Sznurówki

- Tytuł oryginału:
- Lacci
- Data wydania:
- 2017-05-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-05-10
- Liczba stron:
- 208
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328044357
- Tłumacz:
- Stanisław Kasprzysiak
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Tagi:
- życie rodzinne związek
- Tytuł oryginału:
- Lacci
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2017-05-10
- Liczba stron:
- 208
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328044357
- Tłumacz:
- Stanisław Kasprzysiak
- Seria:
- Don Kichot i Sancho Pansa
- Tagi:
- życie rodzinne związek
Znakomita powieść cenionego włoskiego autora – męża piszącej pod pseudonimem Elena Ferrante Anity Raji
Dlaczego spełniony mąż i ojciec decyduje się zdjąć z palca obrączkę, zmienić miejsce zamieszkania i obojętnie patrzeć, jak jego przeszłość powoli rozpada się na kawałki? Co nim kieruje i czy tylko jego powinno obarczać się winą za rodzinny kryzys? Pochodzący z Neapolu Vanda i Aldo pobrali się bardzo młodo. Dziś, kilkadziesiąt lat później, mają dwójkę dorosłych dzieci, mieszkają w Rzymie i wiodą spokojne życie na emeryturze. Spokojne – do czasu. Seria niefortunnych wydarzeń ujawnia skrywane przez lata sekrety.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Przeciętne trzewiki
„Sznurówki” to pierwsza wydana w naszym kraju powieść Domenica Starnone, ale mimo to nazwisko nie powinno być polskim czytelnikom obce. Dwukrotnie już był bezpośrednio wiązany ze zdecydowanie najpotężniejszą postacią współczesnej włoskiej literatury – śledztwo naukowców wykazało, że najprawdopodobniej to on kryje się za postacią Eleny Ferrante, dziennikarz Claudio Gatti twierdzi natomiast, iż autorem niesamowicie popularnej sagi neapolitańskiej otwartej przez „Genialną przyjaciółkę” jest jego żona, Anita Raja. Czy powieść sygnowana przez samego Starnone ma szanse na powtórzenie sukcesów książek Ferrante?
W „Sznurówkach” świat zostaje sprowadzony do rodziny – bohaterowie nie potrafią się od niej za żadną cenę uwolnić, ani w sensie fizycznym (bo wracają do wspólnego domu za każdym razem, nawet wtedy, gdy wydaje się to najbardziej nieprawdopodobne), ani w psychologicznym, bo każdą swoją decyzję, ba, każde swoje działanie rozpatrują w kontekście połączonej więzami krwi czwórki. Sprawę wybitnie utrudnia to, że wszyscy czują się w tej rodzinie nieszczęśliwi: córka mówi o tym otwarcie, ojciec gotów jest przyznać to tylko przed sobą, a despotyczna matka i przykładny syn swojego bólu nie nazywają, choć jest on dla wszystkich oczywisty.
Zdarzają się w tej powieści fragmenty świetne: wątek tytułowych sznurówek podniesionych do przedmiotu definiującego tożsamość udowadnia, że Starnone potrafi zaskoczyć, podobnie jak zamieszanie związane z...imieniem kota. Niestety, takich niespodziewanych, intrygujących elementów jest w książce niewiele. W swojej istocie „Sznurówki” są opisem klasycznego kryzysu małżeńskiego: zarówno jego powody (znudzony mąż dochodzi do wniosku, że ożenił się zbyt wcześnie i wyrusza na poszukiwanie wrażeń, podczas którego się zakochuje), jak i skutki (depresja żony, destrukcyjny wpływ na dzieci, w końcu rozkład życia rodzinnego) można bez trudu przewidzieć. Nie ma, oczywiście, nic złego w fabułach kameralnych, rozgrywających się między czterema ścianami i pomiędzy kilkoma bohaterami – problem w tym, że u Starnone wszystko to jest banalne. Pisarz próbuje się ratować, ale raczej nieporadnie: pokazanie sytuacji z perspektywy trzech zaangażowanych stron (żona-mąż-dzieci) wypada poprawnie, lecz stanowi chwyt wyświechtany i wyeksploatowany; nieco ciekawsza okazuje się intelektualna kompromitacja ojca, który próbuje tłumaczyć swój egoizm duchem czasów i rozwojem cywilizacyjnym.
„Sznurówki” nie są złą powieścią, ale zdecydowanie zbyt często ocierają się o banał. Gdyby chcieć wyabstrahować z nich treść rzeczywiście świeżą i interesującą, to materiału starczyłoby pewnie na długie opowiadanie. I choć książka nie jest długa, to współczesna literatura obyczajowa opisująca życie rodzinne jest tak bogata, że czas potrzebny na tę lekturę można zainwestować zdecydowanie lepiej.
Bartosz Szczyżański
Popieram [ 10 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 180
- 157
- 40
- 12
- 7
- 5
- 4
- 4
- 3
- 2
Cytaty
Miłość jest jak pojemnik, do którego wrzucamy wszystko.
Opinie [26]
Ciekawe studium małżeńskie i rodzinne. Sprawy, wydarzenia widziane oczami żony, męża, dorosłych dzieci. Czytanie wręcz błyskawiczne. Okładka ładna. Warto!
Pokaż mimo toPo "Sznurówki" Domenico Starnone sięgnęłam, ponieważ zaintrygowały mnie podejrzenia, że autor jest mężem Eleny Ferrante, której twórczość uwielbiam. Istnieje również wersja, że to właśnie sam Domenico tworzy pod pseudonimem Ferrante. Jednakże po przeczytaniu jego książki, wykluczam tę opcję, bo styl jest zupełnie inny, choć ich powieści mają kilka wspólnych...
więcejVanda i Aldo są małżeństwem, pobrali się bardzo młodo. Obecnie mieszkają w Rzymie i mają dwójkę dorosłych już dzieci. Dowiadujemy się o problemach małżeńskich tej pary, które miały miejsce w przeszłości. Aldo odszedł wtedy od żony do innej kobiety co bardzo ciężko zniosła Vanda. Poznajemy tę historie z perspektywy wielu osób dzięki czemu możemy dokładnie się jej przyjrzeć....
więcejBardzo wartościowa, a przede wszystkim życiowa książka.
Pokaż mimo toNiewątpliwie zmusza do refleksji nad własnym postępowaniem. Uzmysławia jak bardzo ważne jest wzięcie odpowiedzialności za swoje decyzje z chwilą zbudowania rodziny.
Bardzo smutna powieść. Na niewielu stronach mieści się tyle nieszczęścia, samotności i poczucia wielkiej straty, że aż ściska człowieka w środku. Jest to historia rozpadu małżeństwa, a ostatecznie całej rodziny, nie ma tu spektakularnych wydarzeń, ani pędzącej na łeb na szyję akcji, jest kameralny dramat rozpisany na cztery osoby.
więcejW pierwszej części poznajemy Vandę i...
Książka z której możnaby było zrobić świetną sztukę teatralną. Bardzo ekspresyjna, prawdziwa, obsadzona w świetnej scenerii.
więcejNa stronach książki poznajemy małżeństwo, ona lat 76, on 74..wspólne życie to 52 lata. Wydawać by się mogło, że dwójka staruszków wiedzie wspólny żywot w Rzymie, mieszkając w pięknej dzielnicy ciesząc się dobrobytem. Można by nawet przypuszczać, że są...
Rodzina w obliczu zdrady. Niesamowita książka. Sięgnęłam po nią tylko ze względu na twórczość małżonki autora, ale nie żałuję.
Pokaż mimo toBardzo przyjemna zgrabnie napisana ksiazka. Na jedno popoludnie.
Pokaż mimo to"...Anna patrzyła mi prosto w oczy. Miała zawsze pogodną buzię dzięki szczególnemu rysunkowi ust, wydawała się wesoła, nawet jeśli wesoła nie była.
więcejPowiedziała: "Pokaż, jak wiążesz sznurówki". Zdałem sobie sprawę, że ona również, chociaż na pozór kpi z brata, stara się za pośrednictwem tej sprawy ze sznurówkami znaleźć dowód na to, że nie jestem tylko jakimś panem, któremu...
Historia zdrady małżeńskiej opowiedziana z perspektywy trojga bohaterów. Pierwsza perspektywa, to listy porzuconej żony wysyłane do męża. Jakieś takie beznamiętnie usiłujące wyjaśnić, dociec, zrozumieć. Potem mamy opowieść męża - nie ma konkretnej przyczyny, ot zauroczył się młodą Lidią. Na koniec perspektywa dzieci - już dorosłych, na których szarpanina rodziców (którzy po...
więcej