze sobą gorzkie refleksje o tym jaką odpowiedzialność niesie ze sobą założenie rodziny. Vanda i Aldo to małżeństwo z długoletnim stażem. Po powrocie z wakacji zastają ogromny bałagan w mieszkaniu i podejrzewają napad na tle rabunkowym. Na pierwszy rzut oka brakuje tylko kota, dlatego Vanda spodziewa się telefonu z żądaniem o okup. Aldo odkrywa jednak, że jemu zginęło coś znacznie cenniejszego i nie może o tym powiedzieć Vandzie.
To bardzo wartościowa pozycja oddająca pewien słodko-gorzki smak życia. Pewnie nie wszyscy odbiorcy zrozumieją tę opowieść na tym samym poziomie. Ja polecam, dobra żeby na chwilę się zatrzymać i przewartościować sobie pewne rzeczy.

Zacznę od tego, że to bardzo smutna...

Zgrabne psycholigiczne studium relacji damsko-męskich. Niestety dość smutne, ale pouczające. O potrzebach kobiet i mężczyzn, o rodzicielstwie. Pomimo pewnego rodzaju smutku w tej książce jest ona zabna i błyskotliwa. Szczypta goryczy, szczypta słodyczy, na tle Włoch ubiegłego wieku. Mi się podobało, polecam!

"Sznurówki" to w mojej opinii świetna mikropowieść, ale z małym "ale", a konkretnie "ale... nie dla wszystkich".

Jestem bowiem pewna, że proza Domenico Starnone (męża Anity Rai - domniemanej Eleny Ferrante) najmocniej rezonować będzie w głowach ludzi z określonym bagażem lat i doświadczeń życiowych.

Jego "Sznurówki", które są gorzką i nostalgiczną wiwisekcją małżeństwa z długim stażem, mają dużo większą szansę spodobać się czytelnikom po czterdziestce, po przejściach, będących w wieloletnim związku i skłonnym do autoanalizy i refleksji, niż tym, którzy są dopiero na początku dorosłego życia.

Ta bardzo spokojna i pełna życiowych obserwacji opowieść, prowadzona z perspektywy trzech członków rodziny (choć w większości narratorem jest niewierny mąż, który na długi czas porzucił żonę i dzieci dla młodszej kobiety, by po latach "wrócić" do domu) zachwyci tych, którzy w literaturze szukają odzwierciedlenia własnych przeżyć i życiowych obserwacji poczynionych na przestrzeni dziesięcioleci.

Wiem, że to brzmi niczym klisza i zrzędzenie w stylu "będziesz starsza to zrozumiesz" tudzież "co wy tam młodzi możecie wiedzieć o życiu" (i tak, mnie również denerwują tego typu komentarze), ale mam obawę, że czytelnicy, którzy jeszcze tego nie przeżyli, nie tkwili latami w związku, nie byli wystawieni na próbę, nie przeżywali tych rozterek, które są udziałem bohaterów tej niewielkiej książki, będą się przy niej po prostu... nudzić.

Jego "Sznurówki", które są gorzką i nostalgiczną wiwisekcją małżeństwa z...

W moje gusta trafiła znakomicie. Niebanalna, przepełniona emocjami. Motyw zdrady ukazany z punktu widzenia osoby zdradzanej, zdradzającego i dzieci w rozpadającym się małżeństwie. Przeczytałam jednym tchem.

Ciekawe studium małżeńskie i rodzinne. Sprawy, wydarzenia widziane oczami żony, męża, dorosłych dzieci. Czytanie wręcz błyskawiczne. Okładka ładna. Warto!

Domenico Starnone Sznurówki Zobacz więcej
Domenico Starnone Sznurówki Zobacz więcej